شایق کندیمیز

وب سايت روستای شایق در شهرستان سرعین ، استان اردبیل

نوه دايي ام

نوه دائي ام يعني پسر دختر دايي زيور را در روز پاياني در حين كار خرمكوبي ديدم ، شايد حق بسيار بر گردن ما داشته باشند ، اين اولين باري بود كه او را مي ديدم و اولين باري بود كه به منزل شان قدم مي گذاشتم و از اين بابت متاسف شدم كه چرا فرصت بيشتري براي ديد و بازديد از اقوام را نداشته امبرچسب‌ها: افراد روستای شایق, طایفه های روستای شایق
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ تیر۱۳۸۹ساعت 11:40  توسط پرویز ستوده شایق  | 

حاج سالار نيكبخت شايق

خوب گشت و گذارمان از روستاي شايق به منزل حاج سالار نيكبخت شايق پسر عمه و همسرش كه دختر خاله بنده مي باشد رفتيم ، مريض حال بود و از خداوند براي ايشان طلب سلامتي و تندرستي دارم ، با پسران و خانواده ايشان هم چند عكس يادگاري گرفتيم كه در اينجا تقديم شان مي نمايم . 

من و حسين نيكبخت پسر حاج سالار

حسين و حسن نيكبخت پسران حاج سالار

عيسي و من

او خيلي دوست داشت از منطقه پيست اسكي آلوارس به قله سبلان صعود داشته باشد ولي من فرصت نداشتم با او همراه باشم

اينم دونمايي از سبلان از باغ پشت منزل حاج سالار


برچسب‌ها: افراد روستای شایق, تصاویری از افراد روستای شایق, مشاغل روستای شایق
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ تیر۱۳۸۹ساعت 11:29  توسط پرویز ستوده شایق  | 

يكي از كاسبان روستاي شايق

جناب آقاي دلاور نيكبخت شايق پسر عمه بنده و يكي از كاسبان روستاي شايق مي باشد ، پذيرايي او نيز در روستاي شايق مثال زدني است ، تصاوير از ايشان و خانواده محترمشان در تير 25 تير ماه 89 تهيه كرده ام كه ذيلاً تقديم مي گردد .برچسب‌ها: افراد روستای شایق
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ تیر۱۳۸۹ساعت 11:11  توسط پرویز ستوده شایق  | 

ميهمان نوازي در روستاي شايق

با سلام

شكر خدايي عزوجل را كه نعمت داشتن دوستان خوب را عنايت فرمود ، شكر خدايي را كه اهالي روستا را مهربان و ميمان نواز قرار داد ، شايد نتوان به نحوي مطلب ميهمان نوازي برادر ارجمندم جناب آقاي اسد سيفيان و خانواده محترمشان را قدرداني كرد ، چند عكس از حضور مان در منزل آقاي سيفيان در روستاي شايق در مورخه 22 و 23 تير ماه 1389 در حياط منزل شان گرفته شده است تقديم شما بزرگواران

صبحانه كره و پنير محلي با نان بربري تازه ، در منزل آقاي سيفيان ،‌جالب بدونيد پدر بزرگوار آقاي سيفيان نان تازه را هر روز صبح براي فرزندانش تهيه و در اختيارشان قرار مي داد از ايشان هم تشكر مي كنم

خدا حافظي از اسد سيفيان ، فرزندان و برادر محترم اش


برچسب‌ها: میهمان نوازی در روستای شایق
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ تیر۱۳۸۹ساعت 10:36  توسط پرویز ستوده شایق  | 

ایرغیب مبارک اولسون

توضیحاتی در مورد جشن مذهبی رغایب

آيين ملي مذهبي رغايب يکي از اعياد و جشنهاي محلي آذربايجان بوده که از تاريخچه کهني برخوردار مي باشد . از نظر لغوي کلمه رغايب با عناوين "رغييب" ، "اولوللر بايرامي" در مناطق ترک زبان آذربايجان و اردبيل معروف مي باشد . «رغائب»[1] در لغت جمع «رغيبه» بوده و به معناي چيزهاي خوب، مرغوب و پسنديده است . اين جشن همچنين جشن مردگان و شب آرزوها ناميده شده است.

البته از لحاظ تاريخ مذهبي اين جشن گفته اند که چون در روز رغايب حضرت خديجه تمام اموال و دارايي هاي خود را به حضرت محمد (ص) بخشيده ، مردم منطقه هم در اين روز به احسان و بخشش و نذر روي مي آورند . تاريخچه برگزاري اين جشن به دوران قبل از انقلاب و حتي به دوران قاجار باز مي گردد. چنانکه در صفحه 308 كتاب         " تاريخ و جغرافي دارا- لسلطنه تبريز" نوشته شاهزاده نادر ميرزا – آمده است :

«چون پنج شنبه اول رجب رسد ، ليله الرغايب باشد . بوميان تر حلوا پزند از عسل يا دوشاب ، به گورستان برند و به خانه هاي دوستان فرستند .اين حلوا نيز به ناچار به خانه نامزد ببايد فرستادن . در اين شب بقالان دکانها زينت دهند . عسل و روغن و دوشاب خروارها به فروش رود و نفعي گرا[ن] مند برند . »

در فرهنگ شيعه ، شب اولين جمعه ماه رجب را رغائب گويند و آن يک سنت اسلامي است و همزمان با روز رغبه و نخستين جمعه ماه رجب در  روستای شایق نیز این مراسم اجرا می گردد .

یاد حلوا در مسیر قبرستان ، حلوای سیاه و توزیع انواع خوراکی در حین بازگشت از زیارت اهل قبور به خیر ، برای شادی روح تمام اسیر خاک شدگان روستای شایق صلوات و فاتحه ایی قرائت بفرمایید .


برچسب‌ها: آداب و رسوم و مراسم آیینی, بایرامیز مبارک اولسون
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 23:10  توسط پرویز ستوده شایق  | 

معرفي كتاب داستان كوتاه ، خواندني و پندآموز

با سلام

خوب دوستان درخواست مشخصات كتاب داستان كوتاه را داشتند كه در تصاوير زير ارائه شده است . ناشر كتاب نشر معروف سبحان و نويسنده آن اينجانب مي باشد . اميدوارم قابل استفاده براي دوستان كتاب خوان باشد . 

اين تصوير روي جلد كتاب مي باشد كه عنوان كتاب داستان هاي كوتاه ، خواندني و پند آموز مي باشد
نويسنده كتاب : پرويز ستوده شايق

اين هم صفحه مشخصات اصلي كتاب

اين صفحه هم تقديم خوانندگان محترم


یکشنبه 23 خرداد1389 ساعت: 12:4 توسط:اسد سیفیان
بنام خداوند جان وخرد
استاد سلام وعرض ارادت
این موفقیت رابه شما وتمام فرهنگیان واهالی محترم اندیشه وادب وقلم شایق تبریک می گویم ومنتظر شنیدن افتخارات دیگر شما ودوستان هستیم .
افتخار آینده شایق =؟
بانشاط وسربلند باشید -ارادتمند شما اسد سیفیان
+ نوشته شده در  شنبه ۲۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 16:29  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات خوب شما *** انصاف رهبر آلوارس ***

    نظر يكي از خوانندگان سايت روستاي شايق كه در قسمت نظرات درج شده است تقديم حضورتان مي گردد . همانطور كه استحضار داريد ، حركت بسيار خوبي در راستاي آشنايي جوانان و علاقمندان روستاي شايق در محيط اينترنتي مهيا شده است و بسي جاي خوشحالي است كه نظرات رسيده مويد حس احترام به تاريخ و گذشته و اينده روستاهاي نياكانمان مي باشد .
    جاي بسي افتخار است كه جوانان و بزرگاني را در هر چه پر بارتر كردن اين سايت در كنار خود داريم ، شايد اكنون در نقطه ايده آل قرار نگرفته باشيم ولي در مقايسه با وبلاگ ها و سايت هاي مشابه اين سايت بي شك يكي از فعال ترين آنهاست . مراجعات و نظرات عزيزان حاكي از اين است كه سايت شايق كنديميز به تمامي دوستان و همشهريان تعلق داشته و افتخار داريم كه تمام مطالب عزيزان را در اين محيط روستايي مان قرار دهيم . بسياري از سايت هاي روستايي داخلي و خارجي مراجعه كنندگان اين سايت هستند و مطالب آنرا در بخش هاي مختلف خبري خود قرار مي دهند . ما هنوز نتوانسته ايم تمامي فرهنگ ها و آداب و سنن خود را در اين سايت ارائه دهيم ولي با توكل به خدا و اميد به جوانان پر شور قصد اينكار را داريم .
از اينكه شما را در كنار خود حس مي كنيم بسيار خرسنديم و در آينده منتظر نظرات و مطالب شما بزرگواران و فعالان عرصه اينتر نتي هستيم كه بدينوسيله بتوانيم گامي هر چند ناچيز در ارتقاء فرهنگ و اقتصاد روستاي شايق و مناطق روستايي خود برداريم .

به اميد آن روز ، سر فراز ، بر فراز در اهتزاز باشيد

ياشاسين اردبيل ، ياشاسين شايق كنديميز

=========================================================

جمعه 21 خرداد1389 ساعت: 16:34توسط:انصاف رهبر آلوارس
باسلام وخسته نباشید
یاشاسین آنایوردومون قهرمان اوغلی مهندس پرویز ستوده
من همکار اسد سیفیانام -بیوک اللّه دان سیزه ساغلیق ایستیرم
سنون لطفون اوز زادگاهوه قابل تحسین دور -همیشه شاد وگولر اولاسوز

اين هم تابلوي براي دوستدارن روستاي شايق و گرامي داشت شهداي روستا

+ نوشته شده در  شنبه ۲۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 15:2  توسط پرویز ستوده شایق  | 

گونده منه باش ووران ، ایندی منه داش وورور

گونده منه باش ووران ، ایندی منه داش وورور

             ایندی منه داش ووران ، اوزگه لره باش وورور

اوزگه اگر داش وورور ، دردینه دوزمگ اولار

              باخ بورا سوز بوردادير ، داشلاري يولداش وورور


نظر وئرماق يادوزدان چخماسن

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 14:9  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات خوب شما *** امير يوسفيان ***

شنبه 15 خرداد1389 ساعت: 23:15      توسط:امیر یوسفیان
سلام
دست مریزاد و به قول خودمان ایشین دوزدی.وقتی می بینم که زیبایی های هویت خویش را با همان رسم ورسوم قدیمی اش در وبلاگ خویش قرار می دهی شادی تمام وجودم را می گیرد.
و به قول استاد شهریار:حیدربابا مرد اوغوللار دوغگینان و آری تو همان مردی هستی که شهریار خطاب به حیدربابا می گوید اما با این تفاوت که تو پرورش یافته ی دامن ساوالان هستی.

هزاران رحمت بر پدر و مادرت.
موفق وسربلند باشید

پاسخ ما ==============================================================
با سلام خدمت آقاي يوسفيان
آقا خيلي مخلصيم
شرمنده كردي ، بدينوسيله تشكر قلبي بنده و همشهريان محترم را پذيرا باشيد

از دعاي خيرتان در خصوص پدر و مادرم بي نهايت سپاسگزارم ، شايد يكي از انگيزه هاي اصلي بنده در راستاي تحقق بخشيد به ديدگاه والدين ام در مورد روستاي شايق باشد كه بسيار به بنده و برادران و خواهران توصيه مي نمودند كه هر چه در توان داريد در راستاي حرمت نهادن به اهالي محترم روستاي شايق تلاش كنيد . شايد بنده به نوع خودم كاري انجام نداده باشم كه باعث افتخارشان باشد ولي تلاش مي كنم كه هر چند ناچيز در اين مسير گام بردارم و از شما دوست بزرگوار كه در خصوص حمايت از محيط زيست ارسباران گام برمي داريد تشكر مي كنم .
من فكر مي كنم ما هنوز خيلي بيشتر از اينها بايد تلاش كنيم ، روستاي هاي ترك زبان به خصوص در مناطق آذربايجان و اردبيل بسيار نياز به معرفي دارند و آداب ورسوم و سنن آنها هنوز مي تواند به عنوان الگويي براي بسياري از مردم باشد . سرزميني بكر كه احترام در آن حرف اول را مي زند . پاكي و محيط سالم و اهتمام به حفظ محيط زيست و سالم نگه داشتن آن براي آيندگان ، ارتقاء اميد به زندگي را بدنبال خواهد داشت
بدينوسيله از حضورتان در سايت روستاي شايق ( شايق كنديميز ) سپاسگزاريم
شاد و با نشاط باشيد
شما با افتخار لينك شديد
مديريت سايت شايق كنديميز
===================================================================
یکشنبه 16 خرداد1389 ساعت: 14:16 توسط:امیر یوسفیان
سلام وممنون از حضور سبزتان
شعری از استاد بارز(همشهری ما)را که در مورد ساوالان سروده اند به شما و تمامی اهالی روستایتان و بازدیدکنندگان وبلاگتان تقدیم می کنم:

هر زامانکی باخیرام باشینا قاروار گورورم
اوغلواولموش آناتک گوزلری آغلار گورورم
هر طرفدن چکیلیب سینه وه داغلار گورورم
آی آلان اوستونو غم چیسگینی هر یانی دومان
آی یاغان باشینا غملر اودی یاسلی ساوالان
شاد و دیر زی

با تشكر از دوست بزرگوار آقاي امير يوسفيان بابت شعر ارسالي شون ،‌تقديم به همه همشهريان و خوانندگان گرامي

مديريت سايت شايق كنديميز

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:49  توسط پرویز ستوده شایق  | 

روز ميلاد فاطمه زهرا ( س ) ، روز زن ، روز مادر مبارك باد

چه كسي است كه بتواند زحمات مادر را بطور شايسته جبران نمايد ،‌ مگر مي شود مهرمادر را در قالب كلمات پاسخ گفت ،‌ لذت يك لحظه مادر داشتن را ، كسي مي داند كه از مهر مادر محروم شده است . سن و سال برايت مطرح نيست در هر سني كه باشيم حاضريم تمام دنيايمان را بدهيم و لحظه ايي با نفس هاي گرم مادر مانوس باشيم  .
اي دوستاني كه مادر ،‌ همسر ، دختر يا خواهري در كنارتان هستند ،  قدر لحظات با هم بودن را بدانيم ، اين نعمت با هم بودن را شاكر باشيم و آنرا به مهرباني سپري كنيم .

آري صفا و مهر و وفا مادر من است ،‌ مادري كه اشك ديدگانم او را در خاطرم زنده نگه داشته است و هرگز مهر او را فرامويش نخواهم كرد .

تبريك مي گم روز گرامي داشت و ياد مادران مهربان ،‌ همسران وفادار و كليه عزيزاني كه در تعليم و تربيت نسل هاي آيند نقشي دارند . اميد كه هميشه سر بلند باشيد

روز میلاد فاطمه زهرا(س)، روز میلاد همه خوبیهاست.

روز جاری شدن زلال ایمان در همه قلبهاست.

روز شستشو در چشمه معنویت فاطمی است.

روز هدیه اخلاق پسندیده و خوی نیکوست.

روز سجده و سپاس خداست؛ سپاس بر آفریدنِ این نور پاک، این سرچشمه رحمت، این نسیم حیات معنوی، این حوریه بهشتی در میان انسان ها. خداوندا، تو را سپاس که عشق او را در قلب ما نهادی. تو را سپاس که دست ما را به ریسمان هدایتش رساندی. مهربانا، نور پرفروغش را همواره بر زندگیمان بتابان. آمین

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:48  توسط پرویز ستوده شایق  | 

عنبران

عنبران از شهرهای تالش نشین ایران زمین در استان اردبیل قرار دارد این شهر وروستاهای اطراف آن بخوبی زبان وفرهنگ اصیل ایرانی را در این نقطه مرزی پاسداشته انداز دیدنیهای عنبران میتوان هستل باند - خان حونی- پیکره سنگی بابا داوود- عقاب تالش-تفرجگاه اینرو- تفرجگاه تانگی را نام برد گلیم ومسند عنبران شهرت جهانی داشته عسل ونان زرین آن معروف است

شهر عنبران با مختصات جغرافيايي 38 درجه و 25 دقيقه عرض شمالي، 48 درجه و 29 دقيقه طول شرقي ، منطقه اي است کوهستان، در شمال شرقي استان اردبيل واقع شده است

از سايت شهاب عنبران


برچسب‌ها: استان اردبیل, گردشگری و ایرانگردی اردبیل
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۰ خرداد۱۳۸۹ساعت 9:3  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما


یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ساعت: 1:45 توسط:زهرا
با سلام مدتی است که وبلاگتون اون شور و حال سابق رو نداره من فکر میکنم یکی از نویسندگان وبلاگ سرش شلوغه و همکاری نمی کنه حدس میزنم امیدوارم که دوباره وبلاگتون بازهم مثل سابق بشه و ماکمتر چشم به راه بمونیم

با سلام

خدمت خواننده محترم سايت شايق كنديميز 

ضمن تشكر از مراجعه شما به سايت روستاي شايق ( شايق كنديميز ) ، من نظر شما را تاييد مي كنم و در اين ميان بنده ( پرويز ستوده شايق )‌ يه مدتي است كمي مشغله كاري ام زياد شده و كمتر مطلب مي نويسم ، راستش خيلي خوشحالم كه خوانندگان خوبي مثل شما تذكر هاي لازم را بما مي دهد ، از محاسن رسانه هاي فرهنگي مانند سايت هاي اينترنتي و به خصوص سايت روستاي شايق اين است كه خوانندگان محترم تعامل متقابل دارند و هميشه چراغ راه نويسندگان آن هستند ، نيازمندي ها را آشكار و ما را به ادامه راه اميدوار مي كنند .

سركار خانم زهرا
خواننده گرامي سايت روستاي شايق (‌شايق كنديميز )
       ما به حركت خود در راستاي اطلاع رساني و ارتقاء آگاهي اهالي محترم روستاي شايق ايمان و اعتقاد دارم . نمونه بارز آن خوانندگان گرانقدري مانند شماست . همينكه مي بينيم بسياري از دوستان تماس دارند و اظهار لطف مي كنند برايم جاي شكر و قدرداني دارد . به ديده منت سعي خواهم كرد در راستاي اهداف اين سايت كه همانا معرفي آداب و رسوم و سنن منطقه روستاي شايق ، معرفي بزرگان و تاثير گذاران روستا و همينطور معرفي جلوه ها و زيبايي هاي زيباي روستاي شايق است بيشتر بپردازيم .
اميدوار هستيم با كمك و همراهي شما قدمي هر چند ناچيز براي سرزمين زيباي خودمان برداريم و مطمئن هستيم كه يكي از مناطق خوش آب و هواي ايران عزيزمان روستاي شايق است كه از آب و هوايي پاك و مردماني با ايمان و نجابتي مثال زدني و بسياري از خوبي هاي ديگر را در خود نهفته دارد . ما شايد قدر بسيار ي از نعمت هايي را كه داريم ندانيم ،  و يا كمتر به آن فكر مي كنيم ، داشتن نعمت سلامتي در بين اهالي روستا ، مجاورت در يكي از مقدس ترين قلل ايران زمين ، سبلان سرفراز ،‌ صداقت پاك دامني اهالي محترم روستا و بسيار از صفات پسنديده ديگر روستاي شايق را به عنوان يك الگو جلوه گر مي سازد .

منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما و ساير عزيزان هستيم

با احترام فراوان
پرويز ستوده شايق

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 8:36  توسط پرویز ستوده شایق  | 

آشنايي با روستاهاي استان اردبيل - روستاي نيارق را بشناسيم

وجه تسمیه نیارق

اگر بر دامنه سرسبز و پوشیده از درختان جنگلی کوههای آسبیناس یا همان اسبینه و خان بولاغی   از رشته کوههای باغرو استان اردبیل نظر افکنیم آبادیهای نزدیک به هم را خواهیم دید که سالیان سال دل طبیعت را محل زندگی قرار داده و در میان افراد خانواده با صفا و صمیمیت عمر پربار و پرصفایشان راسپری می کنند .در میان این روستاها روستایی بنام نیارق(نیارا)جلوه ای خاص به منطقه بخشیده و نظر هر رهگذر و بیننده را مجذوب خود می نماید.

 

نیارق از توابع بخش و یلکیج شهرستان نمین و  تقریبا در ۳۰کیکومتری شرق مرکز استان(اردبیل) و بین مختصات جغرافیایی ۳۸ـ۱۹سانتی گراد عرض و ۴۸ـ۳۵ سانتی گراد طول از نصف النهار گرینویچ واقع شده است از روستاهای واقع در این منطقه که غالبا با نیارق همسایه هستند و به قول بزرگان و سالخوردگان خیر و شر دارند عبارتند از گرمه چشمه -سوها-بریس-محمود آباد-آلادیزگه حور ـایریل-قیزیل قیه-سقزچی-آبی بیگلو(مرکز بخش و شهر)و...روستا از طرفی هم به استان گیلان متصل است به طوری که می توان از این منطقه مرز بین دو استات -اردبیل و گیلان -یاد کرد .

بدون تردید یکی از مناسب ترین راههای شناخت اوضاع فرهنگی -تاریخی-اجتماعی-سیاسی-اقتصادی و ...یک منطقه و روستا شناخت نام و معنی  و مفهوم اصلی آن است و معمولا نامگذاری شهرها -روستاها و حتی کوهها بر پایه رخدادهای تاریخی و مناطق روستایی اکثرا با نام اصلی سازنده و بانی آن و یا از موقعیت جغرافیایی اش اخذ شده است .البته اگر چه این روزها برخی از نامهای روستاها و...از نام اصلی اش فاصله گرفته است ولی با اندکی دقت و بررسی در ریشه آن ما را از آغاز شکل گیری هایشان مطلع می سازد .در عین حال بعضی مناطق هم هستند که علت نامگذاری آن هنوز هم نا مشخص است .

