شایق کندیمیز

وب سايت روستای شایق در شهرستان سرعین ، استان اردبیل

سنّت طویی (عروسی سنّتی) - ختنه سوران

یکی از سنت های روستاهای استان اردبیل بالاخص روستای شایق سنت ختنه سوران پسران در زمان ختنه آنها می باشد . خواندن این مطلب جهت آشنایی با این مراسم در روستای شایق را به هم عزیزان توصیه می کنیم .
بسیاری از این رسم و رسوم و مراسم ها ریشه در فرهنگ کهن منطقه اردبیل دارد که بزرگان قوم با تمهیداتی تلاش در ایجاد نشاط و سلامتی جامعه آن موقع داشته اند و با بکار بردن چنین مراسم هایی تخم دوستی و مودت بین اهالی کاشته می شد . امید است در جامعه دیجیتال امروز نیز مراسم هایی که باعث تحکیم پیوندهای خانواده می شود مشابه چنین جشن هایی احیاء گردد .
به امید آشنایی و توجه عزیزان به جشن های سنتی مطلب زیر تقدیم حضورتان می گردد .


سنّت طویی به معنی عروسی بروش سنتی یا باستانی یا عرفی قابل تعبیر وتفسیر است در هر صورت مراد چیست ؟

     در دین کامل ومقدّس اسلام ختنه  یکی از واجبات ضروری وقابل تقدیس است ودر زمان قدیم بدلیل نبود امکانات پزشکی امروزه این کار اکثرا"توسط آرایشگر های محلی موسوم به دلّک ویا سلمانی صورت می گرفت ودر بعضی از نقاط یک مرتبه ازاین پیشرفته تر توسط حکیم باشی انجام می شد وتا حتی کشیدن دندان تا این اواخر بوسیله این گونه افراد صورت می گرفت .

   البته لازم به توضیح است که تبحّر خاصی نسبت به این جور مسائل داشتند ازقبیل حجامت امروزی ویا آمپول زدن وشکسته بندی واصلاح سروصورت وپانسمان زخم و...

    چون معمولا"این گونه عروسی صرفا"بجا آوردن رسم ورسومات عرفی  بوده وعروس ودامادی در کار نبوده است ونیز به خاطر همزمان بودنش با ختنه پسر به آن سنّت طویی می گفتند که طی یک مراسم شاد از طرف خانواده پسر کدخدای ده وبزرگان روستا وایل وفامیل دعوت می شدند به صرف شام وقبل از صرف شام شیرینی به مدعوین پخش می شوددر داخل نعلبکی ومیهمان دعوت شده طبق رسم معمول مقداری پول درداخل ظرف شیرینی گذاشته وبه این وسیله جواب می دهد ودر لیست ویژه نوشته شده تا در هنگام اجرای چنین مراسمی اوهم با تبعیّت از قانون نیوتن (در مقابل هرعملی عکس العملی است مساوی با آن ودر خلاف جهت آن)دین خود را ادا نماید در بعضی از مواقع این مجلس ومحفل شادی بخش باشور واشتیاق بالایی انجام می شد وآن زمانی بود که خانواده با هزاران نذر وسوز وگداز از میان چند فرزند دختر صاحب یک پسر می شد  وبه صرف نهار با در نظر گرفتن اوضاع واحوال میهمانانی که از نقاط دور تشریف فرما می شدند وبایستی به خانه شان برمی گشتند! وبعضا"در لابلای این عروسی مجازی یک نشان گذاری یانامزدی هم صورت می گرفت که موضوع را جدّی وتبدیل به واقعیت می نمود وپسر تازه داماد مجازی با لباسهای رنگین تزیین ودر سر محفل نشانده می شد تا میهمانان ناشناس داماد مجازی را می شناختند  خلاصه یک رسم قابل احترام وپاک ودوست داشتنی  وسالم اجرا می شد یک توضیح کوچولو هم بدهم که بنده را به بزرگی خودتان می بخشید که در زبان عوام  سنّت به آلت تناسلی جنس نر انسان وحیوانات هم اطلاق می شود که اکنون به دلیل ارتقاءفرهنگ عامّه استفاده نمی شود ویا خیلی کم  به کار می رود .


برچسب‌ها: آداب و رسوم و مراسم آیینی, فرهنگی روستای شایق
+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ مهر۱۳۸۸ساعت 8:31  توسط اسد سیفیان  |