در لغت نامه هایی که در دسترس نگارنده می باشد درباره اینکه چرا این روستا به نیارق یا نیارا نامیده شده هیچ سخنی به میان نیامده و تا کنون از تلاش و کوشش چند ساله حقیر نتیجه قابل قبولی در این زمینه حاصل نشده است .از برخی واژه شناسها و کارشناسان امر هم در این مورد سوالاتی شده که آنها هم اطلاع دقیقی از ریشه این واژه در اختیار نداشتند .با این حال چون نظر اهالی هر محل در مورد تاریخ و وجه تسمیه محل سکونتشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو در اینجا به برخی اعتقادها و نظرات اهالی در مورد وجه تسمیه نیارا اشاره می شود که سینه به سینه به نسل حاضر رسیده است .البته مکتوب نمودن اینگونه عقاید و نظرات که به طور شفاهی در سینه اهالی حفظ شده خود در آینده برای محققان و علاقه مندان به این گونه مباحث منبع مهمی خواهد بود .

برخی از اهالی معتقدند که در زمان زرتشت و حتی قبل از آن مردمانی در این منطقه سکونت داشته اند که بعد از ظهور اسلام زندگی در این منطقه بصورت اجتماعی تر رونق یافته و در دوران صفویه منطقه ای به نام نیارا پدیدار می شود .و علت نامگذاری این منطقه به نیارا را در این می دانند که در آن دوران زنی شجاع و نترس به نام نیگار در دین منطقه حکومت می کرد که مرکز حکومت هم این روستا بوده که به همین جهت این روستا با نام زن حاکم یعنی نگار شناخته شده است که به مرور زمان ا به نیگار اضافه شده و رفته رفته به این صورت نیگارا=نیارا=نیاراق=نیارق در آمده است .

رخی بر این عقیده اند که نیار طایفه ای از قوم ترک بوده و کلمه نیارا هم بر گرفته از نیار می باشد و بدین صورت معنی می کنند که چون نیارها در اینجا سکونت داشته اند منطقه با نام این  طایفه مشهور شده است که در صورت واقعیت داشتن موضوع قدمت نیارا به زمان ورود ترکان که چند هزار سال پیش است نزدیکتر می شود .

گروهی هم می گویند نیار کلمه باستانی و مقدس است که از زمانهای خیلی دور این کلمه ارزش و تقدسش را تا به امروز حفظ نموده است .در سنگ نوشته های حکاکی شده بر روی مزار قبرها در آنسوی ارس و آستارای این سوی مرز به اسم «نیار قولی»برخورد شده است که قول در زبان ترکی معنی خادم و خدمتگذار را می دهد لذا نیارقولی را می توان خدمتگذار نیار هم معنی کرد مثل حیدر قولی -الله قولی و حسین قولی .

تکرارا عرض می شود متاسفانه نام اکثر روستاها و مناطق در منابع قابل دسترس ‌به طور مشخص ریشه یابی نشده و نیارا هم از این امر مستثنی نیست ،با این وجود به احتمال قوی و قریب به یقین نیارا یک کلمه قدیمی و باستانی می باشد که قدمت تاریخی و اصالت فرهنگی ساکنان گذشته را در منطقه نشان می دهد و حرف «ق»هم بعدا به نیارا اضافه شده است .مثل بقیه روستاها مانند«دگیرماندرق»که نام اصلی آن« دییرمان دره» می باشد .

کلمه نیارق به غیر از استفاده در مکاتبات رسمی کاربرد دیگری ندارد و روستا در منطقه و فرا منطقه به نیارا مشهور است .

در گذشته وقتی اهالی برای زیارت حرم آقا امام حسین (ع)مشرف می شدند بر روی علمها (پرچم)نام روستا را نیارا می نگاشتند که نمونه های آن در مسجد جامع روستا موجود است و در ایام محرم می توان این گونه علمها را در داخل مسجد مشاهده کرد.

اهالی با توجه به احترام و حرمت به پیشینیان و حفظ اصالت تاریخی ، فرهنگی و اجتماعی به هیچ عنوان تمایل به تغییر و یا تحریف نام زیبا و مقدس روستا نیستند.

اگر این منطقه در گذشته به نامهای دیگری به غیر از نیارا و نیارق مشهور بوده و احیانا به مرور زمان متروک گشته ،دست کم نگارنده از این موضوع بی اطلاع است .در هر صورت اگر در باره نام روستا توسط کارشناسان ،دانشجویان و کسانی که به مقوله تاریخ و  فرهنگ اهمیت بیشتری می دهند و در تلاشند تا به نا گفته هایی دست یابند ،تحقیقهای علمی انجام پذیرد ،مسلما حقیقت روشن تر خواهد شد.

از: پايگاه نيارق پژوهشي


برچسب‌ها: استان اردبیل, روستاهای استان اردبیل
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 11:50  توسط پرویز ستوده شایق  | 

سايت هواشناسي روستاي شايق

+ نوشته شده در  شنبه ۴ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 8:48  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما

چهارشنبه 1 اردیبهشت1389 ساعت: 12:37 توسط:جبرائیل فرهودی لاطران
سلام
مشاهده وبلاگ شایق کمندیمیز به همه نیرو و انرژی میدهد بنده یکی از خوانندگان دائمی آن هستم و به آن افتخار میکنم و از ازاین طریق ضمن خسته نباشید به آقای ستوده و آقای سیفیانمی خواهم سلامی هم به همکلاسیهای دوره راهنمایی در سرعین از روستای شایق سلام عرض کنم آقایان قوتعلی نیکبخت علی رحمتی آیت رحمتی و ستوده و همه ......
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 12:8  توسط پرویز ستوده شایق  | 

معرفي روستای درو-شهرستان خلخال-استان اردبیل

روستای درو در ۴کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.ارتفاع این روستا از سطح دریا ۵۹۰ متر می باشد.این روستا در طول جغرافیایی ۴۲،۴۸درجه و عرض جغرافيايي ۳۷،۲۵درجه قرار دارد.از نظر موقعيت جغرافيايي كوه آلون آرو در جنوب، كوه آسمه چال در شمال غرب، ديه دره در غرب ،آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند .      

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ فروردین۱۳۸۹ساعت 17:50  توسط پرویز ستوده شایق  | 

روستاي لاطران

معرفي روستاي لاطران از وبلاگ" لاطران كنديمزه سلام " را ضمن تشكر آقاي حسن قنبرزاده  كه مطالب زير را در وبلاگ روستاي لاطران درج نموده اند ،‌ تقديم حضورتان مي نمايم .

روستای لاطران یکی از زیباترین روستاهای دامنه سبلان سرسبز است

که هر بیننده را مخصوصا در اواخر بهار به حیرت وامی دارد از شهر تورستی
سرعین ۳ کیلو متر فاصله دارد آخرین روستای شمال غربی شهر سرعین است
کوه سبلان - مشکین شهر

زندگی در روستای لاطران
 
- روستاي ما تقريبا ۵00خانواره و حدود ۲۵۰۰نفر هم جمعيت دارد.
- شغل اصلي اهالي روستا کشاورزيی است
- همه اهالي روستا همديگر را ميشناسند و یا فامیل هستنند
- در حال حاضر ۷۰ در صد جمعیت این روستا مهاجرت کردند ودر شهرستان کرج ساکن هستند
-روستای ما عمدتا از طريق ساختارهاي خويشاوندي و سن و طايفگي به توزيع قدرت مي پردازند
-مسئوليت اداره و رسيدگي به امور روستا هم به عهده شوراي روستا است که یک نفر بنام حسین شاکر با همراهی ریش سفیدان روستا انجام می شود .
-هوش و استعدادی که خداوند به اهالی این روستا عنایت کرده آنها را با اهالی سایر روستاها متمایز کرده( از قدرت تفکر و استعداد)

موقعيت جغرافيايي روستاي لاطران
روستا لاطران از غرب به كوه سبلان از شرق همسايه روستاهاي سئين - ويلادره( بيلا درق) -  از جنوب شرقي

روستاي كردده - واز جنوب غربي همسايه روستان اسدمرز( اسب مرز) و جنوب غربي با روستاي ورگه سران

همسايه اند  و از شمال غربي روستاي  ايران درسي( آيران درسي) همسايه است

به علت نزديك بودن اين روستا به شهر توريستي سرعين  و هم چنين سرسبز بودن اين روستا آن را با ساير

روستاهاي  استان اردبيل متمايز كرده است  برخي از تحصيل كردگان روستا معاني گوناگوني به كلمه

لاطران ارانهنمودند  كه در آينده نزديك بامشورت بزرگان اين روستا معاني دقيق آن در اين وبلاگ قرار مي گيرد

اين روستا از شرق به استان اردبيل 34 كيلو متر فاصله دارد طوري كه قديمي ها پياده به مركز استان رفت و

آمد مي كردند


اسامی طوایف لاطران  عبارت است از :

بطور کلی ده به دو طوایف عمده تقسیم میشود

الف) شاغزیلی             ب) بالیجالی

که توضیح کامل آن در جایی از این مقاله آورده میشود 

برخی از طایفه زیر گروهها عبارتند است از

۱- عباس خان  ( آباس خانی)      ۲- تزه خانی     ۳- رسولی     ۴- قره لر     ۵- کردلر      ۶- چوخور

حیط     ۷- هزلی دسته سی   ۸- موبلی لر        

این موضوع ادامه دارد .......


مرجع : وبلاگ لاطران كنديمزه سلام

برچسب‌ها: استان اردبیل, روستاهای استان اردبیل
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ فروردین۱۳۸۹ساعت 17:12  توسط پرویز ستوده شایق  | 

كاتب كربلاي ابراهيم فياض شايق معروف به ملاابيش

اين صفحه ايي از كتاب دست نويس جناب آقاي كربلاي ابراهيم فياض شايق معروف به ملا ابيش مي باشد كه در شرح كتابت آن چنين نوشته است .
كاتب كربلاي ابراهيم فياض شايق ابن مشهدي محمد بن سليمان بن محمد علي از طايفه دورسونخواجا اردبيل در اين صورت به قدر وسع والامكان به كتب احاديث نفيس و بمفاد ظاهر به قرآن مجيد رجوع نموده احوالات از مصائب حضرت سيد الشهدا و ساير شهداي كربلا و ائمه اطهار عليهم السلام بقدر قوه في الحقيقه بمنزله جوهر الجواهر و قلوب اهل بقائر بو رقم نمودم در سال يكهزار و سيصدو هفتاد وشش قمري مطابق با يكهزار سيصد و سي و شش شمسي 1336

از خداوند متعال استمداد و توفيق خواستم كه انشاءالله كتاب مسطور را به اتمام رسانم و از ناظرين و ذاكرين و خوانندگان رستگار دنيا و آخرت بوده التماس دعا دارم اين بنده حقير محتاج الدعا را ملاحظه كنندگان دعاي خير نموده انشاء الله از ياد آوري فراموش نخواهند فرمود

حقير الداعي ابراهيم فياض

فردا كه هرخ دام عمرم رها كند            اين خاك تيره بند ز بندم جدا كند

يارب نگاه دار تو ايمان آن كسي             كين خط من بخواند و بر من دعا كند

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ فروردین۱۳۸۹ساعت 9:45  توسط پرویز ستوده شایق  | 

روستاهاي خالي وتمدنها وفرهنگهاي فراموش شده.

دوستي مي گفت 20سال پيش روستاي ما 300 خانه وار جمعيت داشت اما حالا 100 خانوارباقي مانده  اين حرف باعث شد اين مطلب را بنويسم  چرا كه بسياري از آداب وفرهنگ ما(از جمله لباس ملي و افسانه هاو آداب خاص و...) كه در شهر ها رنگي ندارد، ولي در روستا ها جريان دارد وخالي شدن روستا ها يعني نابودي همه آنها.
    
از جمله آدابي كه در روستاها جريان دارد يكي لباس است ،لباس خاص سنتي كه اكثر خانمهاوبعضی از مردان دارند.
    دومي ضرب المثلها وداستانها وافسانه هايي است كه سينه به سينه ودر شب نشينيها و...
نقل ميشود وبسياري از آداب و روسوم هاي ديگر............كه با خالي شدن جمعيت آنها نيز ديگراز يادبرده خواهد شد. روستا ها به چند دليل خالي ميشوند كه مهمترين آنها نبود شغل ودر آمد  وامكانات كافيمي تواند باشد.كه انسان را مجبور به مهاجرت به شهر هاي كوچك وبزرگ مي كند. امكاناتي مانندجاده، مدرسه، برق و... است.

    يكي ديگر از دلايل مهاجرت، مي تواند سياسي  باشد بطوري كه براي توازن قدرت و.. مي باشد در جهان اين گونه سياستها بسيار بوده است كه بسياري از آنهابه شكست انجاميده است.براي مثال مهاجرت اجباري تاتارهاي شوروي سابق از اكراين به ازبكستان كه نهايتا به وطن خود بازگشتن يا مهاجرت صربها به مونتنگرو و كوزوو كه نهايت منجر به استقلال مونتنگرو  و كوزوو  شد.يا جريان بوسني وهرزگووين براي مقابله  با مسلمانان آنجا ...درايران هم در زمان رضا خان مير پنج وقبل از آن نيز اين نوع مهاجرت بوده است.در جهان كنوني نيز در برخي نقاط اين حالت مهاجرت وجود دارد.براي مثال در كركوك عراق كه يك شهر با اكثريت توركمن و اقليت عرب است ويك شهر نفت خيز و ثروتمنداست در حال حاضر واز زمان حمله آمريكا كردهاي اين كشور با مهاجرت دادن هزاران كرد به اين شهرسعي در موازنه قدرت به نفع خود هستند وميخواهند در رفراندومي كه قرار است در آينده در اين شهرباشد اين منطقه را ضميمه خود كنند.

البته روستاي شايق به يمن داشتن افراد با ايمان و غيور و داشتن آب و هوايي پاك و ممر در آمد كشاورزي و دامداري ، مهاجرت كمتري نسبت به ساير مناطق دارد و اميد مي روند در آينده ايي نزديك با همت جوانان و مردان و زنان اين روستا به شكوفايي اقتصادي و كشاورزي و سياحتي در سطح بالندگي قرار گيرد .

اميدوارم كوله هاي زندگي تون سرشار از اميد و حركت باشيد

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ فروردین۱۳۸۹ساعت 8:48  توسط پرویز ستوده شایق  | 

دعوت از کوهنورد اردبیلی به تیم ملی کشور

خبرگزاري مهر
 اخبار کوتاه ورزشی از استان اردبیل

بر اساس اعلام فدراسیون کوهنوردی، ایرج معانی کوهنورد اردبیلی جهت صعود به قله دائولاگیری به عنوان هفتمین قله مرتفع جهان، در ترکیب اصلی تیم ملی کوهنوردی کشورمان قرار گرفت. 
 
ایرج معانی به اتفاق دیگر اعضا تیم ملی، قرار است 25 اسفند ماه جاری ایران را به مقصد کشور نپال ترک کند تا در تلاشی که حدود 60 روز به طول خواهند انجامید، قله  دائولاگیری را صعود کنند.
 
ایرج معانی از اردبیل، سیدواسع سیدموسوی از کردستان، مجید نعمت اللهی از لرستان، هادی صابری و سیدحسین صالحی از کرج و محمد نادریان، سیدمحمود هاشمی و محمد نصیری از تهران به عنوان نفرات اصلی در این صعود شرکت خواهند کرد.
 
همچنین امین معین از همدان و حسین اصغری از گلستان به ترتیب به عنوان نفرات ذخیره اول و دوم نفرات اصلی تیم ملی کوهنوردی را در این صعود دشوار و نفس گیر همراهی خواهند کرد.
 
سرپرستی تیم اعزامی را محمود شعاعی رئیس فدراسیون به عهده دارد و جلال چشمه قصابانی به عنوان سرپرست دوم، عظیم قیچی ساز مسئول فنی و دکتر علیرضابهپور به عنوان پزشک در ترکیب تیم ملی حضور خواهند داشت. ضمن اینکه عباس رنجبری نیز به عنوان مسئول تدارکات این تیم را همراهی خواهد کرد.
 
پس از فراخوان سراسری و حضور 42 کوهنورد از استانهای مختلف کشور در هفت مرحله اردو، در نهایت هشت کوهنورد به عنوان نفرات اصلی و دو کوهنورد به عنوان نفرات ذخیره تیم ملی انتخاب شدند. کوه دائولاگیری با 8167 متر ارتفاع به عنوان هفتمین کوه مرتفع دنیا در منطقه عمومی آناپورناها و در شمال کشور نپال قرار دارد.

تاریخ انتشار، تهران: ۱۶:۵۴  ,  ۱۳۸۸/۱۲/۲۱
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۷ فروردین۱۳۸۹ساعت 16:19  توسط پرویز ستوده شایق  | 

نظر شما *** حاج عباس مجيدي ***

پنجشنبه 12 فروردین1389 ساعت: 23:50 توسط:حاج عباس مجيدي
بسمه تعالي
با عرض سلام خدمت اقاي مهندس پرويز ستوده
سال نو بر شما و تمامي دوستان و اشنايان روستاي شايق تبريك مي گويم
از خداوند متعال ارزوي موفقيت و سلامتي شما را خواست دارم
اگر زحمتي نيست شماره ي تلفن همراهتون رو برام بفرستيد خوشحال مي شم صداتونو بشنوم

با سلام
خدمت حاج عباس مجيدي و خانواده محترم مجيدي
با تشكر از حضورتون در سايت روستاي شايق ( شايق كنديميز ) و تبريك سال 89 و آرزوي شاد و شادي كامي براي جناب عالي و خانواده محترم مجيدي .
دوست عزيز من چند سالي كه در كرج بودم بارها مسبب اوقات شما و برادران و خانواده محترم تان شدم و بسيار خوشحالم كه علاقمندي شما به سرزمين آباد و اجدادي مان باعث شده تا از سايت خودتون نيز بازديد داشته باشيد و از خانواده مجيدي مرتب به سايت مراجعه مي شود و بنده به نوبه خودم احساس غرور و خوشحالي مي كنم كه همشهريان با مرامي چون شما پيگير مسائل روستاي خود هستيد .
تلفن من در صفحه اصلي سايت موجود است و بنده نيز مشتاق شنيدن صداي گرمتان هستم .
شاد و تندرست باشيد
با احترام
پرويز ستوده شايق


+ نوشته شده در  شنبه ۱۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 9:20  توسط پرویز ستوده شایق  | 

مسافرت عید 89

سلام
عید نوروز ، میراث نیاکان ما و یکی از راههای بسیار مناسب برای رسیدن به پاکی ها و دیدوبازدید بزرگان و نزدیکان و البته فرصتی مناسب برای سفر می باشد ، سفر در طبیعت و سفر برای دیدن آیات و نشانه های الهی ، آگاهی و دیدن تمدن های متفاوت و شکر گذاری از خداوند ...
اطلاعات سفر از بسیاری جهات مثبت و قابل استفاده خواهد بود به شرطی که فرهنگ های دیگر را بشناسیم و فرهنگ نیاکان خویش را پاس بداریم ، همان فرهنگی که ضامن ماندگاری و ثمره تلاش بزرگان ماست . روستای شایق به جرات می توان گفت یکی از غنی ترین فرهنگ ها و آداب و رسوم ملی و مذهبی را دارد . شناساندن این آداب و رسوم و فرهنگ روستای شایق به عهد من و شماست .برای آگاهی از سایر رسوم هم باید تلاش کرد ، چرا که همه جای ایران سرای من است و افتخار جنوبی ترین نقطه کشورم که از نزدیک شاهد رشادت های آنان در مقابل متجاوزان و بیگانگان بوده اند ، افتخاری است برای من ایران که بدانم مرزهای آبی نیاز مردمانی مهربان و میهن پرست دارد .

و اما سفر ما .....

بنده نیز با آغاز تعطیلات نوروز ترجیح دادم تا به اتفاق خانواده و یکی از همکاران همراه با خانواده شان سفری به مناطق جنوبی کشور داشته باشیم . سفر ما ۳۵۰۰ کیلومتر امتداد داشت  که شروع آن تهران و مقصد نهایی مان جزیره هنگام در جنوبی ترین نقطه جزیره قشم و جزایر اطراف آن بود .
ما در مسیر خود از استان های قم ، اصفهان ، یزد ، کرمان، هرمزگان و استان فارس عبور کردیم ، در مسیر حرکت مان از بسیاری مناطق تاریخی ، مذهبی و طبیعی شهرهای نیز بازدید داشتیم .

آغاز مسافرت : روز چهارشنبه ۴ فروردین ۸۹ ساعت شش و نیم صبح
پایان مسافرت : روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۸۹ ساعت ۲۱

وسیله مسافرت : دو خودرو سواری


شب مانی ما در مکان های زیر بوده است :

شب اول --- شهر یزد
شب دوم --- روستای میمند در ۳۰ کیلومتری شهر بابک در استان کرمان
شب سوم --- جزیره قشم شهرستان درگهان استان هرمزگان
شب چهارم --- جزیره قشم ، شهرستان قشم استان هرمزگان
شب پنجم ---- بندركنگ ، نزديك بندر لنگه در استان هرمزگان
شب ششم--- شهرستان جهرم استان فارس
شب هفتم --- شهرستان آباده استان فارسشنبه 14 فروردین1389 ساعت: 10:8
پنجشنبه 12 فروردین1389 ساعت: 23:22 توسط:بچه ناف آباده
سلام کاش می دیدمتون و خودم ازتون پذیرایی می کردم اون شب رو راستی آباده بهتون خوش گذشت ؟ اذیت که نشدین
----------------------------------------------------
نویسنده: شايق كنديميز - پرويز ستوده شايق
با سلام
ممنون دوست گرامي
اين دومين باري بود كه با آباده سفر مي كردم و مردماني بسيار مهربان و خونگرم دارد
در شهر شما اصلا احساس غربت نكردم و خوشحالم كه صفا و صميميت ديار آباده زبانزده خاص و عام است .
اميد كه كوله هاي زندگي تون سرشار از موفقيت و شادكامي باشه
يا علي
مديريت سايت شايق كنديميز ( سايت روستاي شايق در شهرستان سرعين در استان اردبيل )


+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۲ فروردین۱۳۸۹ساعت 12:5  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما و پاسخ ما

نویسنده: سایت شایق کندیمیز - پرویز ستوده شایق
دوشنبه 2 فروردین1389 ساعت: 9:31
یکشنبه 1 فروردین1389 ساعت: 0:35 توسط:سیدعباس سیدمحمدی
سلام علیکم.
سال نو مبارک.
عجب همتی داری در راه شناساندن روستایتان. خدا یاری ات کند. یکی از افراد روستای ما (روستای انجیله، نزدیک تفرش) مدتی یک وبسایت درست کرده بود برای روستای ما. بعد از مدتی تعطیلش کرد.
سید عباسی سیدمحمدی
----------------------------------------------------------------------------------
با سلام
ممنون دوست عزیز از حضورتون در سایت روستایی ما و خیلی خوشحالم از نظر ارزشمندتون . دوست گرامی ما آمده ایم که بمانیم و بر فرهنگ و آداب و رسوم خود اعتقاد راسخ داریم و با امید خداوند منان آمده ایم که ماندگاری روستای شایق را نوید دهیم و از نظرات بزرگوارانی چون شما همانند چراغ راه استفاده نماییم .
اگر هدف خدمت به مردم زحمتکش و پر تلاش روستای شایق باشد ما همیشه خواهیم ماند .
پاینده باشید . بازهم در شایق کندیمیز منتظر حضور گرم تان هستیم
مدیریت سایت شایق کندیمیز
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲ فروردین۱۳۸۹ساعت 9:38  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما و پاسخ ما

 یکشنبه 1 فروردین1389 ساعت: 14:24 توسط:یاشار پورمجید
سلام. سال نو بر شما و همه اهالی خونگرم روستای شایق مبارک باد.

یاشار پورمجید
------------------------------------------------------------------------------------------
سلام یاشار جان
شاد یاشیاسان
ممنون که با حضورتون به یک سایت روستایی ما ، سایت روستای شایق را مزین کردید و تشکر بابت تبریک سال نو شما . امیدوارم فرزندان سبلان همواره سربلند باشند .
امید داریم در سال جدید با همت و کار مضاعف روستای خود را که نمونه کوچکی از روستاهای استان اردبیل می باشد به سایر عزیزان بشناسانیم و از فرهنگ و آداب و رسوم روستایی خود سخن بگویم و دوستان خوبی همانند شما افتخاری است برای ما که آینده ایی روشن را نوید دهیم .
باز هم در سایت روستای شایق منتظرتان هستیم و حضور شما را ارج خواهیم نهاد .
شادی تان افزون باد
مدیریت سایت روستای شایق - شایق کندیمیز

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲ فروردین۱۳۸۹ساعت 9:16  توسط پرویز ستوده شایق  | 

بایرامیز مبارک اولسون

یئنه گلیر نازلی باهار ، نازلی یاز

هامینین یازیسین بو ایل یاغلی یاز

جان ساغلیغی ، جیب وارلیغی ، اولوم آز

مهریبان آللاهیم ، بئله یازی یاز."

"تازا ایلینیز موبارک اولسون."


برچسب‌ها: بایرامیز مبارک اولسون
+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ اسفند۱۳۸۸ساعت 20:40  توسط پرویز ستوده شایق  | 

با روستاي گلشن -كلش آشنا شويم

مطلب زير از وبلاگ روستاي گلشن ، يكي از روستاهاي استان اردبيل تقديم حضورتان مي گردد . آدرس وبلاگ اين روستا عبارت است از : وبلاگ روستاي گلشن

وجه تسمیه گلشن ـ کلش

به نقل از بزرگان روستا در زمان های دور اطراف روستا را جنگل و بوته های خشک پوشانده بوده لذا بدین علت روستا را کلش نام گذاری کرده اند . اهالی تالش زبان آن جا نام اصلی و محلی اش را کلش می گویند در حالی که اسم رسمی و اداری روستای گلشن می باشد.

موقعیت جغرافیایی روستا

دهی از دهستان میناباد  بخش عنبران شهرستان نمین استان اردبیل است و در طول جغرافیایی ۲۹َ  ۳۸ُ و عرض جغرافیایی ۳۰َ    ۳۸ُ   ارتفاع متوسط ۱۷۴۰ متر قرار دارد . سرزمینی پایکوهی و سرد خشک است و در ۱۴ کیلومتری شمال شهرستان نمین واقع است.

این روستا از سمت شمال به جمهوری آذربایجان و از سمت شمال شرقی به روستای عنبران علیا محدود و از سمت جنوب به قریه جید (جهیت) و جنوب شرقی به دهستان میناباد منتهی شده و از سمت شرق به روستای میرزانق متصل و از طرف غرب به روستای قشلاق سروآباد و همچنین از سمت جنوب غربی به شهر عنبران منتهی می شود این روستا بالغ بر ۲۲۴ خانوار و جمعیت آن ۷۴۴ نفر می باشد که ۳۳۶ نفر آن مرد و ۴۰۸ نفر آن زن می باشد  و ۳۸۰ نفر از تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند.

امکانات روستا

این روستا در سال ۶۹ دارای نعمت برق شد و در سال ۸۳ تلفن به خانه ها کشیده شده است و در سال ۸۴ نیز جاده این روستا آسفالت شده است این روستا سه تا شورا دارد و یک دهدار که برای آبادانی این روستا خیلی زحمت می کشند .

روستای گلشن دارای خانه بهداشت _ صنایع دستی _ مخابرات پست بانک _دو باب مدرسه که یکی در بالای روستا و دیگری در پایین روستا قرار دارد همچنین این روستا دارای پایگاه بسیج _ شرکت نفت - سه دهانه پل  یک رودخانه در بالای روستا و یکی وسط روستا و دیگری هم در پایین روستا قرار دارد .

در بین مناطق تالش نشین منطقه روستای گلشن طبیعتی زیبا و دست نخورده دارد که برای مردم ناشناخته است دره ورودی روستا بسیار زیبا و تماشایی ست . از نقاط دیدنی این روستا می توان به مراتع و دشتهای زیبای کنار مرز آذربایجان اشاره کرد .

 زبان مردم روستای گلشن تالشی است و بیشتر بزرگان روستا به زبان ترکی هم  آشنایی دارند . بزرگان روستا به وجود برفهای سنگین در گذشته اشاره می کنند و زندگی سخت گذشته و ذکر این نکته که ان برف ها در گذشته کشاورزی را پر رونق می کرد و نبود آب هم اکنون کشاورزیرا از رونق انداخته است تا جایی که تعداد کمی از مردم کشاورزی می کنند .

شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری و زراعت می باشد و خانم ها معمولاً به گلیم بافی مشغولند. گلیم از جمله صنایع دستی روستای گلشن است و گلیم های آن در دنیا مشهور و علاقمندان و خواستاران داخلی و خارجی زیادی دارد . نقوش و رنگ های الوان و متنوع و طر ح های زیبا جلوه ای خاص به گلیم های بافته شده به منطقه بخشیده است

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۸ اسفند۱۳۸۸ساعت 15:10  توسط پرویز ستوده شایق  | 

شاعر و فرشته

شاعر و فرشته ای با هم دوست شدند. فرشته پری به شاعر داد و شاعر، شعری به فرشته.

شاعر پر فرشته را لای دفتر شعرش گذاشت و شعرهایش بوی آسمان گرفت و فرشته شعر شاعر را زمزمه کرد و دهانش مزه عشق گرفت.

خدا گفت: دیگر تمام شد. دیگر زندگی برای هر دوتان دشوار می شود؛ زیرا شاعری که بوی آسمان را بفهمد، زمین برایش کوچک است و فرشته ای که مزه عشق را بچشد آسمان ...

شایق کندیمیز

psotoudeh@gmail.com

+ نوشته شده در  شنبه ۱۵ اسفند۱۳۸۸ساعت 0:0  توسط پرویز ستوده شایق  | 

نقشه راهنماي صعود كوههاي سبلان

شایق کندیمیز http://shayeghkandimiz.comبراي آشنايي با قلل سبلان و روستاهاو ييلاق هاي اطراف كوههاي سبلان نقشه زير را دانلود كرده و مشاهده بفرماييد ، مطمئن هستم اطلاعات جامعي از منطقه سبلان از اين نقشه استخراج خواهيد نمود .
موقعيت جاده هاي منتهي به سبلان ، شهرها و روستاهاي اطراف و ديدجامع و كامل از بالا بر قله سبلان و جاده هاي فرعي منتهي به آن .

در اين نقشه :
- مركز استان ، شهرستان ، شهرهاي كوچك و روستاها
- جاده آسفالته و خاكي
- گوسفندسرا ، پناهگاه ، جاده هاي خاكي ماشين رو ، آبگيرها ( گول ) ، مكان يخچال برفي
- رودخانه ، چشمه
- مسير هاي صعود به قله سبلان
- و .....

اينم آدرس نقشه :  

      نقشه راهنماي صعود كوههاي سبلان


+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۸ساعت 10:57  توسط پرویز ستوده شایق  | 

ولادت با سعادت پيامبراكرم و امام جعفرصادق مبارك

 

پيشوايان صادق

ولادت با سعادت

پيامبر اكرم حضرت محمد(ص)

  و  امام جعفرصادق (ع)

مبارك باد

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۸ساعت 9:57  توسط پرویز ستوده شایق  | 

جشنواره صنايع دستي در روستاي شايق

     دوست و برادر ارجمندم آقاي اسد سيفيان در دو پست قبلي مطلبي راجع به صنايع دستي به عنوان راهكاري براي رونق جامعه روستاي و احياي اين صنعت تاثير گذار خدمت شما ارائه دادند .
بنده چند سال پيش در اين رابطه شاهد جشنواره ايي صنايع دستي در يكي از روستاهاي دور افتاده استان فارس بودم ، كه اين جشنواره در حال حاضر به صورت سالانه ، فصلي و به مناسبت هاي مختلف مسافران بسياري را به آنجا مي كشاند .
       در روستاي شايق به دليل جايگاه مناسب در مسير سرعين به پيست اسكي آلوارس مي توان با بر پايي يك جشنواره صنايع دستي نسبت به رونق اقتصادي منطقه روستايي گام بسيار بزرگي بردارد ، نقش دهداري شايد در اطلاع رساني و هماهنگي با سازمان هاي زيربط براي شروع كار پر رنگ تر باشد ولي با اجراي اولين جشنواره راه براي سالهاي بعدي هموارتر خواهد شد و جامعه شهري در حال حاضر شيفته مصنوعات دست ساز و محصولات لبني و توليدات روستايي است .
     ايجاد جايگاه هاي تفرجگاهي و توقف مسافرين در روستاي شايق خود مي تواند منشاء خير و بركتي باشد كه همراه خود دارد ، هر كسي مي تواند نسبت به ارائه صنايع دستي خويش در غرفه هايي جدا گانه اقدام نمايد و يك بازارچه روستاي شكل مي گيرد كه در آينده قابل گسترش و توسعه خواهد بود .
براي شروع برپايي چند چادر عشايري و تبليغاتي در اين رابطه حتي در حد يك توقف و استراحتي كوتاه مدت مي تواند مسير اين بازارچه و جشنواره روستايي را به مسافرين بشناساند ، تبليغات پارچه نوشته ايي در شهرستان سرعين و راهنماي مسافران و چاپ بروشورهاي معرفي محصولات منطقه هر چند در اولين جشنواره با دشواري همراه خواهد بود ولي مي تواند راهي براي ارتقاء سطح كيفي منطقه روستاي شايق داشته باشد .
.
اين بحث را به عنوان پيشهاد مطرح كردم ، اميدوارم دوستان و صاحبنظران و علاقمندان روستاي شايق در اين خصوص اعلام نظر نموده و راهكارهاي عملي آنرا مطرح نمايند .
منتظر نظرات و راهنمايي هاي شما بزرگوارن در اين خصوص هستيم .......................... شاد باشيد

صنایع دستی استان اردبیل

صنایع دستی استان اردبیل

    صنایع دستی اردبیل بیش تر توسط عشایر و ساكنان شهرها و روستاهای كوچك منطقه صورت می گیرد. قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی از کهن ترین صنایع دستی شهرستان اردبیل است که دارای شهرت فراوان و اهمیت ویژه ای هستند. گلیم بافی در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و فرش اردبیل در مجموعه فرش های نفیس آذربایجان به شمار می آید.
   نقشه شكسته و اسلیمی، زمینه فرش های تولیدی فرش بافان اردبیلی را تشكیل می دهد. از مهم ترین طرح های این نقشه ها می توان به طرح قیچی، تک گل، ستاره، ریزماهی، وان، هریس، زیرخاكی، كله قوچ، زرین قلم، طرح قره باغ، لچک ترنج و مانند این ها اشاره كرد. بر اساس آمار موجود 80 درصد فرش تولیدی شهرستان اردبیل، به خارج از كشور و بیش تر به كشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و ژاپن صادر می شود. از دیگر صنایع دستی شهرستان اردبیل می توان شال بافی، جوراب های پشمی، پشتی، قلاب دوزی، خورجین بافی، نقره كاری، قلمزنی، خاتم كاری، صنایع چوبی و فلزی و سفال گری را نام برد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۸ساعت 8:29  توسط پرویز ستوده شایق  | 

با اونايي كه بد مي كنند چكار كنيم ؟

در اين رابطه مطلبی از یک فیلسوف و عارف بزرگ خواندم که جالب بود  ، اونو تقديم حضورتون مي كنم تا ما  هم در مواقعي كه احساس مي كنيم فردي به ما حسودي مي كند يا به نوعي بد مي كند ، روش ديگر را كه در گفته هاي  اين عارف بيان شده به خاطر آوريم شايد راهي باشد براي پرهيز از تفرقه ......

بفرماييد

اگر شخصی به شما بدی کرد یا قصد ضربه زدن و آزار شما را داشت یا حسادت و خشم خود را نثارتان کرد و به هر نوعی انرژی منفی به سمت شما فرستاد اگر در مقابل آن انرژی منفی مقاومت نکنید و دست به تلافی و انتقام نزنید و مقابله نکنید و حتی در دل و ذهن خود نیز فکر و احساس منفی نسبت به آن شخص راه ندهید آنگاه دو اتفاق می افتد


اول آنکه به همان مقدار که آن شخص انرژی منفی به سمت شما فرستاده به انرژی مثبت شما اضافه می شود و باعث رشد و بالا تر رفتن شما می شود یعنی گویی آن شخص از حساب خود مبلغی را صرف ضربه زدن به شما کرده باشد اما عین آن مبلغ به حساب شما واریز شود . این یعنی تبدیل انرژی منفی محیط و اطرافیان به انرژی مثبت .

مثل زمانی که شما در چاه افتاده باشید و شخصی بخواهد شما را زنده به گور کند اما شما بواسطه همان سنگ ها و خاک ها که روی شما می ریزند از چاه خارج شوید .

و اتفاق دوم اینکه آن انرژی منفی که هدفی برای اصابت کردن نیافته (چون شما مقاومت نکردید و موضع نگرفتید ) به سمت خود شخص فرستنده باز می گردد و خود او از نیت بد خود آسیب می بیند .

اما ما حتی نباید به این مقدار هم راضی باشیم و هر گز نباید آرزوی صدمه دیدن حتی برای آدمهای بد داشته باشیم . کافیست که آنها را به خدا بسپاریم .

شاید نتوان این مطلب را با روشهای علمی فعلی اثبات کرد اما ارزش امتحان کردن دارد

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۰ اسفند۱۳۸۸ساعت 11:42  توسط پرویز ستوده شایق  | 

انسان‌ها ....... از نظرات شما *** مروت ******

شنبه 8 اسفند1388 ساعت: 13:26             توسط:مروت

 

انسان‌ها
دکتر علی شريعتی انسان‌ها را به چهار دسته تقسيم کرده است:

١ـ آناني که وقتی هستند، هستند و وقتی که نيستند هم نيستند.

عمده آدم‌ها حضورشان مبتنی به فيزيک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آنهاست که قابل فهم مي‌شوند. بنابراين اينان تنها هويت جسمی دارند.٢ـ آنانی که وقتی هستند، نيستند و وقتی که نيستند هم نيستند.

مردگانی متحرک در جهان. خود فروختگانی که هويت‌شان را به ازای چيزی فانی واگذاشته‌اند. بی‌شخصيت‌اند و بی‌اعتبار. هرگز به چشم نمی‌آيند. مرده و زنده‌‌شان يکی است.٣ـ آنانی که وقتی هستند، هستند و وقتی که نيستند هم هستند.

آدم‌های معتبر و با شخصيت. کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تاثيرشان را می‌گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داريم و برايشان ارزش و احترام قائليم.٤ـ آنانی که وقتی هستند، نيستند و وقتی که نيستند هستند.

شگفت‌انگيز‌ترين آدم‌ها.

در زمان بودشان چنان قدرتمند و با شکوه‌اند که ما نمي‌توانيم حضورشان را دريابيم. اما وقتی که از پيش ما مي‌روند نرم نرم آهسته آهسته درک مي‌کنيم، باز مي‌شناسيم، می فهميم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما هميشه عاشق اين آدم‌ها هستيم. هزار حرف داريم برايشان. اما وقتی در برابرشان قرار می‌گيريم قفل بر زبانمان مي‌زنند. اختيار از ما سلب مي‌شود. سکوت می‌کنيم و غرقه در حضور آنان مست می‌شويم و درست در زماني که می‌روند يادمان می‌آيد که چه حرف‌ها داشتيم و نگفتيم. شايد تعداد اين‌ها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۰ اسفند۱۳۸۸ساعت 8:21  توسط پرویز ستوده شایق  | 

لباس و پوشش خانم هاي روستاي شايق

اين دختر خانم اسمش مريم هستش ، لباسش نماد پوشش دختران و زنان روستاي شايق مي باشد ، پوشش شامل يك روسري بزرگ و يك شال بلند به نام كل اَغي مي باشد ، و يك پيراهن بلند كه تا روي پا را پوشش مي دهد . به اين پيراهن بلند تو روستا مي گن تومان و چون با يك شال پوشيده مي شه به مجموعه اين لباس مي گن " شال تومان " و چون حالت نقاب به خودش مي گيرد و در روي دهان هم پوشش داده مي شه بهش مي گن " گونش لي شال تومان " يعني نقابي كه مثل خورشيد نور افشاني مي كنه . پوشش لباس خانم هاي روستاي شايق يكي از كامل ترين لباس از لحاظ حجاب مي باشد . شما با ما هم عقيده نيستيد ؟

                  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۶ اسفند۱۳۸۸ساعت 11:21  توسط پرویز ستوده شایق  | 

گزارش صعود به قله سرفراز سبلان - از روستاي شايق

    مطلب زير گزارش صعود به قله سبلان از مسير ييلاق هاي روستاي شايق و محل فعلي پيست اسكي سبلان مي باشد كه در سال 1362 توسط چند تن از افراد روستاي شايق صورت گرفته است . شايد گزارش فني كوهنوردي قابل استناد و مطابق برنامه زمانبندي شده و رعايت استانداردهاي كوهنوردي اين صعود صورت نگرفته باشد ولي از آن جهت اهميت دارد كه فعل خواستن در اعضاء صعود كننده به عمل تحقق يافته است و اميدوار در آينده جوانان روستاي شايق به عنوان برجسته ترين راهنمايان كوهستان سبلان معرفي شود .
اين مهم اتفاق خواهد افتاد در صورتي كه تيم هايي در قالب منسجم و با تجهيزات در روستا تشكيل و صعود هايي در منطقه داشته باشند و بدينوسيله ورزيدگي و مهارت لازم را كسب نمايند . نقش افراد محلي در بسياري از صعود هاي قلل مختلف مشهود است و جوانان روستاي شايق در آينده شاهد اين شكوفايي ورزشي خواهند بود . به اميد آنروز
گزارش تعريفي دوست عزيز جناب آقاي دشتي تقديم حضورتان مي گردد :

 

اولین تیم کوهنوردی روستای شایق بر بام سبلان ایستادند
شرح حال این صعود را از زبان یکی از صعودکنندگان ( پدرم اقای عسگر دشتی) برایتان می نویسم

در سال 1362من عسگر دشتی به همراه اقایان
1- الهوردی برقی
2- شجاعت حبیبی پور
3- وگل بابا وفریدون جعفرزاده( فرزندان حاج میرزا بابا) هماهنگ وهمدل 

شدیم تا نام روستای خود را بر بلندای کوه سبلان به فریاد در بیاوریم  تیمی که بدون امکانات حرفه
ا ی کوهنوردی وفقط با توکل به باری تعالی به این راه سخت گام نهادند
بعد از ظهر یکی از روزهای تابستان  به سمت ییلاق راه  افتادیم  وشب به انجا رسیدیم وچون حاج میرزابابا در ییلاق کوسفند نگهداری میکردند  ما شب در چادر یا کومه ایشان خوابیدیم  ودر صبح  علی الطلوع راه خود را دوباره پیش گرفتیم تا به  قله سبلان  صعود کنیم و پس ازگذشتن از بالای کوه پلوتپسی  به سمت دره تکله  ( ییلاق روستای اوجور)راه افتادیم  خلاصه این که ساعت 8صبح به دامنه کوه سبلان رسیدیم و چون هوای انجا بسیار سرد بود از سرمای زیاد همه چیز یخ زده بود ما با استفاده از  هیزم شتر که از قبل با خود همراه داشتیم برف رادر داخل کتری  پر کردیم  و با اتش ان  بساط چای را به پا کردیم وصبحانه با صفا را صرف کردیم  و پس از استراحتی اندک وتقویت قوای جسمی ساعت 9 صبح شد  سپس وسایل خود را بر پشت بستیم وبه راه خود ادامه دادیم  در حین راه چون فریدون  از ما از نظر سنی کمی جوانتر بود ایشان جلوتر حرکت میکردند  در بین راه الهوردی وشجاعت کمی خسته شدند و در بین راه از کمک چند کوهنورد حرفه ای  استفاده کردیم  انها گفتند چون از سطح زمین بالا امدید اینجا  فشار هوا  کم است باید از ابلیمو استفاده کنید و از انها کمک گرفتیم و به راه خود ادامه دادیم و سر انجام ساعت 11 صبح ما موفق شدیم قله سبلان را فتح کنیم وبه دریاچه بالای قله که یخ زده بود یخ انرا شکستیم وبا اب ان وضو گرفتیم ونماز شکررا بجا اوردیم و پس از  

نماز شکر دوباره بساط چای ونهار را برپا کردیم ونام اعضای تیم و روستای خودمان رادر انجا به یادگار نوشتیم

 
 
+ نوشته شده در  سه شنبه ۴ اسفند۱۳۸۸ساعت 16:11  توسط پرویز ستوده شایق  | 

تقدير و تشكر از سايت خانكندي *** سيدعيسي خانكشي زاده ***


دوشنبه 3 اسفند1388 ساعت: 23:23 توسط:خانکشی زاده
با عرض سلام و ادب و احترام و خسته نباشید خدمت دوست و برادر بزرگوارم جناب اقای ستوده و عرض تبریک بمناسبت سالگرد تاسیس سایت روستای شایق، به استحضار می رساند که اینجانب بنا به درخواست شما و با اجازه شما و جهت احترام به این سالگرد مبارک و اهالی محترم روستای شایق چندپست درباره روستای شایق را در وبلگ خانکندی قرار داده ام و برای مدیران محترم وبسایت شایق آرزوی سلامتی و سعادت مینمایم.

باتقدیم احترامات فراوان
سیدعیسی خانکشی زاده
 وب سایت   پست الکترونیک


به آدرس هاي زير مراجعه بفرماييد .

http://www.khankandi.mihanblog.com/post/392

می سوزم از اشتیاقت در آتشم از فراقت....

وبسایت روستای شایق در شهرستان سرعین استان اردبیل


+ نوشته شده در  سه شنبه ۴ اسفند۱۳۸۸ساعت 15:55  توسط پرویز ستوده شایق  | 

سرعین .مجموعه تاریخ وطبیعت

مطلب زير توسط جناب آقاي دشتي جهت درج در سايت شايق كنديميز ارسال شده است . ضمن تشكر از ايشون عيناً مطلب ارسالي تقديم حضور شما بزرگواران مي گردد . شما دوست عزيز و خواننده نيز اگر مطلبي در خصوص معرفي روستاي شايق داشته باشيد با كمال ميل به نام خودتان در سايت قرار خواهيم داد .


با سلام وعرض ادب

شهر سرعین در 04/48 درجه طول جغرافیایی و09/38 درجه عرض جغرافیایی با مساحتی بیش از 1.280.000 متر مربع در 28کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد .ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا 1650 متر است قسمت عمده شهر در دره ای کاسه مانند که از شیب های  ملایم دامنه های ارتفاعات سبلان به وجود امده  قرار گرفته است .این شیب ها در بخش غربی ملایم تر ودر بخش شرقی همانند دره ای در جهت جنوب شرقی باز می شود واز نظر زمین شناس منفه ای که شهر سرعین در ان استقرار یافته است از دوره میوسین پایین .میوسین میانی است  سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنی سر چشمه است .در ادوار گذشته از این منطقه به نامهای  ساری قیه. سارقین. سرائین..سرقین یاد می شده است .سرعین ومناطق حوالی ان به سبب موقعیت جغرافیایی و طبیعی واقلیمی ان همواره مورد توجه انسانها واحکام ادوار گذشته بوده است .
    تاریخ این منطقه جدااز تاریخ اذربایجان نیست .نامیده شدن قسمتی از اذربایجان  بخصوص شرق ان به نام زیکرتو(سنگ شکن ) وساگاتی ( سانان سرزمین غارهای سنگی ) در دوره مادها وهخامنشی در هزاره اول قبل از میلاد با توجه به  انبوه دهکده ها  و معابد ومنازل  زیر زمینی کنده شده در دل صخره ها وتپه های باقی مانده از ان دوران بیانگر این است که این منطقه بخش وسیعی ازسرزمین زکرتو یا ساگارتی اشاره شده در سنگ نوشته وکتیبه های دوران هخامنشی واثار مورخان است .اغلب محققان برجسته متفق القولند  که محل( ان سارگاتی یا زیکورتوی سابق )اذربایجان محدوده اردبیل تا میانه است .در دوره ساسانیان نیز اذربایجان دو کرسی به نام اردبیل وگنزق داشته است .

      مردمان ان زمان براساس اغتقادات خود معابد واتشکده هایی در مناطق مورد توجه خود می ساختند .معابد اناهیتا واتشکده اذر فریق باقی مانده از ان دوران نشان دهنده اهمیت این منطقه در نزد انها است. به طوری که معبد اناهیتا سالیان سال محل عبادت وریاضت مغ ها وموبدان زرتشتی بوده است و این معبد وحوالی ان به نام سارقین ییلاق واسایشگاه تابستانی حکام ساسانی بوده است .سرعین وحوالی ان از مناطق مورد توجه خاندان صفوی بوده است .احداث بناها  وارامگاههایی روی قبور امامزاده ها و چله خان گنزق .اراضی وقفی روستاهای گنزق وبند کلخوران نشان از اهمییت این منطقه د رنزد ان خاندان بود . شروع حیات شهری سرعین از اواخر دهه چهل با انتخاب شهردار واحداث خیابانها ومسافرخانه ها اغاز شد وامروز به صورت شهری سیاحتی کانون توجه جهانگردان وایرانگردان بی شماری است  دیدنی های این شهر عبارتند از .ابگرم. ابهای معدنی .اتشگاه چشمه .تپه باستانی اناهیتا. معماریهای صخره ای .غار وپناهگاه تاریخی گورستانهای باستانی امامزاده. دره جنگلی . پیست اسکی وزندگی عشایر این شهر جاذبه های ورشی گردشگری فراوانی دارد


برچسب‌ها: سرعین, گردشگری و ایرانگردی اردبیل
+ نوشته شده در  سه شنبه ۴ اسفند۱۳۸۸ساعت 8:18  توسط پرویز ستوده شایق  | 

موقعيت و جغرافيايي طبیعی استان اردبیل

 استان اردبيل در شمال غرب ايران با مساحتي معادل 17950 كيلومترمربع (1/1 % از مساحت كشور) قرار گرفته است.اين استان از لحاظ جغرافيايي در 37.45 تا 39.42 عرض شمالي و 47.30 تا 48.55 طول شرقي از نصف النهار گرينوچ در شمال غرب ايران واقع شده و از شمال با جمهوري آذربايجان از شرق با استان گيلان از جنوب با استان زنجان و از غرب به استان آذربايجان شرقي محدود شده است. اين استان با شكل كشيده و طولي خود در جهت شمال    –  جنوب ، و به دليل شرايط خاص جغرافيايي از تنوع محيطي زيادي برخوردار است. جنوبي ترين قسمت آن بر عرض جغرافيايي 37.45 و شمالي ترين نقطه آن بر عرض 39.42 دقيقه منطبق است. اين گستردگي در محور عرض جغرافيايي ، همراه با عامل ارتفاع دشتها و كوهستانهاي آن در تركيبي هماهنگ با همجواري درياي خزر ، موقعيت خاصي به استان بخشيده است

ناهمواريهاي استان : 

سيماي طبيعي در استان اردبيل با ساير نواحي فلات آذربايجان تفاوت هاي زيادي دارد. اين استان بخشي از فلات مثلثي شكل ايران در شرق فلات آذربايجان بوده كه حدود 3/2 آن داراي بافت كوهستاني با اختلاف ارتفاع زياد و بقيه را مناطق هموار و پست تشكيل مي دهند. اراضي شمالي و هم مرز با جمهوري آذربايجان را در امتداد ارس ، زمين هاي پست و جلگه اي تشكيل مي دهند كه كمتر از 200 متر از سطح درياي آزاد ارتفاع دارند. درجنوب نيز قسمت هاي اصلي مركز استان با دره رود قزل اوزن كه بين منحني 1400 – 800 متر قرار گرفته است. مشخص مي شود

سبلان :

اصلي ترين شاخص جغرافيايي استان را توده آتشفشاني سبلان تشكيل مي دهد كه با بستري كوهستاني و پرصلابت در مركز استان واقع شده است. اين توده بستر كوهستاني با 4811 متر ارتفاع كه قسمت غربي آن در محدوده شهرستان سراب (استان آذربايجان شرقي) قرار گرفته با دريافت بارش به صورت برف و انباشت آن براي مصرف در تابستان ، رودهاي بزرگ و كوچك زيادي را در استان تغذيه مي كند.

ارتفاعات باغرو :

ارتفاعات باغرو ادامه رشته جبال البرز بوده كه بر خلاف جهت عمومي البــــــــــــــرز كه شرقي غربي  مـــي باشـد به صورت شمالي جنوبي كشيده شده اند. سازندهاي اين قسمت از كوه ، با سازندهاي سبلان تفاوت فاحشي دارد. محيط تالش يك محيط رسوبي بوده در حالي كه سبلان يك محيط ولكانيكي است. دامنه هاي غربي بخش شمالي تالش از سازندهاي آتشفشاني ائوس و دامنه هاي شرقي آن از رسوبات دريايي كرتاسه مي باشد.

كوههاي تالش :

بر خلاف كوههاي ديگر از رشته كوههاي استان ، تالش است كه بر خلاف كوههاي ديگر ، به موازات كناره درياي خزر از شمال به جنوب كشيده شده است. اين رشته كوه از منتهي اليه شرقي كوههاي برزند شروع و در سراسر حدود شرقي استان ، با افزايش تدريجي ارتفاع ، به طرف جنوب كشيده مي شود و در خارج از محدوده استان به رشته كوه البرز مي پيوندد. رشته كوه تالش در قسمت هاي مختلف خود به نام هاي پشتاسارا ، بغرو و پلنگا نيز ناميده مي شود . رشته كوه پلنگا در حوالي درياچه نئور از رشته اصلي منشعب و در سراسر شهرستان خلخال كشيده شده است. بلندترين نقطه اين شاخه فرعي ، قله 3322 متري آغ داغ و كوههاي پلنگا ، سهدي و ازنو ، از ديگر قلل آن مي باشند . از قلل ديگر رشته كوه تالش مي توان حصار بلاغي ، عجم و شاه معلم را نام برد.

 دشت مغان :

دشت مغان از شمال و شرق با جمهوري آذربايجان هم مرز بوده حداكثر ارتفاع آن 500 متر و حداقل آن 40 متر و مساحت كل حوزه آبريز مغان بيش از 790 كيلومتر مربع است. مهمترين مشخصه ژئوفيزيكي جلگه مغان وجود يك لايه رسي سنگين در سطح به ضخامت متفاوت حداكثر 20 متر در دشت است. دشت مغان به دليل تاثيرپذيري از رودخانه ارس و سد اصلاندوز در دهه هاي اخير دستخوش تغيير و تحولات بنيادي شده و به دليل وجود خاك حاصلخيز كليه نواحي دشتي آن زير كشت آبي از جمله گندم ، جو ، پنبه ، چغندر قند و ذرت رفته و از نقطه نظر اقتصادي و توسعه كشاورزي در سطح كشور مطرح بوده است ولي همين پيشرفت و توسعه خود باعث بروز مشكلات ناشي از مصارف زياد سموم و فاضلاب واحدهاي بزرگ صنعتي و شهري و معضلات زيست محيطي گرديده است . شهرستان هاي بيله سوار و پارس آباد در اين ناحيه واقع شده است.

 دشت مشگين شهر :

ارتفاع دشت مشگين شهر حدود 1100 متر و حوزه آبريز آن 3921 كيلومترمربع و مساحت دشت حدود 430 كيلومترمربع است. اين دشت از شمال به رشته كوههاي صلوات و از جنوب به دامنه سبلان و از شرق به ارتفاعات غربي دشت اردبيل و از غرب به ارتفاعات اهر محدود مي شود . رودخانه هاي جاري در دشت مشگين شهر خياوچاي و قره سو مي باشد . اين دشت با استفاده از دو رودخانه فوق از اهميت ويژه اي در توليدات باغي و تاكستان برخوردار بوده و مهمترين اجتماع انساني آن شهر مشگين شهر و روستاهاي اطراف آن است.

دشت اردبيل :

دشت اردبيل در پست ترين قسمت خود در حوالي پل ساميان 1294 متر از سطح درياي آزاد اختلاف ارتفاع دارد و حوزه آبريز آن معادل 853 كيلومترمربع بوده كه از شمال به ارتفاعات مرزي بين ايران و آذربايجان ، از شرق به ارتفاعات تالش ، از جنوب به آرپاچاي و از غرب به دامنه كوه سبلان ختم مي شود . ارتفاعاتي كه دشت وسيع اردبيل را احاطه نموده اند ادامه چين خوردگي البرز بوده و رسوبات و آبرفت هاي قديمي بيشتر در حاشيه دشت اردبيل گسترش دارند.

دشت خلخال :

گستره قابل ملاحظه اي به مفهوم دشت در ناحيه خلخال وجود ندارد ولي حدود 120 كيلومترمربع در كنار شهر و اطراف شهر خلخال در پايين دشت گيوي بعد از شهر کوثر مي توان به عنوان دشت مورد نظر قرار گيرد. به طوريكه اين ناحيه قسمتي از شمال غرب كوههاي تالش بوده كه خود بخشي از البرز غربي مي باشد . قديمي ترين تشكيلات كه در شمال شرقي ناحيه است مربوط به آهك هاي مرجاني و آهك هاي ماسه اي دوره كرتاسه بوده كه تقريبا در اطراف روستاي كلي مشاهده شده اند.


برچسب‌ها: سرعین, گردشگری و ایرانگردی اردبیل
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ اسفند۱۳۸۸ساعت 21:48  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** محمدرضا مجیدیان***

  با سلام
دوست عزيز بدينوسيله بابت انعكاس نظرات شما با تاخير پوزش مي خواهم ، دليل اين مسئله اين بود كه نظرات شما در سايت ديگري(خانكندي) بود كه من اتفاقي از آن مطلع شدم . اگر نظرات شما در اين سايت نوشته شود مطمئن باشيد كه در حداقل زمان ممكن به نظرات شما ترتيب اثر داده خواهد شد .
از همراهي شما بزرگوارن سپاسگزاريم .

و اما نظرات شما :

محمدرضا مجیدیان    سه شنبه 13 بهمن 1388 10:59 ق.ظ
باسلام خدمت آقای ستوده

لطفانام مرحوم حاج طرلان همرنگ پدر بزرگ اینجانب را درسایت قراردهید:
همسرایشان مرحومه ساری گل جعفرزاده وفرزندان ایشان پسرها:
حاج سولدوز - حاج جمشید-حاج ضرغام - علی ودخترها: صفیه - مرحومه دسته گل - زهرا - آصفه - فاطمه

محمدرضا مجیدیان
سه شنبه 6 بهمن 1388 01:09 ب.ظ
ممنون از راه اندازی سایت شایق کنیدیمیز
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ اسفند۱۳۸۸ساعت 14:50  توسط پرویز ستوده شایق  | 

سايت شايق كنديميز يكساله شد

ديروز اول اسفند ماه 1388 سايت شايق كنديميز يكساله شد

اولين پست اين سايت در اول اسفند 1387 نوشته شد .

خدا رو شكر مي كنيم به خاطر همراي تان

خدا را شكر مي كنيم به خاطر آگاهي تان

خدا را شكر مي كنيم به خاطر مهر و محبت تان

خدا شكر مي كنيم به خاطر هر آنچه كه در اين سايت نوشته شد

خدا شكر مي كنيم به خاطر دوستان صميمي

خدا شكر مي كنيم به خاطر داشتن همشهريان با صفا

خدا شكر مي كنيم براي اين جنب و جوش جوانان شايق

و

خدا را شكر مي كنيم اگه توانسته ايم روستاي شايق را در اين مدت معرفي كنيم

...

شما چه نظري در مورد سايت شايق كنديميز داريد ؟؟؟

برامون بنويسيد

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ اسفند۱۳۸۸ساعت 12:22  توسط پرویز ستوده شایق  | 

شعر شهريار ارسال از *** مروت محمدجاني شايق ***

چهارشنبه 28 بهمن1388 ساعت: 10:49 توسط:مروت

حيدربابا ، مرد اوْغوللار دوْغگينان
نامردلرين بورونلارين اوْغگينان
گديکلرده قوردلارى توت ، بوْغگينان
قوْى قوزولار آيين-شايين اوْتلاسين
قوْيونلارون قويروقلارين قاتلاسينحيدربابا ، ايگيت اَمَک ايتيرمز
عؤموْر کئچر ، افسوس بَرَه بيتيرمز
نامرد اوْلان عؤمرى باشا يئتيرمز
بيزد ، واللاه ، اونوتماريق سيزلرى
گؤرنمسک حلال ائدوْن بيزلرى
داشلى بولاخ داش-قومونان دوْلماسين !
باخچالارى سارالماسين ، سوْلماسين !
اوْردان کئچن آتلى سوسوز اولماسين !
دينه : بولاخ ، خيرون اوْلسون آخارسان
افقلره خُمار-خُمار باخارسان

از نظرات 

پنجشنبه 29 بهمن1388 ساعت: 12:0 توسط:یه هم کددی
دود اگر بالا نشیند کسر شان شعله نیست
جای چشم ابرو نگیرد گر چه او بالاتر است
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۸ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:30  توسط پرویز ستوده شایق  | 

من خدای خود را دیدم

معلم روی تخته سیاه نوشت " من خدای خود را دیدم "
سپس رو به بچه ها کرد و گفت :
- این هم موضوع انشا . بروید و فردا برایم نوشته ها یتان را بیاورید

بچه ها راهی خانه شدند . این موضوع سخت بد جوری فکرپسرک را به خود مشغول کرده بود . او وقتی به خانه رسید با مادرش مشورت کرد . و مادر تنها پا سخش این بود که :
- پسرم هر چه که خوب و زیبا و دوست داشتنی باشد بدان که خدا در آن چیز حضور دارد . فقط کافی است بروی و آن خوبی ها را پیدا کنی...
پسرک دفتر به دست بیرون رفت تا بهتر درباره موضوع انشایش تحقیق کند.
از طرف دیگر پیرزنی با پسر و عروسش اختلاف پیدا کرده است و پسر هیچ توجه ای به مادر نمی کند. پیرزن غمگین دستمالی برداشته و مقداری نان و پنیر درون آن می گذارد سپس راهی بیرون می شود . پسر بلافاصله می پرسد:
- کجا می روی مادر؟
پیرزن نگاهی به پسر کرد و گفت :
- می روم پارک . می خواهم تنها باشم...
او پس از گفتن این حرف راهی پارک نزدیک خانه اشان شد. و بر روی نیمکتی نشست . بر لبه دیگر نیمکت پسرک دفتر به دست نشسته و هنوز چیزی نتوانسته بود بنویسد. مدتی گذشت تا اینکه پیرزن که دیگر به آرامش مطلوبی رسیده بود با نگاهی مهربان رو به پسرک گفت :
- پسرم به فکر چی هستی؟
پسرک وقتی نگاه زیبا و مهربان پیرزن را دید با لبخندی کودکانه گفت:
- دارم به موضوعی فکر می کنم که خیلی سخت است .
پیرزن با لحنی زیبا گفت :
- درست می شود پسرم . تو گرسنه ات نیست؟
پسرک با خنده گفت :
- گرسنه ام است . مگر چیزی برای خوردن داری؟

پیرزن با شنیدن این حرف دستمالش را باز کرد و در مقابل پسرک گذاشت . سپس لقمه ای از نان و پنیر گرفت و به دست پسرک داد . و خودش نیز به همراه او مشغول خوردن شد . آنها میخوردند و می گفتند و می خندیدند. تا جائیکه دیگرپسرک خود را در آغوش گرم پیرزن یافته بود . پیرزن مهربان پس از جمع کردن دستمال نان و پنیر باقیمانده - پسرک را به مکان بازی بچه ها که از وسایل زیادی مثل سرسره و تاب مجهز بود برد و او را بازی داد. پسرک تا حالا اینقدر شاداب نبود که پیرزن هم . پس از کلی تفریح و لذت با هم بودن دیگر پیرزن باید به منزل برمی گشت همینطورپسرک . پیرزن هنگام جدایی ازپسرک پیشانی او را بوسید واز او جدا شد و به خانه آمد . پسر پیرزن که خیلی عصبانی به نظر می رسید با دیدن او فریاد زد :
- کجا بودی مادر؟ می دانی چقدر دنبالت گشتیم؟
پیرزن گفت :
- خواستم با خدای خودم خلوت کنم .
...................
و پسرک وقتی به خانه رسید مادرش پرسید :
- چی شد پسرم؟ نتیجه ای گرفتی؟
و پسرک گفت:
- مادر من او را دیدم . او خیلی خوب بود و مهربان . ما با هم نان و پنیر خوردیم. می دانی مادر او مرا به تاب بازی برد... راستی او برایم بستنی هم خرید...می خواهم از او بنویسم...
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۶ بهمن۱۳۸۸ساعت 16:21  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** بایرام دشتی ***


  با سلام به استاد عزیز اقای مهندس ستوده
 
 کور اوغلونون سیر داشیام
 یورولمازلار یولداشیام
 یورابیلمز هجران منی
 
 
 در روستای شایق 5 سنگ تاریخی وجود دارد
 دلیکللی داش) واقع در مرز  اوجور  و روستای شایق  )
قره داش )    واقع در مرزروستای پیرنق وروستای شایق )
گهول داش )     واقع در دره روستای شایق ودر چمن حاج بابا )
اجاق داشی) واقع در منطقه قارقا دولانمازودر گوشه زمین حاج علی بابا که بر روی این سنگ جای رد پای  انسان وحیوانات  زیادی وجود دارد
ودیگری نیز به نام( لاخلیان داش)و واقع در زمین چمن اقای اسد دشتی  در( حسن درمانی)  وجود داشته که این اثر تاریخی را سود جویان از بین برده اند
 
از طرف ستوان دوم  بهروز دشتیهمراه متن عکس ایشان هم موجود بود که به دلیل مشکلات آپلود در سایت قرار نگرفته است

+ نوشته شده در  جمعه ۲۳ بهمن۱۳۸۸ساعت 23:33  توسط پرویز ستوده شایق  | 

داغچي

چیخدیم داغلار باشینا

یازی یازدیم داشینا

گله ن گئده ن اوخوسون

نه لر گلدی باشیما 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ بهمن۱۳۸۸ساعت 11:26  توسط پرویز ستوده شایق  | 

برگی از تاریخ روستاي شايق *** بايرام دشتي ***

   مطلب زير توسط جناب آقاي بايرام دشتي به ايميل بنده رسيده است و متن ارسالي عيناً تقديم حضورتان مي گردد . اي كاش دوست عزيز راوي اين بحث تاريخي را نيز عنوان مي كردند تا دوستان اگر سوال يا ابهامي در اين رابطه داشتند آنرا مطرح نمايند . ضمن تشكر از ايشون اميدوارم ساير عزيزان نيز دست بكار شده و از روستاي شايق بنويسند ، هر چيزي كه فكر مي كنند براي معرفي و ياد آوري گذشته اين روستا با صفا كمك مي كند . 

مديريت سايت شايق كنديميز


با سلام به تمامی کسانی که به زادگاهشان عشق میورزند

  گوزللرین گوزل کندی  انا یوردوم صفالی شایق
    گذشتگان نقل کرده اند که روستای شایق در قدیم دارای 2 برج بوده است که از این برجها برای دیده بانی موقع حمله اشرار استفاده می شد که یکی از انها واقع شمال روستاودر زمین کنونی افای بخشعلی بهمنی که الان در ان زمین خانه ساخته است ودیگری در جنوب روستا  معروف به کندالتی  وواقع درزمین کنونی اقای علی حسن زاده وجود داشته است 
قابل ذکر است که از این برجها در موقع حمله اشرار مردان تفنگ بدست روستا از مال وجان وناموس روستایان حفاظت میکردند  و چون در ان زمانها امکاناتی از قبل تلفن یا موبایل و.... وجود نداشته است جوانان ورزیده وشجاع ان زمان کار اطلاع رسانی بین این  2 برج را برعهده داشته اند  وروحیه لازم برای مبارزه در صورت حمله اشرار را به انها میدادند  
(گفتنیست این برجها قبل از سال 1300 وجود داشته است ) 
جمعه 23 بهمن1388 ساعت: 9:49 توسط:بایرام
با سلام
صحت مطالب فوق الذکر را میتوان از بزرگان روستا واز ریش سفیدان قریه شایق جویا شد
بنده این مطالب را از زبان ابوی خودم وایشان نیز از زبان بزرگانی چون مرحوم ( مشهدی حسن دشتی پدر بزرگم ) واقای سیف الله سیفیان پدر اقای اسد سیفیان شنیده اند


با تشکر از شما عزیزان

bayram.dashti@yahoo.com
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ بهمن۱۳۸۸ساعت 11:16  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** زهرا ***


دوشنبه 19 بهمن1388 ساعت: 3:20توسط:زهرا
سلام - ممنون دیگه داشت قیافه بعضیا یادم میرفت اون سه نفری که کنار بابابزرگ ایستادن هم کاش میگفتی کی هستن حتما اونارم بنویس

دوشنبه 19 بهمن1388 ساعت: 16:54 توسط:بایرام دشتی
سلام
1عموی عزیزم مرحوم قوجه خان دشتی
 2 اشرف علی مجیدیان
3 نسیب علی مجیدیان
در ضمن قیافه مهم نیست مهم اونه که از قلبای هم بیرون نریم
مطالب ارسالي از همشهريان *** بايرام دشتي ***

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 10:23  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** فاطمه دشتي ***


دوشنبه 19 بهمن1388 ساعت: 3:57 توسط:فاطمه دشتی
با سلام وخسته نباشیدوتشکر خاص از لطف خیلی بزرگتون راستش اصلا فکر نمیکردم نظر من تو این شلوغی استقبال دیده بشه .خیلی دوست دارم تو این وبلاگ سهمی داشته باشم موفق باشید. در ضمن خیلی ممنون بابت عکس من هیچ یادگاری ازش ندارم

ممنون خواهر گرامي
سايت شايق كنديميز متعلق به همه دوستان و جوانان علاقمند به روستاي شايق مي باشد و هر مطلبي كه شما مناسب بدانيد برايمان ارسال كنيد تا با نام خودتان در سايت قرار دهيم . اين سايت بستري براي شكوفايي جوانان و آگاهي آنان از گذشته و اقدامات انجام شده در روستاي شايق مي باشد و بي شك بدون همراهي و هم دلي بزرگواراني چون شما اين معرفي بطوركامل انجام نخواهد شد . اعتقاد ما اين است كه زادگاه هر كسي هويت افراد آن منطقه است و هر چه خودمان بيشتر آنرا بشناسيم به همان نسبت بهتر مي توانيم آنرا به ديگران معرفي نماييم و با كمال افتخار و سربلندي مي توانيم به زادگاه خود بباليم كه شايق چنين جايگاهي را دارد . اين همت من و شما و ساير جوانان است كه باعث سربلندي بزرگان روستاي شايق خواهد شد .
بزرگاني كه با خون دل نسبت به تربيت نسل هاي بعدي همت گماشته اند شايسته تقدير و قدرداني هستند و زماني مي توانم زبان تشكر بگشايم كه بشناسيم چه كساني در اين امر دخيل بوده اند .
اميدوارم بازهم شما و دوستانتان به ما كمك كنيد تا از طريق اين سايت آداب و فرهنگ  و رسوم روستاي شايق را به ديگران بگويم ، ما نيز در همه جاي اين سايت نوشته ايم كه عقل جمعي مي تواند مطلب درست و كارآمدي را به گوش ديگران برسانيد .
پس منتظر حضورتان هستيم ............. شاد و تندرست باشيد

با احترام فراوان
مديريت سايت شايق كنديميز
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۹ بهمن۱۳۸۸ساعت 14:37  توسط پرویز ستوده شایق  | 

شما در مورد این ادبیات نوشتاری چه پاسخی خواهید داد ؟

  یکی از خوانندگان نظری داده که من واقعاً تاسف خوردم به ادبیات نوشتاری بکار رفته در آن ، نظر کامل ایشون را در این سایت قرار می دهم تا شما قضاوت نمایید که بکار بردن ادبیاتی مانند نامرد در این سایت چه معنایی دارد؟ بنده برای ایشون از خداوند سلامت فکری آرزومندم
در دنیای مجازی هزاران هزار سایت وجود دارد ، ما چرا باید از سایت شدن وبلاگ کسی ناراحت باشیم . در ضمن وبلاگ دیگران چه ارتباطی به ما دارد که ناراحت باشیم یا نباشیم ؟
اگر نیاز به معرفی دارید مودبانه در خواست نمایید .این لفظ کلام برای هیچ کس پسندیده نیست . در ضمن مدیریت هر سایتی سیاست خاص خود را دارد .
سایت شایق کندیمیز از هر پیشنهاد و انتقادی با کمال میل استقبال می کند ولی نوشته های اهانت آمیز هیچ جایگاهی در سایت نخواهد داشت .این سایت با بیش از ده هزار بازدید از ۴۱ کشور جهان قابلیت خود را به اثبات رسانده و زبان گویای اهالی روستای شایق می باشد .


نظر ایشون ذیلاً در سایت درج می گردد :

شنبه 17 بهمن1388 ساعت: 23:53 توسط:شایق کندی
سلام پرویز جان من وبلاگ شما را لینک می کنم
اگه می شه ما را با نام وب سایت شایق کندی لینک کن
موفق باشید
به سایت ما میایی دست خالی نرو نامرد مثل رفیقت اسد
نظرات ما را در شایق کندیمیز پاک نکنید مگر با سایت شدن وبلاگ من ناراحتین دیگه
ادامه نمی دم
قربان شما حسین جلیل پور
 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۸ بهمن۱۳۸۸ساعت 23:25  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** حسن مجیدیان ***

پنجشنبه 15 بهمن1388 ساعت: 14:29 توسط:حسن مجیدیان
آقای ستوده سلام و خدا قوت
مشاهده سایت روستایمان برای ما که از آن محیط پاک و مصفا دوریم مایه خوشحالی و یادآور خاطرات کودکی است.خدا به شما جزای خیر بده.لطف کنید نام مادرم را در سایت قرار دهید.
خانم صفیه همرنگ شایق


با سلام
ممنون آقای حسن مجیدیان که به سایت خودتون سایت روستای شایق تشریف آوردید . با کمال میل نام جناب عالی و مادر مکرمه تان در لینک های سایت شایق کندیمیز قرار گرفت .
در ضمن اگر اطلاعات تکمیلی از خود و خانواده محترم داشتید با کمال میل با نام خودتان در سایت شایق کندیمیز قرار خواهیم داد .
                                           با احترام
                                         مدیریت سایت روستای شایق

+ نوشته شده در  جمعه ۱۶ بهمن۱۳۸۸ساعت 22:29  توسط پرویز ستوده شایق  | 

سايت اينترنتي روستاي شايق يك ساله مي شود

مطلب زير كه متبرك شده است به صفحه ايي از كلام الله مجيد آغاز كار ما بود در اول اسفندماه 1387 ، گويا كلام خداست كه كمك مان كرد تا اين ره همبستگي را طي كنيم . در اين يك سال دوستان بسيار با روستاي زيباي شايق آشنا شدند ، افراد زيادي معرفي شدند و هنوز افراد بسيار هستند كه در موردشان مطلب نوشته نشده اند ، جوانان خوش ذوق و خلاقي كه يه جورايي به روستاي شايق ارتباط داشتند دست به كار شدند و بسيار نيز احساس غرور كردند كه ما در اين مسير نيز مي توانيم بسيار از پل هاي دوستي و ارتباطات اجتماعي را احداث نماييم .
انسانهاي صاف و با صفاي روستاي شايق كه نظير آن را فقط بايد در روستاها جستجو كرد ،‌افرادي كه با دسترنج كار طاقت فرساي كشاورزي و دامداري خود امرار معاش مي كنندو با استعانت از ائمه اطهار و بزرگان دين و با نام خدا كار و پيشه خود را آغاز مي كنند . 

نكته ايي كه بايد بدانيم اين است :
دنيا در حال تغيير و تحول است و ابزارهاي بسياري بوجود آمده اند ،‌ ابزارهاي مجازي براي ارتباط  ، امكانات نويني كه بايد در سيطره انسان هاي صالح و سالم قرار گيرند تا از اين طريق بتوانند پيام هاي انسان ساز خويش را منتشر سازند ، در غير اينصورت اين امكانات شمشيرهاي دو لبه ايي خواهند بود كه در دست افراد نا صالح قرار گيرد .
ما بايد فرهنگ سالم و خدايي خويش را فرياد بزنيم و بگوييم كه روش هاي نياكان ما براي زندگي بهترين الگوي نسل هاي آينده است . تشكر از مخلوق تشكر از خداوند جهان آفرين است ،‌ ارج نهادن به بزرگان و اجداد مان در محيط هاي ساده و صميمي ارج نهادن به انسانيت است .

و اما اميدوارم :
توانسته باشيم ، موفقيتي در ساخت پل هاي همبستگي ايجاد كنيم .
توانسته باشيم ، منطقه زيباي روستاي شايق را معرفي كنيم
توانسته باشيم ، بخش هاي ناچيزي از آداب و رسوم و فرهنگ روستاي شايق را بيان كنيم
توانسته باشيم ، با نام بردن از اسامي بزرگان و افراد قديمي روستا يادي از آنها بكنيم
توانسته باشيم ، در جمع محفل شما حاضر و برخي ناگفته هاي درون سينه هامان را به نسل جديد بيان كنيم
توانسته باشيم ، مشوق نسل جديد براي آشنايي با گذشته خويش از روستاي شايق باشيم
توانسته باشيم ،‌خيرين روستاي شايق را معرفي كنيم
توانسته باشيم ، از معلمان اخلاق و قرآن و معنويت يادي كنيم
توانسته باشيم ، اقدامات انجام شده در روستاي شايق را خدمتتان معرفي كنيم
توانسته باشيم ، عشق به سرزمين مادرمان را در شما احياء كنيم
توانسته باشيم ، با كلام ناقص خويش بسيار از ناگفته هاي سينه هاي بزرگان را تقديم حضورتان نماييم
توانسته باشيم ، بگوييم كه همه شما را دوست داريم و آرزوي موفقيت يكايك شما را در دل داريم 

و يك درخواست :
اگر صوابي در اين كار است در خواست اين كوچكترين اين است كه صلواتي بر پدر و مادر اين حقير كه همه شما آنها را مي شناسيد هديه بفرماييد تا از اين طريق با افتخار بگويم پدر عزيزم حاج محمود ستوده شايق و مادر گرامي ام حاجيه خانم قزتمام سيف اله زاده اين كمترين كاري است كه از دستمان بر مي آيد و اميدوار خداوند شما را با اوليا الهي محشور فرمايد .

...............
..............

اين هم متن اولين پست سايت روستاي شايق تقديم شما

 قرآن دسته نوشته قدیم که توسط یکی از اهالی روستای شایق به نام حاج عبادالله سیف الله شایقی نوشته شده است .تصویر صفحه ایی از این قرآن توسط آقای اسد سیفیان در اختیار اینجانب قرار گرفته است که جهت تبرک آغاز این وبلاگ تقدیم حضور عزیزان می شود . 

لازم به ذکر است که قرآن کامل خطی با  دست مبارک زنده یاد حاج سیف اللّه شایقی جدّبزرگ بنده اسد سیفیان وجدّمادری مهندس پرویز ستوده که در سال 1297 هجری قمری حدود 134سال پیش توسط این مرد بزرگ در مدّت 2سال واندی نوشته شده است که در نوع خود کم نظیر بوده ونشانگر  قلم زیبا وعالی ومیزان عشق و علاقه وپایبندی  وی به احکام وقرآن کریم وسطح فرهنگ شایق در اوضاع واحوال زمان بوده است که کلّ قرآن در 771 صفحه با خط کشی بسیار عالی با مرکبّ در چهارده خط (به احتمال قوی به نیت 14معصوم علیهم السلام )نوشته شده است که در ابتدا توسط مرحوم حاج بابا شایقی نوه آن مرحوم وسپس بدست مرحوم کربلای باباش رسیده وبعدا"بدست مرحوم حاج الهقلی سیف اللّه زاده وپس از فوت او هم بدست حاج قارداشخان سیف اللّه زاده است ودر حال حاضر این قرآن نفیس که حکایت از 1/5 قرن وتارخ فوت مردان بزرگ این خطه از سبلان را در خود جای داده است در تهران در خانه حاج قارداشخان موجود می باشد که جلدش به احتمال قوی از پوست آهو درست شده است وپارچه دوخته شده هم بسیار فرسوده گشته اما دیدنی ایست.مرحومین حاج بابا وکربلای باباش هم باسواد ودارای قلم عالی ودست خط شان در این قرآن به یادگار مانده است .   

شایق کندیمیز

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۸۸ساعت 10:6  توسط پرویز ستوده شایق  | 

مطالب ارسالي از همشهريان *** بايرام دشتي ***

سلام... اميدوارم حالتون خوب باشه...
اين عكسا را براي استفاده تو سايتتون براتون ارسال كردم ...
در صورت امكان ازاين عكس ها تو سايتتون استفاده كنيد....ممنون
منتظر پاسختون هستم....
يا علي
عكس سمت راست تصوير متعلق به عسگر دشتي مي باشد كه در سال 1363 گرفته شده....
عكس سمت چپ متعلق به پدر بزرگم مشهدي حسن دشتي 1355 مي باشددوشنبه 19 بهمن1388 ساعت: 3:20 توسط:زهرا
سلام - ممنون دیگه داشت قیافه بعضیا یادم میرفت اون سه نفری که کنار بابابزرگ ایستادن هم کاش میگفتی کی هستن حتما اونارم بنویس


+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۸۸ساعت 8:48  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** بايرام دشتي ***

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 20:34 توسط:بایرام دشتی
مهندس جان خدا قوتپنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 20:32 توسط:بایرام دشتی
خواستم از شما بابت این زحمات تشکر میکنمپنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 20:30 توسط:بایرام دشتی
سلام مهندس خسته نباشی خدا قوتپنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 20:25 توسط:بایرام دشتی
به نام الله به یاد شهیدان


زدم فریاد خدایا این چه رسمیست 7 رفیقان را جدا کردن هنر نیست
رفیقان قلب انسانند خدایا
بدونه قلب چگونه میتوان زیستپنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 19:49 توسط:بایرام دشتی
با سلام
جناب اقای مهندس ستوده از شما به خاطره افتتاح این سایت کمال تشکر را دارم
امیدوارم به کمک شما زادگاه خود را هر چه بیشتر به دیگران معرفی کنیم

با سلام خدمت شما دوست عزيز بايرام دشتي
همشهري محترم
از اينكه به سايت روستاي خودتان روستاي شايق سر زديد بسيار سپاسگزاريم ، و از اينكه نظر گذاشتيد نيز بر ما منت گذاشتيد ، راستش دوست داشتم به جاي تشكر هاي اضافي مطالب فرهنگي ، اجتماعي و هر نوع اطلاعاتي كه به شناسايي روستاي شايق بيانجامد از شما بدستامان برسد تا بدينوسيله بتوانيم فرهنگ اصيل اين روستا را به سايز عزيزان بشناسانيم
همواره در سايه حق تعالي موفق و پيروز باشيد ،‌ يادمون باشه كه اين بستر آماده دريافت گفته هاي شماست ، در راستاي معرفي روستاي شايق پس دست به كيبرد شود و بنويسيد آنچه را كه دوست داريد خوانده شود .
با احترام
مديريت سايت شايق كنديميز
پرويز ستوده شايق
+ نوشته شده در  شنبه ۱۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 8:17  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** فاطمه دشتي ***


جمعه 9 بهمن1388 ساعت: 11:47 توسط:فاطمه
سلام.وبلاگ با ارزش وقشنگی دارید اماکاش به همه اها لی با یه دید نگاه می کردین اسم همه مردم کوچیکو بزرگو نوشتین بجز پدر بزرگ من مرحوم محسن عبدالهی

با سلام خدمت شما خواهر بزرگوار
ممنون كه به سايت شايق كنديميز سر زديد و سپاسگزارم بابت نظرتون ،‌ به روي ديده نام پدر بزرگ شما مرحوم محسن عبداللهي نيز در سايت قرار داده شد . در ضمن خواهر گرامي ما دور تا دور سايت از دوستان تقاضا كرديم اطلاعات مربوط به بزرگان و افراد روستاي شايق همراه با توضيحات در اختيارمان قرار دهند ، اي كاش عكس يا توضيحات كاملتري در مورد پدر بزرگ تان ونيز ساير بستگان و طايفه شما برايمان ارسال مي كرديد تا با نام خودتان در سايت قرار دهيم . اگر كوتاهي شده ضعف اطلاعات بوده و پوزش مي طلبيم و از همين جا بازهم از شما و ساير عزيزان انتظار داريم ما را در هر چه پر بارتر كردن سايت روستاي خودمان شايق ياري بفرمايند .
در اينجا لازم مي دانم براي شادي روح پدربزرگتان مرحوم محسن عبدالهي فاتحه ايي تقديم كنم و براي شما و فاميل و بستگانتان آرزوي سلامتي و تندرستي داشته باشم ، باز هم منتظر نظرات ارزشمند شما هستيم
با احترام
مديريت سايت شايق كنديميز
پرويز ستوده شايق

+ نوشته شده در  شنبه ۱۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 8:1  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** محمد رضا مجيديان ***


پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 10:43 توسط:محمدرضامجیدیان
آقا اسد سلام وتشکر اززحمات جنابعالی وآقای ستوده
این نظر بنده میباشد واصراری بر صحیح بودن آن به دلیل دوری از روستا ندارم .
روستای شایق ازنظر وسعت وجمعیت بسیاربزرگتر وبیشتراز روستای آلوارس وآلداشین (آغمام) میباشد ولی جزئی از دهستانهای شهرستان سرعین نمی باشد آیا نیاز به تلاش بیشتر ازطرف شورای دهیاری برای گرفتن امکانات وشناساندن روستای شایق نمی باشد (اگر تلاشهایی صورت گرفته است بیزحمت مرقوم فرمائید) درضمن سلام اینجانب را به آقای یعقوبعلی مجیدیان عموی بزرگوارم که درمراسمات مختلف درمسجد زحمت میکشد برسانید.
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۸ بهمن۱۳۸۸ساعت 11:1  توسط پرویز ستوده شایق  | 

بازديد يك هفته ايي از شايق كنديميز

بازديد روزانه 7 روز گذشته
تاريختعداد بازديدتغيير
7 بهمن 1388 -- ديروز160+56.8 %
6 بهمن 1388102+29.1 %
5 بهمن 138879-14.1 %
4 بهمن 138892+104.4 %
3 بهمن 138845+40.6 %
2 بهمن 138832-64.8 %
1 بهمن 138891+116.6 %
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۸ بهمن۱۳۸۸ساعت 10:39  توسط پرویز ستوده شایق  | 

هفتم بهمن ماه سايت شايق كنديميز

مشخصات سايت
عنوان سايت شایق کندیمیز
آدرس shayeghkandimiz.com
آمار از تاريخ 1387/12/1
بازديد کل 9257
موضوع سايت روستايي
نمايش اين صفحه -
خلاصه آمار
بازديد امروز 52 بازدید -
بازديدکننده امروز 12 نفر -
بازديد دیروز 160 بازدید +56.8 %
بازديدکننده دیروز 39 نفر +5.4 %
تعداد افراد آنلاين 1 نفر جزئيات
پر بيننده ترين روز 7 بهمن 1388 160 بازديد
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۸ بهمن۱۳۸۸ساعت 10:36  توسط پرویز ستوده شایق  | 

مسن ترين فرد روستاي شايق

اين مطلب يكي از پست هاي قبلي مي باشد ، به خاطر احترام گذاشتن به نظرات يكي از همشهريان محترم  به نام محمد رضا مجددا با ذكر نظر ايشون در اينجا قيد مي شود .

مسن ترین افراد روستای شایق

سلام  یادتون هست در چند پست قبلی سوالی مطرح کردیم که  به نظر شما پیرترین فرد روستای شایق کیست ؟

حال به پاسخ این سوال می پردازیم .

بانوی کهنسال روستای شایق :

اوبیشتر از همه ما در حال حاضر در روستای شایق خدا را پرستش کرده وسابقه دوستی اوزیاد است !

اوکیست ؟!

این شخص محترمه خانم عظمت جعفرزاده
فرزند آقاشیرین فرزند جعفر وهمسر حسن قلی فکری است .

اومتولد 1294هجری شمسی ودر روستای شایق متولد شده واکنون نیز با کمال صحت وسلامت خدای بزرگ را شاکر وعبادت می کند .

ایشان 3فرزند پسر و3فرزند دختر داشته است که به قرارذیل می باشد:

1- مرحوم یوسفعلی فکری

2- کربلای شکور فکر

3- ودود فکری 

اسامی دختران :

1- کربلای خانم عزیز

2- مرحومه یشمی خانم

3-مرحومه ...   ( اگه کسی از نام ایشان اطلاع داره تو قسمت نظرات بنویسه )

در مورد این خانواده در یک پست جداگانه مطالب زیادی خواهم نوشت .

از مردان کهنسال هم میتوان

1- محمّد ولیزاده فرزند عبدالحسین معروف به سرباز

2- علی خان محمّدجانی فرزند ابیش

3- حبیب اله نیکخو فرزند نهمت  راذکر نمود که متولد 1306 می باشند .چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 12:25 توسط:محمدرضامجیدیان
سلام
نام دختردیگر ایشان امینه می باشد
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۷ بهمن۱۳۸۸ساعت 16:52  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** محمد از تبريز ***

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 11:11 توسط:تبريزدن-محمد
سلتم.گؤزل وبلاگين وار.آنا يوردوموزون بير گؤزل پارچاسي اؤلان شايق كندين تانيديم و چؤخ سئوينديم كي بئله ديرلي و ساوادلي انسانلاريميز بو كندده ياشايير.ساغليغلا قالين سئوينجه ياشايين
چاليشاجاقام ياي تعطيللرينده سيزين گؤزل كنديزه باش وورام
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۷ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:6  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** محمدرضا مجيديان ****

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 16:39 توسط:محمدرضامجیدیان
باعرض سلام و ارادت خدمت مهندس ستوده عزیز
بنده پسرمرحوم اسرافیل مجیدیان هستم وتشکرمیکنم ازجنابعالی بابت راه اندازی سایت برای همشهریان

دوست و همشهري عزيزم

ما هم خوشحالي هستيم كه قدم كوچكي در راستاي شناساندن روستاي زيبا و خوش آب وهواي شايق از طريق اطلاع رساني در اين سايت برداريم . اميد ما حضور فعال شما جوانان عزيز است كه به بهترين نحوي مي توانيد روستاي خودتان را معرفي كنيد . آداب و سنن حاكم بر آن را بازگو نمايد و بگوييد آنچه را كه ساليان سال گفته نشده است . منتظر حضور مجددتون هستم .
برامون مطلب بفرستيد ،‌افراد و بزرگان روستا را معرفي كنيد ،‌از آداب و رسوم آنجا بگيد تا به نام خودتون در سايت قرار داده شود . مطمئن باشيد با همفكر و همكاري هم اتحاد روستاي شايق بيش از پيش خواهد بود و از اين طريق است كه آبادي و آباداني به سراغ روستا و منطقه كشانده خواهد شد .
با احترام
مديريت سايت شايق كنديميز

+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ بهمن۱۳۸۸ساعت 17:0  توسط پرویز ستوده شایق  | 

بچه هاي روستاي شايق خوش اومديد

با سلام

مي خوام شما رو با دوتا از بچه هاي روستاي شايق آشنا كنم

آقایان
1- داوود فکری فرزند ودود فکر ی
متولد 1368-فرزند دوّم خانواده وپسر ارشد آقای ودود فکری است که درحال حاضر دانشجوی کارشناسی رشته جغرافیای انسانی در دانشگاه شهرستان نمین می باشد .او جوانی خوش اخلاق وباسلیقه بوده وبرای پیشرفت وترقی روستا اعتقاد راسخ دارد .
2- بهزادغریب پور فرزند مرحوم شورعلی غریب پور  
متولد 1365-ایشان فرزندپنجم خانواده بوده وجوان بسیار مهربان ونجیبی است وتا پایان سوم راهنمایی درس خوانده ویک فرد زحمت کش برای خانواده است .
+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ بهمن۱۳۸۸ساعت 16:31  توسط پرویز ستوده شایق  | 

پاسخ مسايقه ترجمه كلمات نوشته شده در اول بهمن 88

 
دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 16:47 توسط:اکبر
1-دنیز 4-کیلسه 6-اصلان 7-گوی اوت 8-چورکچی 9- باش اوچالقی 10-بلوت
ازاینکه ترکی بقیه کلمات ها نمیدانم شرمنده ام
+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ بهمن۱۳۸۸ساعت 9:24  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** سجاد ستوده شایق ***

یکشنبه 4 بهمن1388 ساعت: 20:36توسط:سجاد ستوده شایق

سلام.ان شاء الله راهتان ادامه داشته باشد. 

به نام آنکه جان را فکرت آموخت 

سلام وآرزوی سلامت وخوشبختی برای شما 

خیلی متشکّر وممنونم که اظهار لطف ومحبّت نمودید 

باتوکل بخدای بزرگ ویاری شما عزیزان این سایت به کانون اندیشه های بلند و ناب ،سرمایه های معنوی وفرهنگی وراهگشای بسیاری از موارد ومشکلات خواهدشد.تبدیل به فعل وعمل شده وبرای نسل های بعدی گنجینه گرانقدر دیرینه شناسی وچراغ راه هدایت تبدیل خواهدشد وشایق را به یک مرکز تولید علم وثروت منطقه بدل خواهد کرد واین شدنی ایست که ان شاءاللّه تعالی بزودی محقّق می شود . ارادتمند شما -اسدسیفیان 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۴ بهمن۱۳۸۸ساعت 22:43  توسط پرویز ستوده شایق  | 

حکایت و پند و اندرز

آورده اند روزی میان یک ماده شتر و فرزندش گفت و گویی به شرح زیر صورت گرفت:
بچه شتر: مادر جون چند تا سوال برام پیش آمده است. آیا می تونم ازت بپرسم؟
شتر مادر: حتما عزیزم. چیزی ناراحتت کرده است؟
بچه شتر: چرا ما کوهان داریم؟
شتر مادر: خوب پسرم. ما حیوانات صحرا هستیم. در کوهان آب و غذا ذخیره می کنیم تا در صحرا که چیزی پیدا نمی شود بتوانیم دوام بیاوریم.
بچه شتر: چرا پاهای ما دراز و کف پای ما گرد است؟
شتر مادر: پسرم. قاعدتا برای راه رفتن در صحرا و تندتر راه رفتن داشتن این نوع دست و پا ضروری است.
بچه شتر: چرا مژه های بلند و ضخیم داریم؟ بعضی وقت ها مژه ها جلوی دید من را می گیرد.
شتر مادر: پسرم این مژه های بلند و ضخیم یک نوع پوشش حفاظتی است که چشم هاى ما را در مقابل باد و شن های بیابان محافظت می کنند.
بچه شتر: فهمیدم. پس کوهان برای ذخیره کردن آب است برای زمانی که ما در بیابان هستیم. پاهایمان برای راه رفتن در بیابان است و مژه هایمان هم برای محافظت چشم هایمان در برابر باد و شن های بیابان است!
بچه شتر: فقط یک سوال دیگر دارم!
شتر مادر: بپرس عزیزم.
بچه شتر: پس ما در این باغ وحش چه غلطی می کنیم؟
نتیجه گیری:
مهارت ها، علوم، توانایی ها و تجارب فقط زمانی مثمرثمر است که شما در جایگاه واقعی و درست خود باشید. پس همیشه از خود بپرسید الان شما در کجا قرار دارید؟
.
مرجع : نشاط کوهستان
http://neshate-koohestan.blogfa.com/post-1237.aspx

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ بهمن۱۳۸۸ساعت 9:25  توسط پرویز ستوده شایق  | 

بخش مسابقه " ترجمه كلمات "

مسابقه(مخصوص اذري ها)
طرح مسابقه زير توسط آقاي مروت بدستمان رسيده است كه عيناً تقديم حضورتان مي گردد ، اميدوارم شما نيز دست بكار شده و مطالب مورد علاقه خود را براي مان ارسال فرماييد تا با نام خودتان در سايت قرار داده شود .
.
معني تركي كلمات زير را پيدا كنيد (شما عزيزان جوابتان را طي يك نظر به ترتيب شماره بنويسيد)

1- دريا
2- كشتي
3- موج
4- شمال
5- جنوب
6- شير(حيوان)
7- سبزي
8- خباز
9- افتخار
10- ابر

هدف ازاين مسابقه ياد اوري ان تعداد از كلمات تركي است كه به دست فراموشي سپرده شده اند و به جايشان معني فارسيشان استفاده ميشود مي خواهيم نشان دهيم كلمات تركي چقدر زيبا و راحت و شيرين
هستند اميد است اين قدم كوچك از سوي بنده به لطف خدا وياري شما عزيزان روزي به موج عظيمي تبديل شود وموجب حفظ ارزشها و گنجينه هاي فرهنگ و زبانمان شود از شما عزيزان تقاضا داريم هم در مسابقه شركت نماييد وهم مسابقه اي به شكل فوق با لغات جديد بسازيد ودر اين سايت مطرح كنيد

.

.

.

.

نتايج وجواب اصلي را در 10/11/88 روي همين سايت ملاحظه فرماييد


دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 16:47 توسط:اکبر
1-دنیز 4-کیلسه 6-اصلان 7-گوی اوت 8-چورکچی 9- باش اوچالقی 10-بلوت
ازاینکه ترکی بقیه کلمات ها نمیدانم شرمنده ام
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ بهمن۱۳۸۸ساعت 8:46  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** حسن مجيديان *****


سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 12:45 توسط:حسن مجیدیان فرزند مرحوم کربلایی اسرافیل
بسم الله الرحمن الرحیم
باسلام خدمت جناب ستوده وعرض تشکر بابت وبسایت جالبتتان
خواهشمندم نام پدرومادر و اینجانب را هم در سایت ثبت فرمایید

مرحوم کربلایی اسرافیل مجیدیان فرزندمرحوم حاج محمدقلی

=========================================================

جناب آقاي حسن مجيديان
با سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگواران

به روي ديده ، سايت شايق كنديميز ، سايت روستاي همه ماست و بسيار خوشحال هستم كه محبت فرموده و نام پدر بزرگوارتان را درج كرده ايد . من نيز اطاعت امر كرده و در اين پست قرار دادم و لينك آنرا نيز در فهرست اسامي قرار مي دهم . خداوند روح كربلايي اسرافيل مجيديان را قرين رحمت فرمايد .
دوست و همشهري عزيز خوشحال مي شم اطلاعات بيشتر از خانواده و طايفه خود عنايت فرموده برايمان ارسال بفرماييد تا با نام خودتان در سايت قرار داده شود .
منتظر ارتباط هاي بعدي شما هستيم .

   با احترام فراون 
مديريت سايت شايق كنديميز

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 13:6 توسط:حسن مجیدیان

بسم الله الرحمن الرحیم .
جناب آقای ستوده با سلام و اهدای ادب
لازم میدانم از حسن نیت و بزرگواری شما تشکر کنم

 

با سلام مجدد
بنده نیز به نوبه خودم از مشارکت شما در سایت خودتان ، سایت روستای شایق سپاسگزارم
منتظر مطالب ارزنده ایی از روستای شایق و افراد این روستا از طرف شما و بستگان محترمتان هستیم

یا علی مدد   ..  مدیریت سایت شایق کندیمیز


برچسب‌ها: نظرات دوستان در شایق کندیمیز
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ دی۱۳۸۸ساعت 14:37  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما *** اكبر ***

یکشنبه 27 دی1388 ساعت: 19:23 توسط:اکبر
چوخ گوزل وبلاک یازمی سان اگر شال وتمانی عکس وبلاکدا قویاسان چوخ گوزل اولار
اکبر تهران تهرانپارس


با سلام و تشكر از حضورتون در سايت شايق كنديميز
اكبر جان ، دوست عزيز ما عكس نداشتيم
اگه شما از اين مراسم عكس داشتيد لطف كنيد به ايميل من بفرستيد تا در سايت قرار دهم
ممنون از شما
پرويز ستوده شايق
مدير سايت شايق كنديميز 

psotoudeh@gmail.com
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۸ دی۱۳۸۸ساعت 13:44  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما

مطلب زير توسط يكي از همشهريان در قسمت نظرات درج شده است ، مطلب مذكور عيناً و بدون تغيير در سايت قرار داده شده است و از خوانندگان محترم تقاضا مندم نظرات خودشون را در قسمت نظر بدهيد منعكس نمايند .


به نام خداي مهربان

    قبل از اينكه در مورد روستايمان سخني بگويم ميخواهم در مورد قوميت مان ودر مورد خطري كه زبان تركي را تهديد ميكند حرفي گفته باشم زبان تركي يكي از غني ترين زبانهاي دنياست به طوري كه طبق امار جهاني سومين زبان دنيا از نظر كامل بودن ميباشد

با توجه به اينكه در ايران 4 استان بطور كامل اذري زبان وجود دارد ودرصدي از مردمان ساير استانها ترك زبان ميباشد
اما متاسفانه به دلايلي كه اشاره خواهم كرد اين زبان در ايران در حال از بين رفتن ميباشد به طوري كه به عنوان مثال در اردبيل يا تبريز وقتي از راديو يا تلويزيون يك برنامه ي تركي پخش ميشود كارشناس برنامه فقط فعل جمله را تركي ميگويد و بقيه جمله را بطور ارسي بيان ميكند يا وقتي به يك بچه مدرسه اي اصطلاح تركي گفته ميشود مثل فارسي ان اصطلاح متوجه نميشود


دلايل
 -1 خودباختگي ضعيف النفسي برخي افراد مخصوصا برخي كارشناسان با توجه به وجود برخي تبليغات سوء در جامعه
 -2 فارسي بودن زبان نوشتاري ودرس
   -3بي توجهي وعدم تبليغات اين زبان توسط رسانه هاي استانهاي ترك و اجراي برنامه هاي فارسي توسط اين رسانه ها

راه حل

  -1
استفاده از برنامه ها وفيلمهاي تركي و برگزاري برنامه هايي در مورد زبان تركي و ستايش بينندگاني كه با اين برنامه ها  ارتباط برقرار كرده مطالبشان را بطور كامل به زبان تركي و اصطلاحات تركي بيان مي كنند
 
   -2
تبليغ مستقيم زبان تركي در اين قبيل برنامه ها پرده گشايي از افكار غلط جامعه
به عنوان مثال در اين برنامه ها مسابقه اي برگزار شود تحت عنوان(( معني كلمات)) و كلمات فارسي كه به جاي كلمات تركي از انها استفاده ميشود مطرح شود و از بينندگان يا شنوندگان خواسته شود كه معني تركي اين كلمات را بيان كنند


بيان مطالب فوق بدين معني نيست كه زبان فارسي را نفي كنيم زبان فارسي زبان ملي كشورمان ميباشد ويادگيري آن براي همه واجب است اما بايستي در هر زباني كلمات و اصطلاحات همان زبان استفاده شود
كارشناسي كه مطالب فارسي مطالعه ميكند براي بيان ان مطالب به تركي اگر اندكي زحمت به خودش دهد ميتواند ترجمه ي انرا بيان كند نه اينكه همه ي كلمات را به فارسي و فقط فعل جمله را به تركي بيان كند

از شما عزيزان كه اين مطالب را مطالعه مي فرماييد تقاضا ميشود راه حل پيشنهاديتان را براي شناساندنارزشهاي زبان تركي در بخش نظرات يادداشت فرماييد


از خوانندگان محترم تقاضا داريم نظرات خود را در خصوص مطالب مطرح شده اعلام بفرمايند

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۸ دی۱۳۸۸ساعت 13:35  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما

شنبه 26 دی1388 ساعت: 11:27 توسط:مروت

باسلام خدمت اقاي ستوده
من اين حسن نيت و خلاقيت شما را تحسين مي كنم
وقتي سايت را ديدم خيلي خوشحال شدم اميدوارم
بتوانم مطالبي بنويسم دراين كار نيك شما را همراهي
كنم

=========================================================

پاسخ سایت شایق کندیمیز
با سلام خدمت شما دوست عزیز و محترم

ضمن تشکر از شما و سایر عزیزانی که نسبت به سایت روستای شایق (شایق کندیمیز ) لطف دارید . ما همیشه منتظر مطالب و اطلاعات عزیزان در خصوص روستای شایق هستیم . روستای شایق فرصتی یافته تا داشته های خود را با این رسانه به اطلاع همه عزیزان برساند .
خیلی از همشهریان ، از منطقه مهاجرت کرده اند و قشر جوان ساکن در شهرهای دیگر از جمله تهران فرصت کسب بسیاری از فرهنگ و آداب و رسوم منطقه آباد و اجدادی خویش ندارد . لذا اینجا بستری آماده برای اخذ  اطلاعات راجع به روستای شایق و منطقه روستایی ما می باشد .
این  باعث خوشحالی است که همبستگی و اتحاد بین اهالی ایجاد شده و امیدواریم  از این طریق شاهد شکوفایی روستای شایق در منطقه و افزایش سطح رفاه مردمان زحمتکش این منطقه باشیم .

با احترام : مدیریت سایت شایق کندیمیز

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۶ دی۱۳۸۸ساعت 23:9  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از نظرات شما

پنجشنبه 24 دی1388 ساعت: 13:39 توسط:سجاد ایمان نژاد
سلام خسته نباشید خدمت همه عزیزان مخصوصاَ آقای سیفیان
     اینجانب سجاد ایمان نژاد ساکن روستای اسبمرز .در مورد وضعیت کشاورزی منطقه ما باید طرح مناسب و قابل اجرای را به مرحله اجرا در اوردیم من در مورد کشت گیاهان داروئی و زعفران در منطقه به نتایجی مطلوبی دست پیدا کردم و همچنین طرح های خوذم با کمک کمیته امداد نیر در منطقه نیر اجرا کردم.
   برای اجرایب این طرح در شهرستان خودمان نیازمند به یاری شما عزیزان دلسو ز هسیتم (البته یک دو جلسه به ص.ورت گذری با اءای سیفیان در این مورد صحبت کردیم و لی ...)
موفق باشین 
با تشکر

برچسب‌ها: نظرات دوستان در شایق کندیمیز
+ نوشته شده در  شنبه ۲۶ دی۱۳۸۸ساعت 9:0  توسط پرویز ستوده شایق  | 

وداع با بانو جعفر زاده شایق

امروز جمعه ۱۸ دی ماه ۱۳۸۸ بهشت زهرا مملو از بستگان و آشنایانی است که با دختر حاج رضا جعفر زاده شایق و همسر عارف حبیبی پور وداع گفتند ، از تهران و شهرستان ها و اردبیل و روستای شایق افراد زیادی در مجلس قرآن خوانی و ناهار و رفتن به بهشت زهرا حضور داشتند ، بزرگان روستای شایق هم بودند ، حاج سالار و برادرانش کربلایی دلاور و کربلایی یاور و .....

شایق کندیمیز

روحش شاد

لینک تصویر - حاج رضا

+ نوشته شده در  جمعه ۱۸ دی۱۳۸۸ساعت 16:25  توسط پرویز ستوده شایق  | 

اخبار روستای شایق

خوب سلام دوستان

با اخبار روستای شایق موافق هستید ؟

تو قسمت نظر بدهید اعلام کنید .

اخبار روستای شایق شامل گزارش دمای روزانه روستای شایق ، هر نوع اتقاقی که در روستا می افتد ، اعم از اخبار فرهنگی ، هنری ، مذهبی و .......


برچسب‌ها: اخبار روستای شایق
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ دی۱۳۸۸ساعت 15:19  توسط پرویز ستوده شایق  | 

علی شهباززاده شایق

پنجشنبه 17 دی1388 ساعت: 12:9 توسط:علی شهباززاده شایق

با سلام

دوست دارم در ارتباط با روستا وهر کمکی که بتواند در ارتقای سطح فرهنگ و اگاهی هم روستاییان و نزدیکی دلها همشهریان در تهران ازدستم بر می اید کمک کنم علی فرزند حاج محمد شهباززاده


سلام و تشکر از شما دوست عزیز
امیدوار هستم در آینده شاهد فعالیت شما در اطلاع رسانی از روستای شایق  باشیم ، سرزمین ابا و اجدادی من و شماو سایر همشهریان ارجمند ، و اینکه از تاریخ روستای شایق بگوییم ، عکس ها را از صندوقچه بیرون کشیده از تاریخ و طبیعت این سرزمنی بگوییم

شاد و تندرست باشی ، منتظر تماس های بعدی شما هستیم

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ دی۱۳۸۸ساعت 13:59  توسط پرویز ستوده شایق  | 

رضا ، رضا به رضاي حق است

هميشه عادت كرديم داستان هاي ديگران رو بخونيم ، غافل از اينكه هر يك از ما خود داستان هاي نا نوشته ايم ، خيلي اوقات متن ادبي قشنگ و حرفه ايي مانع از اين مي شه كه ما افكار خودمون را روي كاغذ يا صفحه مونيتور ببينيم ولي اينبار تصميم گرفتم يه كمي از داستان اطرافيانم بگم .
در گذشت بانو جعفر زاده فرزند رضا جعفرزاده دليلي بود تا از رضا جعفرزاده بنويسم ، شايد اين داستان خواننده ايي نداشته باشه ولي مي نويسم تا از او گفته باشم ، مي گويم تا گوشه ايي از ديدهايم در غالب كلمات جاي بگيرند و مي نويسم چون او شايسته توجه است . او اسمش رضاست ،‌ و خودش رضا به رضاي حق تعالي

و اما داستان :

يك ماه مانده به ماه مبارك محرم دل تو دلش نيست ، پس از فوت دايي اش حاج محمود ستوده شايق  كه متولي هيات عزاداري بود ، به عنوان يك فرد هياتي خودش را ملزم مي داند كه منزلش را سياه پوش كند ، با عشق و علاقه و خستگي ناپذير اينكار را انجام مي دهد ،‌ به تنهايي و از هيچ كس توقع كمك ندارد . اكثر كارها را خودش انجام مي دهد و غالباً در داخل افراد عزاداري كننده ديده نمي شود .
هميشه ترجيح مي دهد پشت صحنه كار كند ، از آشپزي گرفته تا پخت نان با دست هاي خودش ، تنور نانوايي را اجاره مي كند تا براي افراد به خصوص در ماه رمضان نان مخصوص محلي به نام فطير بپزد .
بماند امروز او خودش عزادار است ،‌ در مجلس ختم دخترش دست به سينه در ورودي حسينيه شايقي ها ايستاده است ، همه به او تسلي مي دهد ، او در خود فرو رفته است ، نمي توانم ذهنش را بخونم ، بعد از مراسم به منزلش مي رويم ، گريه هاي جانسوزش براي از دست دادن فرزند ، جگرم را به آتش مي كشد ، در همين شرايط هم به فكر ميهمانان است ،‌ مراقب است از همه با چاي پذيرايي شود . تحصيلات بالايي ندارد ولي او بزرگي است كه خداوند مهر خويش را در دل او جا داد است ، در افكاراو شايد نوه هاي 5 و 10 ساله اش مي باشد ، سنش بالا رفته ، چهره اش نگران است . ولي او به يك چيز اعتقاد دارد "رضا به رضاي حق "

16 دي ماه 1388
پرويز ستوده شايق

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ دی۱۳۸۸ساعت 8:31  توسط پرویز ستوده شایق  | 

مرحومه بانو جعفرزاده به ديار حق شتافت

مرحومه بانو جعفرزاده فرزند رضا جعفرزاده
همسر عارف حبيبي پور
مادر امير و علي  5 ساله و 10 ساله
به ديار حق شتافت ، روحش شاد 

لينك تصوير


نویسنده: اسد سیفیان
چهارشنبه 16 دی1388 ساعت: 9:36
هوالحیّ
باسلام وعرض ادب
مصیبت وارده را که در واقع یک امتحان الهی برای عمر هر کسی می باشد تا از این آزمون واز این تونل ومرحله وارده عرصه ابدیت بشود به شما عزیز وحاج رضا جعفرزاده وآقای عارف حبیبیی پور که همیشه از اعماق دلم دوست می دارم تسلیت عرض می نمایم ویقینا"با ایمان محکم وقویی که برخوردار هستید این روز های ناگوار که دل همه ما را جریحه دار نمود با صبر واستقامت ومردانه پشت سر خواهید کرد وبا تاسی از اهل بیت امام حسین علیهم السلام که ایام سوگواری آن بزرگواران هم مصادف شده به امیر وعلی که خدا حفظ شان کند استوانه محکم باشید که ما راغ هم در غم واندوه وارده شریک وهمدم خود بدانید که انشاا...
روز های روشنی پیش رو خواهید داشت :
                                                                    انّ اللّه مع الصّابرین


+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ دی۱۳۸۸ساعت 8:2  توسط پرویز ستوده شایق  | 

شایق کندیمیز دات کام ........ مبارکه

سلام دوستان مژده

خبر اینه : وبلاگ شایق کندیمیز به سایت شایق کندیمیز تبدیل شد

آدرس سایت

 شایق کندیمیز دات کام

http://shayeghkandimiz.com

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ دی۱۳۸۸ساعت 23:34  توسط پرویز ستوده شایق  | 

بدرقه خدا

میدونی وقتی خدا می خواست بدرقم کنه چی گفت؟
گفتم :چی؟

گفت :خدا بهم گفت:

جایی میری که مردمی داره که دلتو میشکنن

نکنه غصه بخوری .

من همیشه باهاتم تو تنهانیستی .

تو کوله بارت عشق میزام تا بگذری.

قلب میزارم تا جا بدی.

اشک میدم تا همراهیت کنه

و مرگ که بدونی برمیگردی پیشم .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ دی۱۳۸۸ساعت 9:18  توسط پرویز ستوده شایق  | 

تشکر از

بنام خدا 
جناب آقای مهندس پرویز ستوده شایق
سلام وعرض ادب ... 
تصدّق وجود مبارکتان گردم-علاقه شما به همه نشانگر شخصیت والای شماست  این علاقه در قالب ایجاد سایت برای ارتقاء زادگاه خویش شایق تبلور وعینیت یافته وبه یک حقیقت غیر قابل انکار تبدیل شده است ّکه بی شک در آینده سبب رشد فرهنگ وهویت دادن به ریشه ومردم خونگرم روستای شایق چه در روستا وچه در تهران که همگی از یک واحد سرچشمه می گیرند  خواهد شد واین مکان را از حیطه کوههای سر به فلک کشیده آذربایجان به تمام اقصی نقاط جهان خواهد بردکه خود زمان ومکان را درهم نوردیده وباعث نگرش روشن برای افکار واندیشه های اهالی این مرز وبوم ودر نتیجه نوعی خود باوری برای فرزندان این روستا به ارمغان خواهد آورد که که مطمئنم ثمرات فراوان دیگری هم با خود دارد که لازم به توضیح آن نمی باشد فلذا به همت عالی شما ارج نهاده وبرایتان وخانواده بزرگ تان سعادت وسلامت خواستارم .
ارادتمند شما اسد سیفیان    
 

جواب
دوست عزیزم جناب آقای مهندس سیفیان
همانطور که بارها در گوشه و کنار این وبلاگ و خدمت حضرت عالی عرض نموده ام ، این وظیفه ایی است که توفیق انجام آن به این حقیر داده شده است ، تمام مطالب درج شده در راستای سرفرازی روستای شایق می باشد که در کوچه ، پس کوچه های آن صدای یا حسین بزرگانی همچون حاج محمود ستوده شایق طنین اندازه بوده است . این برای من بسی باعث افتخار است که قدمی هر چند ناچیز در شناسایی منطقه آباو اجدادی خویش بردارم تا بدینوسیله کودکان و نوجوانان نسل حاضر که به طریقی به روستای شایق وابستگی دارند بر گذشته خویش افتخار کنند که گذشته روستای شایق مملو از آداب و سنن سالم و انسان ساز و قابل ارائه به عنوان یک الگوی زندگی می باشد . منطقه شایق شاید یک منطقه روستایی تلقی شود ولی بسیاری از بزرگان آن از خالص ترین و ناب ترین افراد این روزگار بوده اند که در سخت ترین شرایط زندگی به کمک هم کیشان خویش قد بر افراشتند و درس های بزرگی را در عین ساده زیستی بر ما آموختند .
من واقف هستم که جنابعالی نیز در روستای شایق زحمات فراوانی جهت سربلندی افراد روستای شایق برمی دارید که بنده نیز به نوبه خود سپاسگزار خدمات شما هستم .
اگر خیری در اعمالمان باشد علاقمندم با فاتحه ایی به روح پدر مرحومم حاج محمود ستوده شایق و مادر فاضله ام قزتمام سیف الله زاده همراه گردد و از هم بزرگواران التماس دعا دارم
 
با احترام فراوان
پرویز ستوده شاق
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ دی۱۳۸۸ساعت 10:21  توسط پرویز ستوده شایق  | 

تصاويري از تعزيه خواني در روستاي شايق (ادامه )

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ دی۱۳۸۸ساعت 16:32  توسط پرویز ستوده شایق  | 

تصاوير تعزيه ( ادامه )

+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ دی۱۳۸۸ساعت 17:10  توسط پرویز ستوده شایق  | 

تصاويري از تعزيه خواني در روستاي شايق

با سلام

برخي از نقش هاي اصلي كه توسط اهالي روستاي شايق در مراسم تعزيه ايفاء مي گردد تقديم حضورتان مي نمايم ، البته نقش گردانندگان ،‌ تداركات ،‌ لباس و بسياري از عوامل پشت پرده دست در دست هم مي دهند تا واقعه كربلا را آنگونه كه توان دارند به تصوير بكشند ،‌ در محيط هاي روستايي تعزيه نقش بسيار تاثير گذاري دارد و بدليل عدم دسترسي به كتب و نوشته هاي معتبر اين گونه نمايش هاي مذهبي نقش بسيار عميق در اذهان آحاد روستائيان داشته و دارد .

حاج محمود شهباززاده - نقش امام حسین ع 
حسین نیک بخت - حضرت ابوالفضل
رضوان دشتی  علی اکبر
قشم سرمدی (شمر )
قربانعلی پناهی عم بن سعد
کربلای هیت اله محمدی -حرّ
ترحیم نیکخو سردار حرّ
علی دشتی حضرت زینب
فریدون همرنگ (قاسم  


 

لينك تصاوير


برچسب‌ها: مذهبی روستای شایق
+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ دی۱۳۸۸ساعت 16:51  توسط پرویز ستوده شایق  | 

سلام بر حسين (ع)

تصاويري از عزاداري اهالي روستاي شايق در سوگ سرور و سالار شهيدان حسين ابن علي (ع) ، تقديم شما بزرگوارن .

گورولمیوب روزگاریده آل محمّد شاد اولسون

زمانه قویمادی اولارین یوزی گلسون


لينك عكس


برچسب‌ها: مذهبی روستای شایق
+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ دی۱۳۸۸ساعت 14:43  توسط پرویز ستوده شایق  | 

عكس هاي قديمي از روستاي شايق

با سلام خدمت دوستان و همشهريان محترم
تصاوير قديمي از روستا و افراد روستاي شايق يكي از مناسبترين روش معرفي روستاي شايق و اهالي آن مي باشد .
يه خواهش از شما دارم اونم اينكه

اگه در منزل عكس قديمي از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و ساير افراد خانواده داريد از اون يه اسكن تهيه كنيد ،

بعد فايل اسكن شده آنرا برايمان ايميل نماييد 

البته توجه داشته باشيد نام افرادي كه تو عكس ديده مي شن ،‌بعلاوه مختصري از اونها برامون ارسال كنيد 

ما تمام اونها را با نام خودتون در وبلاگ روستاي شايق ( شايق كنديميز ) قرار مي ديم

اينم ايميل من

psotoudeh@gmail.com

شاد و تندرست باشيد

راستي اگه نتونستيد از عكس ايميل تهيه كنيد مي تونيد با دوربين موبايل يا دوربين ديجيتال از روش عكس تهيه كرده بعد برامون ارسال كنيد

اگه مشكلي بود با من تماس بگيريدبرچسب‌ها: تصاویری از افراد روستای شایق
+ نوشته شده در  دوشنبه ۷ دی۱۳۸۸ساعت 11:8  توسط پرویز ستوده شایق  | 

تعزیه حسینی توسط شایقی های مقیم تهران

محبان حسین (ع) هر کجا که باشند ارادت خودت را به حسین و شهدای کربلا ادا خواهند کرد. کربلا یک واقعه نیست ، یک حادثه نیست که به وقوع بپیوندد و پایانی داشته باشد ، کربلا یک جریان است ، طفلانی که هنوز به دنیا نیامده اند آنرا خواهند آموخت ، نیاز به خواندن کتابی یا حضور در کلاسی و یا شرکت در مراسمی خاص نیست ، کربلا جریانی است که هر کسی در مسیر قرار گیرد آنرا خواهد آموخت .
عشق حسین یک عشق واقعی است ، عشق حسین جاودانی است ، هیچ قدرت توان کاستن از محبت به حسین را نخواهد داشت .
شایقی های مقیم تهران نیز در حسینه شایقی ها واقع در تهرانپارس انتهای خیابان ۱۹۶ شرقی در محیطی روباز و در مقابل حسینه آنچه می توانستند این جریان را به تصویر کشیدند و با بهره گیری از هنر نمایش عزاداری کردند ، بازیگران این تعزیه هیچکدام آموزش بازیگری ندیده اند ، دوره خاصی هم شرکت نکرده اند ، بعضاً از تحصیلات دانشگاهی هم برخوردار نیستند ولی می خواهند بگویند " السلام و علیک یا اباعبدالله الحسین (ع) ، سلام بر قمر بنی هاشم ، ابوالفضل العباس

یا حسین ادرکنا

شایق کندیمیز - پرویز ستوده شایق

شایق کندیمیز - ستوده

شایق کندیمیز - ستوده

لینک تصاویر - اگه تصاویر دیده نمی شوند اینجا کلیک کنید

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ دی۱۳۸۸ساعت 15:55  توسط پرویز ستوده شایق  | 

مادرم يك چشم داشت و من از او متنفر بودم

وبلاگ "نشاط كوهستان"

خبرگزاري فارس: مادرم يك چشم داشت و من از او متنفر بودم...

كاش زمين دهن وا مي‌كرد و منو ..كاش مادرم يه جوري گم و گور مي‌شد...

به گزارش خبرنگار فضاي مجازي خبرگزاري فارس، پرويز ستوده شايق نويسنده وبلاگ "نشاط كوهستان" مطلبي را با عنوان "يك داستان بسيار زيبا" در يكي از پست‌هاي وبلاگ خود منتشر كرده است.

  برپايه اين گزارش در اين پست وبلاگ مي‌خوانيم: مادر من فقط يك چشم داشت. من از اون متنفر بودم ...
   اون هميشه مايه خجالت من بود...
  اون براي امرار معاش خانواده براي معلم ها و بچه مدرسه‌اي‌ها غذا مي‌پخت... يك روز اومده بود دم در مدرسه كه به من سلام كنه و منو با خود به خونه ببره خيلي خجالت كشيدم. آخه اون چطور تونست اين كار رو بامن بكنه... به روي خودم نياوردم، فقط با تنفر بهش يه نگاه كردم وفوراً از اونجا دور شدم. روز بعد يكي از همكلاسي‌ها منو مسخره كرد و گفت: هووو .. مامان تو فقط يك چشم داره فقط دلم مي‌خواست يك جوري خودم رو گم و گور كنم. كاش زمين دهن وا مي‌كرد و منو ..كاش مادرم يه جوري گم و گور مي‌شد...
  روز بعد بهش گفتم اگه واقعاً ميخواي منو شاد و خوشحال كني چرا نمي‌ميري اون هيچ جوابي نداد....
  حتي يك لحظه هم راجع به حرفي كه زدم فكر نكردم، چون خيلي عصباني بودم. احساسات اون براي من هيچ اهميتي نداشت...
 دلم مي‌خواست از اون خونه برم و ديگه هيچ كاري با اون نداشته باشم؛ سخت درس خوندم و موفق شدم براي ادامه تحصيل به سنگاپور برم اونجا ازدواج كردم، واسه خودم خونه خريدم، زن و بچه و زندگي...
 از زندگي، بچه ها و آسايشي كه داشتم خوشحال بودم تا اينكه يه روز مادرم اومد به ديدن من اون سال‌ها منو نديده بود و همينطور نوه‌ها شو؛ وقتي ايستاده بود دم در بچه‌ها به اون خنديدند و من سرش داد كشيدم كه چرا خودش رو دعوت كرده كه بياد اينجا، اونم بي‌خبر...
سرش داد زدم : چطور جرات كردي بياي به خونه من و بجه‌ها رو بترسوني؟! گم شو از اينجا! همين حالا... اون به آرامي جواب داد: " اوه خيلي معذرت مي‌خوام مثل اينكه آدرس رو عوضي اومدم" و بعد فورا رفت و از نظر ناپديد شد. يك روز يك دعوت نامه اومد در خونه من درسنگاپور براي شركت در جشن تجديد ديدار دانش آموزان مدرسه ولي من به همسرم به دروغ گفتم كه به يك سفر كاري ميرم. بعد از مراسم، رفتم به اون كلبه قديمي خودمون؛ البته فقط از روي كنجكاوي. همسايه‌ها گفتن كه اون مرده...
 ولي من حتي يك قطره اشك هم نريختم اونا يك نامه به من دادند كه اون ازشون خواسته بود كه به من بدن "اي عزيزترين پسر من، من هميشه به فكر تو بوده‌ام، منو ببخش كه به خونت تو سنگاپور اومدم و بچه‌هاتو ترسوندم، خيلي خوشحال شدم وقتي شنيدم داري ميآي اينجا ولي من ممكنه كه نتونم از جام بلندشم كه بيام تورو ببينم ...
    وقتي داشتي بزرگ مي‌شدي از اينكه دائم باعث خجالت تو شدم خيلي متاسفم؛ آخه ميدوني...
  وقتي تو خيلي كوچيك بودي تو يه تصادف يك چشمت رو از دست دادي...
   به عنوان يك مادر نمي‌تونستم تحمل كنم و ببينم كه تو داري بزرگ ميشي با يك چشم بنابراين چشم خودم رو دادم به تو... براي من اقتخار بود كه پسرم مي‌تونست با اون چشم به جاي من دنياي جديد رو بطور كامل ببينه؛ با همه عشق و علاقه من به تو.

انتهاي پيام                لينک خبر: http://www1.farsnews.com/newstext.php?nn=8710011317

منبع خبر: فارس

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ دی۱۳۸۸ساعت 15:10  توسط پرویز ستوده شایق  | 

محرم در روستاي شايق

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ دی۱۳۸۸ساعت 14:38  توسط پرویز ستوده شایق  | 

محرم در روستاي شايق

 روستاي شايق ششم ماه مبارك محرم  و عزاداران حسيني ، كودكان با اشتياق تمام در مراسم حضور پيدا مي كنند ، درس تاسوعا و عاشورايي حسيني از نسلي به نسل بعد منتقل خواهد شد . خون شهداي كربلا همواره حامل پيام است . پيام آزادي و آزادگي است .برچسب‌ها: مذهبی روستای شایق
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ دی۱۳۸۸ساعت 14:36  توسط پرویز ستوده شایق  | 

ميهمانان روستاي شايق

سه شنبه 1 دی1388 ساعت: 16:5 توسط:نوید
سلام آقای شایق
از اینکه مطالب جالبی درسایت میزنید خوشحالم که در چنین روستایی افراد اشنا به جدیدترینها را داریم و اقعاَ به ایرانی بودنم میبالم و اینکه توی ایرانم و فامیلم شایقه تصمیم گرفتم توی مسافرتم حتما یه سری به روستا قشنگ شایق ها بزنم به امید دیدار


پاسخ مدير وبلاگ به پيام آقا نويد
سلام آقا نويد

ممنون كه به وبلاگ روستاي ما سر مي زنيد
و تشكر بابت نظرات ارزشمندتون
راستي به نظر من نام شما هر چي باشه بايد بهش افتخار كنيد ، نام فقط يك اسم براي صدا كردن نيست يك هويت است .
هر كسي با نام خود هويت پيدا مي كند و مي تواند در آينده براي فرزندانش افتخاراتي كه با اين نام كسب نموده است حرف بزند
شايق نام يك روستا يا پسوند فاميلي ما نيست يك هويت براي منطقه ابا و اجدادي ماست
دوستش دارم و هميشه در قلب مان خواهد بود .
در ضمن هر وقت فرصت داشته باشيد قدمتان به روي چشم و شما  و ساير عزيزان مي توانيد از روستاي شايق بازديد داشته باشيد
با احترا م
مدير وبلاگ شايق كنديميز
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ دی۱۳۸۸ساعت 17:2  توسط پرویز ستوده شایق  | 

اسطوره هاي ورزشي از اردبيل

علي دائي 

علی دایی متولد ۱ فروردین سال ۱۳۴۸، بازیکن ایرانی و از مشهورترین بازیکنان تاریخ تیم ملی فوتبال ایران است. تا پایان جام جهانی ۲۰۰۶ بازیکن اصلی و کاپیتان تیم ملی ایران بود.

دایی ۱۰۹ گل ملی در کارنامهٔ خود دارد و با فاصلهٔ زیادی بهترین گلزن بازی‌های ملی در تاریخ فوتبال جهان است. در سال ۲۰۰۷ میلادی، فدراسيون آمار و ارقام فوتبال (متعلق به فیفا)، علی دائی را در رده ۲۶مین بازيكن برتر تاريخ فوتبال جهان معرفی کرد كه در اين فهرست وی به عنوان تنها بازيكن آسيايى در ميان برترن هاى تاریخ فوتبال مشاهده مى شود.

دایی سابقهٔ بازی در تیم‌های آلمانی همچون بایرن مونیخ را دارد و به همراه این تیم به نایب قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا دست یافته‌است.برچسب‌ها: استان اردبیل, بزرگان و مشاهیر
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ دی۱۳۸۸ساعت 12:16  توسط پرویز ستوده شایق  | 

اسطوره هاي ورزشي در از اردبيل

اسطوره هاي ورزشي اردبيل 

افتخارات حسین رضازاده

 • مدال برنز بازیهای آسیایی 1998 بانکوک
 • مدال برنز قهرمانی جهان 1999 آتن
 • مدال طلای المپیک 2000 سیدنی
 • مدال طلای بازیهای آسیایی 2002 بوسان
 • مدال طلای قهرمانی جهان 2002 ورشو
 • مدال طلای قهرمانی جهان 2003 ونکوور
 • مدال طلای المپیک 2004 آتن
 • مدال طلای قهرمانی جهان 2005 دوحه
 • مدال طلای قهرمانی جهان 2006 سانتادومینگو
 • مدال طلای بازیهای آسیایی 2006 دوحه

 • + نوشته شده در  سه شنبه ۱ دی۱۳۸۸ساعت 12:5  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  حاج عباسقلی یحیوی اردبیلی

  حماسه‌سرای نامدار آذربایجان در تاریخ 27 تیر ماه 1280 قدم به عرصه حیات گذاشت؛ وی یکی از بزرگ‌ترین شاعران عاشورایی معاصر است که علاوه بر داشتن سبک خاص به لحاظ نوآوری و ایجاد تحول بنیادین در سوگنامه‌پردازی و مرثیه‌سرایی سرآمد روزگار و پایه‌گذار مکتب شعری ویژه‌ای است.

  در سن ۱۳ سالگی چشمه شعر در جانش جوشیدن گرفت و با تخلص احقر سرودن آغازید؛ حاصل ۷۸ سال عمر و ۶۵ سال سابقه سخن‌پردازی وی هشت جلد کتاب است که حاوی صدها قطعه اشعار فارسی و ترکی می‌باشد.

  از آثار وی می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: بساط کربلا، اسرار عاشورا، پرچم عزا، آخرین آثار یحیوی، یادگار یحیوی، بهارستان یحیوی، نگارستان یحیوی، غزلیات و طنز.
   

  آی باتدی صبح آچیلدی، زینب نوایه گلدی

  زهرا دئدی حسین وای، عالم صدایه گلدی

  چون ییخدیلار آتیندان، سولطان تشنه‌کامی

  دنیایه اوْلدو اعلان، قتل حسین پیامی

  از : اردبيل شناسي


  برچسب‌ها: استان اردبیل, بزرگان و مشاهیر
  + نوشته شده در  سه شنبه ۱ دی۱۳۸۸ساعت 11:20  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  نقشه شهري شهرستان سرعين

  نقشه شهري شهرستان سرعين ، مسير پست اسكي آلوارس مسير دسترسي به روستاي شايق نيز مي باشد .


  برچسب‌ها: سرعین
  + نوشته شده در  سه شنبه ۱ دی۱۳۸۸ساعت 9:22  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  تشکر از آقای نوذر سیفیان

  دوشنبه 30 آذر1388 ساعت: 14:16 توسط:نوذر سیفیان

  سلام خسته نباشید پسر عمه و برادر خوبم کربلای اسد سیفیان دست شما درد نکنه امید دارم در همه مراحل زند گیتان موفق بوده باشید با دیدن نام شایق در روز نامه ایران بسیار خوشحال شدم موفق باشید

  جناب آقای نوذر سیفیان
  ضمن تشکر از حضورتان در وبلاگ روستای شایق (شایق کندیمیز ) ، خدمتتان عرض می کنیم که این وظیفه ایی است که از ابتدا احساس می کردیم روستای شایق نیازمند یک اطلاع رسانی است تا عزیزان ضمن افزایش آگاهی نسبت به منطقه آبا و اجدادیمان تلاش مضاعفی در راستای شکوفایی این منطقه خوش آب و هوا داشته باشد .
  ما نیز چون شما بر خود می بالیم که رسالت شناسایی روستای شایق را بدینوسیله بر عهده گرفته ایم و امیدواریم با یاری خداوند و بزرگوارانی چون شما بتوانیم بیش از پیش با افزایش آگاهی قدمی در ارتقاء کیفیت زندگی در این منطقه حاصلخیز برداریم .
  خدا را شکر می کنیم که توفیق داد در خدمت عزیزان و همشهریان بزرگوار خود باشیم ، همانطور که مستحضر هستید تبدیل اطلاعاتی که در سینه ها مدفون است به یک اثر نوشتاری راه پر فراز و نشیبی است و در این مدت کوتاه توانسته ایم به معرفی تعدادی   از افراد ، گوشه هایی از آیین و فرهنگ و معرفی منطقه روستای شایق بپردازیم . هم چنان ادامه خواهیم داد ، چون به فعالیت خود اعتقاد راسخ داریم . از شما بزرگواران و سایر همشهریان نیز در خواست کمک داریم .

  شاد و تندرست باشید
  شایق کندیمیز ، گوزل کندیمیز ، پایدار اولاسان

  با احترام ، مدیریت شایق کندیمیز

  + نوشته شده در  سه شنبه ۱ دی۱۳۸۸ساعت 0:24  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  دماي روستاي شايق در آذر ماه 1388

  با سلام به دوستان
  حاصل زحمات آقاي اسد سيفيان در اندازه گيري دماي روستا در آذر ماه 1388 به شرح منحني زير مي باشد ، همانطور كه از منحني پيداست در آذر ماه دماي روستاي شايق در دماي زير صفر قرار داشته و يكي از مناطق روستايي سرد سير محسوب مي گردد .فقط در پنجم و هفتم آذر ماه دما كمي افزايش پيدا كرده و از دماي صفر بالاتر رفته است .
  در روز نوزده آذر ماه روستاي شايق يكي از سرد روزهاي خود را با دماي منهاي هشت درجه سپري كرده است .

  برچسب‌ها: هواشناسی روستای شایق
  + نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ آذر۱۳۸۸ساعت 13:13  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  زیباییهای ساوالان

  دامان وسيع ساوالان از طرف هر شهري كه در نظر بگيريم ، طراوت و زيبايي هاي ويژه خود را دارد. مناطق مشرف به ساوالان در شهرهاي اردبيل و نير و سراب سردتر ازمناطق مشابه شهرهاي مشكين شهر و اهر هستند. در نتيجه زمستانهاي سرد و تابستان هاي معتدل مناطق اول تحت تاثير اين كوه باعث ايجاد زمينه كشاورزي و دامداري شده است. اغلب دامنه كوهستاني اين شهرها از مراتع طبيعي پوشيده شده كه محل اتراق كوچ نشينان و عشاير دامدار دشت مغان در تابستان به عنوان ييلاق مي باشد. اما گرماي بيشتر و آبهاي زيادتر در شهرهاي مشكين و اهر باغداري را بيشتر رونق بخشيده است و ميوه هاي باغات مشكين شهر بخصوص انگور و زردآلو حلاوتي مخصوص دارد.

  savalan.03

  آبگرم هاي شهرك سرعين مجموعه اي كم نظير از بركات ساوالان در 25 كيلومتري شهر اردبيل واقع شده است. در جاده اردبيل به نير(جاده ارتباطي استانهاي اردبيل و آذربايجان شرقي) بعد از رسيدن به پل روگذر سه راهي ، ميتوان به جاده مخصوص سرعين پيچيد و بعداز تقريبا 10 ك.م. به مقصد رسيد. شهر مخصوص گردشگري احداث شده و تعداد زيادي هتل ، هتل آپارتمان و مسافرخانه دارد.

  جاده پيست اسكي آلوارس (حدود 20 ك.م.) از داخل سرعين مي گذرد. اين جاده هم تا انتها اسفالت است ، اما جاده كم عرض و با شيبي تند نيازمند دقت در حركت است. از طريق اين جاده ميتوان علاوه بر پيست اسكي به آبشار زيباي " گور گور " هم دست يافت. البته اين خواست نيازمند اندكي راه پيمايي است.

  savalan.04

  از طريق جاده آسفالته اي ديگر از اردبيل (حدود 26 ك.م.) و عبور از چند روستا ، به آبگرم سرداوا(سردابه) دست مي يابيم. علاوه بر آبگرم آبشار زيبايي هم در آنجا وجود دارد. با گذر از سرداوا به منطقه اي مرتعي وارد مي شويم. راهي خاكي ولي قابل عبور اتومبيل سواري در آنجا ادامه دارد. از سمت چپ ابتداي راه مي توان به منطقه " يددي بولوك " ( هفت چشمه) رفت وتداوم مستقيم اين راه ما را تا روستاي شمشيرخانه و دره مصفاي آن مي برد. سراسر اين منطقه محل اتراق تابستاني عشاير است. در طي راه ميتوان با استفاده از يك راه خاكي ديگر به منطقه "قطور سوئي " رسيد. براي صعود به يكي ديگر از قله هاي ساوالان بنام " بابا مقصود " از اين راه استفاده مي شود.

  savalan.05

  جهت صعود به قله اصلي يعني سلطان امكان دارد بجاي راه قطور سوئي و شابيل ، ازمشكين شهربه روستاي موئيل رفت واز آن طريق قله را فتح نمود. براي فتح قله هاي ديگر يعني قزل بره و كسري و هرم ، بايد از قطور سوئي حركت كرد. هم قطور سوئي و هم شابيل داراي آبگرم و اقامتگاه هاي روستايي هست. براي استفاده از آبگرم قطور سوئي حتما نيازمند حضور همراه هستيم، زيرا آب داراي ميزان بالايي گوگرد هست و عدم توجه به جهت وزش باد و حركت هوا ممكن است باعث تنفس مستقيم بخار گوگرد شده و عامل مسموم شدن باشد. اما استفاده از آبگرم شابيل بعداز بازگشت از قله بسيار لذت بخش و نيرو افزاست.

  مرجع : ياشيل ساوالان


  برچسب‌ها: استان اردبیل, گردشگری و ایرانگردی اردبیل, ساوالان
  + نوشته شده در  یکشنبه ۲۹ آذر۱۳۸۸ساعت 16:44  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  از سايت دانشگاه اديان و مذاهب

  مطلب زير از سايت دانشگاه اديان و مذاهب تقديم حضورتان مي گردد

  لينك آدرس اين دانشگاه عبارتست از :

  دانشگاه اديان و مذاهب


  آیینها و آداب و رسوم مراسم طشت گذاری در روستاهای استان اردبیل

   

  مراسم طشت گذاری در تمام روستاهای استان اردبیل نیز با نظم و ترتیب زمانی و مکانی خلل ناپذیر و البته با آداب و رسوم مخصوص هر روستا که در ظاهر شاید اختلاف بسیار اندکی با هم داشته باشند اما در محتوا یکی هستند، برگزار می شود.

   

  در روستای "شایق" نیز که یکی از بزرگترین روستاهای تابعه شهرستان سرعین می باشد، این مراسم در نزدیکترین پنجشنبه به اوّل ماه محرم بعداز نماز ظهر و عصر، برگزار می شود.

   

  یکی از اهالی این روستا در خصوص برگزاری مراسم طشت گذاری در این روستا و سایر روستاهای این منطقه به خبرنگار مهر گفت: یکی دو روز قبل از برگزاری مراسم طشت گذاری، طشت مورد نظر را از مسجد بر می دارند و بعد از تمیز و معطرکردن، پارچه سیاه روی آن می کشند.

   

  اسد سیفیان اظهار داشت: در روزی که قرار است مراسم طشت گذاری برگزار شود، از بلند گوی مسجد اعلام می شود تا تمام اهالی، هیئت امنای مسجد، خادمین ،مداّح و زنجیر زنان در مسجد جامع روستای شایق حاضر شوند. پس از نوحه و روضه اهالی به صورت دسته جات منظم با برداشتن طشت عزاداری از مسجد، آن را در دو نطقه و در منزل دو نفر از قدیمیهای روستا می گردانند و با برداشتن طشت این منازل به مسجد برمی گردند.

   

  وی با بیان اینکه این حرکت و برگشت از آیین خاصی برخوردار می باشد، افزود: دسته جات در دو ستون منظم که بیرقهای عزاداری در جلوی آن قرار دارد به حرکت درآمده و هر کدام از این ستونها با زمزمه "شابت" یا سر دسته ستون و با صدای بلند، یک ستون "حسین" و در جواب آن ستون دیگر "مظلوم" می گویند و به همین ترتیب تا خانه حاوی طشت این مسیر پیموده می شود و در آنجا با ذکر مصیبت کوتاه، طشت عزا برداشته شده و از مسیر دیگر به سوی مسجد حرکت می کنند.

   

  وی ابراز داشت: در طول مسیر، طشت توسط اهالی بدرقه و در عزای آن طلایه داران آزادی و مردانگی، اشک ریخته و نذورات خود را پس از زیارت طشت به داخل آن می ریزند و یا بیشتر مردم نذرات قربانی خود را جلوی طشت و دسته عزادار ذبح کرده و پس از ذکر مصیبت همه رو به قبله ایستاده و دعای شفای مریضها و بیماران و بر آورده شدن حاجات نیازمندان دعای حاجت خوانده می شود.

   

   

   

  سیفیان خاطر نشان کرد: بسیاری از مردم پس از اینکه طشت در محل اصلی خود در داخل مسجد قرار گرفت دوباره با ترتیب خاص طشت را زیارت و ضمن ادای احترام به ساحت مقدس ائمه معصومین به نوحه خوانی و زنجیر زنی می پردازند که پس از اتمام آن مراسم طشت گذاری نیز به پایان می رسد. برخی از مردم نیز دست به طشت و آب آن می زنند که به معنی بیعت با امام حسین (ع) و حمایت از عباس (ع) بوده و آب طشتها را مردم در شیشه هایی برای شفا و تبرک بر می دارند.

   

  وی مردم روستای شایق را "حسین چی" یعنی حسینی و عاشق خاندان عصمت و طهارت عنوان کرد و یاد آور شد: در طول دهه محرم و نیز تا پایان ماه صفر سیمای روستا دگرگون شده و پرچمهای سیاه در تمام نقاط روستا بر افراشته می شود و از یک هفته مانده به اول محرم تا یک هفته بعد از پایان ماه صفر برگزاری مراسم جشن و شادی و عروسی تعطیل می شود.

   

  با آغاز مراسم طشت گذاری در اردبیل به مانند تمام شهرهای کشورعروسیها و جشنها تعطیل و تفریحات معمولی کمتر می شود. مغازه ها و به خصوص مغازه های داخل بازار سنتی سیاه پوش و مساجد و تکایا  برای برگزاری مراسم آماده می شوند. علاوه بر روضه خوانیهای معمول در طول سال که در منازل و مساجد برگزار می شود، دهه اول محرم عزاداریهای دیگری هم دارد که این عزاداری خاص، توسط دسته های زنجیر زنی یا سینه زنی انجام می شود.
  + نوشته شده در  یکشنبه ۲۹ آذر۱۳۸۸ساعت 16:34  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  مراسم طشت گذاري در روستاي شايق به نقل از خبرگزاري ها

  مراسم طشت گذاري در اردبيل
  اين مراسم به طور گسترده ايي از خبرگزاري هاي مختلف مانند جام جم آنلاين ،‌خبرگزاري مهر ،‌آفتاب و .... منعكس شده است كه اين مراسم را در اردبيل و روستاي شايق ، يكي از بزرگترين روستاهاي شهرستان سرعين در خبرهاي خود آورده است .
  بخوانيد
  جام جم آنلاين: يکي از مراسم سنتي عزاداري در ماه محرم مراسم"طشت گذاري است که از آيينها و آداب عزاداري و تعزيه منسوب به منطقه اردبيل بوده و از سه روز مانده به محرم در تمام مساجد و حسينيه هاي اين شهر برگزار مي شود.

  واقعه کربلا و بسته شدن فرات به روي امام حسين (ع) و يارانشان و ايثارگريهاي سقاي کربلا براي رساندن آب به تشنگان و حماسه آفريني ياراني که با لباني تشنه، شهد شهادت را نوشيدند، به يقين قداست و جايگاه والاي آب را در فرهنگ شيعيان و به خصوص ايرانيان که از ديرباز نيز از جايگاه خاص و معنوي برخوردار بوده، عمق و وسعت بسياري بخشيده است تا جايي که انعکاس اين امر را در فرهنگ مردم و به خصوص در شکل گيري آداب و رسوم و آئينها شاهد هستيم.

  رسم "طشت گذاري" يا "طشت گرداني" نيز از جمله مراسمي است که مي توان بر طبق اين آيينها معرفي کرد که منسوب به شهر اردبيل به طور خاص و مردم آذربايجان به طور عام است. در اين آئين، طشت نماد مشک سقاي کربلا، آب، رود و نماد فراتي است که به روي حسين (ع) و يارانش بسته شد.

  در اردبيل قديم اين رسم از بيست و هفتم ماه ذيحجه و با برگزاري مراسم طشت گذاري در مسجد جامع اين شهر آغاز مي شد و از روزهاي بعد مساجد ديگر نيز به نوبت طشت گذاري و طشت گرداني مي کردند. امروزه نيز اين مراسم با اندک تغييراتي در چندين روز با شور و حال خاصي در اماکن مخصوص مثل حسينيه اوچدکان، مسجد جامع، مسجد اعظم و... برگزار مي شود.

  به اين صورت که دسته هاى زنجيرزنى و سينه زنى با نوحه سرايي و نواختن طبل و شيپور و حمل علمهاي عزاداري، به ياد تشنگان کربلا مشکى را پر از آب کرده و آن را به همراه طشتهايى از جنس برنز يا مس که به طور معمول بر دوش ريش سفيدان هر محله حمل مى شود، به مسجد مي برند و بعد از طواف مسجد طشتها در جاى مخصوص خود قرار گرفته و با خواندن دعاى مخصوص، طشت گذارى پر از آب مي شود. از آب اين طشتها، بيشتر حاضران و عزاداران به عنوان تبرک و جهت برآورده شدن حاجاتشان بر مي دارند.

  در مواردي نيز ممکن است طشتها قبلا در خانه اي که صاحب آن نذر کرده، قرار داشته باشد که در اين صورت نيز دسته هاي عزادار به آن خانه مراجعه کرده و پس از انجام عزاداري، طشتها را برداشته و به طرف مکان برگزاري مراسم مي برند.

  در فرهنگ عاشورا و در توضيح بيشتر اين سنت آمده است: "مراسم طشت گذاري، "مراسمي است سنتي که در عزاداري ايام عاشورا و عمدتا در شهرستان اردبيل برگزار مي‏شود و طشتهاي آب را  که رمزي از فرات مي باشد در مساجد و حسينيه ‏ها مي‏آورند و اين سنت به تاسي از اقدام سالار شهيدان و يادآور رفتار جوانمردانه امام حسين (ع) در مقابل سپاه حر مي باشد که به روايتي آن حضرت، در روز 27 ذيحجه‏، آب مشکها را در طشتها ريخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سيراب‏ نمودند".

  عزاداري ايام ماه محرم در اردبيل با مراسم طشت گذاري آغاز و هر روز در دو محله شهر مراسم طشت گذاري برگزار مي شود. در روز اول در محلات "طوي" و "اونچي ميدان"، روز دوم محله "اوچدکان" و "سرچشمه" و در آخرين روز از ماه نيز مراسم طشت گذاري در دو محله "پيرعبدالملک" و "عالي قاپو" انجام مي شود.

  اردبيل بيش از 600 سال در عزاداري سابقه دارد

  يکي از پژوهشگران و محققان استان اردبيل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جايگاه ارزشمند شيعي و حسيني اين استان گفت: اردبيل سهم بسزايي در اعتلا فرهنگ و تمدن شيعي و علوي کشور داشته و اين شهر از جايگاه و پايگاه خاصي در تشيع و مکتب علوي برخوردار مي باشد، چنانچه اردبيل بيش از 600 سال در عزاداري سابقه دارد.

  بيوک جامعي با بيان اينکه مداحيها و آيينهاي حسيني اين شهر همواره الگوي ساير نقاط کشور بوده است، افزود: اردبيل با داشتن سه خصيصه در عزاداري خود توانسته است فرهنگ 600 ساله عزاداري خود را حفظ کند که در اين ميان اخلاص، داشتن نظم و نيز خود جوش بودن آيينهاي محرم از جمله اين خصايص است، بطوريکه آيين سنتي طشت‌ گذاري در اردبيل علاوه بر ساير شهرها امسال در مشهد نيز به اجرا گذاشته مي‌شود.

  وي مردم ديار آذربايجان و اردبيل را مخلصترين عزاداران به ساحت امام حسين‌ (ع) برشمرد و تصريح کرد: نظمي که در عزاداري اردبيل وجود دارد به طور مطلق در هيچ جا تعريف شده نيست و اين آيينها نه تنها قابل تغيير نيستند، بلکه در طول شش قرن گذشته با کمترين تحريف دنبال شده‌اند.

  تقسيم بندي محلات، مهمترين دليل نظم و ترتيب عزاداريهاي اردبيل است

  مهمترين پايه نظم و ترتيب عزاداريهاي اردبيل، تقسيم بندي محلات است. به اين ترتيب که شهر اردبيل، از قديم به شش محله تقسيم شده که سه محله حيدري است و سه محله نعمتي. در بين اين محلات، يک محله نقش بزرگتر و يکي نقش ميانه و ديگري نقش کوچکتر دارد. محلات حيدري عبارت هستند از "تابار" که برادر بزرگتر است، "اوچ دکان" برادر متوسط و "پير عبدالملک" برادر کوچکتر. در محلات نعمتي نيز، "گازران" برادر بزرگتر است و "سرچشمه" برادر متوسط و "عالي قاپو" برادر کوچکتر. ديگر مساجد و محلات شهر به عنوان زير شاخه ي اين شش مسجد و محله طبقه بندي مي شوند و هر کدام دسته عزاداري مشخص و مجزا دارند.

  به اين ترتيب که به جز روز اول و نهم محرم و يک روز جمعه  که ما بين اين ده روز واقع مي شود، هر روز دسته يکي از محلات ششگانه و شعبه هايش به بازار و خيابان مي آيند و عزاداري مي کنند. سابقا اختلافاتي بين محله نعمتي و حيدري وجود داشته که با بر طرف شدن اين اختلافات در دهه هاي اخير عزاداريها نظم بسيار منسجم يافته است.

  قبل از حرکت اين دسته ها براي عزاداري در بازار شهر که از اهميت خاصي برخوردار مي باشد، اول بيرق بزرگ محله در جلوي دسته به حرکت در مي آيد. اين بيرقها بعضا بسيار قديمي و عمر بيش از چند قرن را دارند و با دقت نگهداري شده اند. از جمله بيرق مسجد عالي قاپو که نادر شاه اهدا کرده است. پشت بيرق نيز بزرگان محله و علما با احترام و رعايت رديف و ترتيب حرکت مي کنند و بعد طبالها و دسته هاي سينه زن يا دسته زنجير زنها.

  زماني که دسته يکي از محلات ششگانه حرکت کرد، پشت سرش شاخه هايش به ترتيب با همان ترکيب حرکت مي کنند و از محلات بزرگ و راسته بازار مي گذرند و وقتي به محله خود باز مي گردند، مراسم پايان يافته و روز ديگر نوبت محله ديگر است.

  مبناي طشت گذاري در اردبيل بر پايه مستندات تاريخي است

  جامعي همچنين تاريخچه طشت ‌گذاري در اردبيل را يک تاريخچه غني و بر طبق مستندات تاريخي عنوان کرد و متذکر شد: وقتي امام حسين وارد منزل چهاردهم مي‌شود با شنيدن خبر شهادت مسلم ‌ابن‌ عقيل و قيص‌ ابن‌ مظهر به ياران خود دستور مي‌دهند آب کافي به همراه داشته باشند که اين روز مبناي طشت ‌گذاري اهالي اردبيل است.

  وي با بيان اينکه طشت‌ گذاري در اردبيل در بيش از 41 مسجد شهر انجام مي‌شود، خاطر نشان کرد: با تداوم اين آداب و رسوم اعتقادي، در حقيقت اردبيل سنت طشت‌ گذاري با سابقه 500 ساله را حفظ کرده و آن را امروز به عنوان يک فرهنگ اصيل مستند و قابل اتکا معرفي مي کند.

  عضو هيئت امناي محله طوي اردبيل افزود: بعد از طشت ‌گذاري از روز دوم محرم همزمان با ورود کاروان امام حسين به دشت کربلا اهالي اردبيل در قالب محلات ششگانه عزاداري خود را به همرات شعبات خود در خيابانهاي اصلي انجام مي ‌دهند و در روز تاسوعا و عاشورا با شمع‌ گرداني در 41 مسجد و عزاداري در سطح شهر عشق و حرارت حسيني به اوج مي‌رسد.

  وي به روند تاريخي سفر امام حسين (ع) از مدينه و مکه به کربلا اشاره کرد و ياد آور شد: 460 کيلومتر مسافتي که امام حسين با خانواده خود تا کربلا طي کرد داراي حوادث گوناگوني بود که اهالي اردبيل به صورت منظم اين تاريخ را با حوادث آن گرامي مي ‌دارند و با به پيشواز رفتن گراميداشت اين مناسبتها، عزاداري دهه محرم را با شور و حرارت برگزار مي ‌کنند.

  جامعي سبقت در عزاداري را مختص اردبيل دانست و بيان داشت: در ايران عزاداري از اردبيل شروع شده است بطوريکه دستجات عزاداري محلات اين شهر با وجود عظمت و شکوه لرزه بر اندام عاشقان اباعبدالله الحسين(ع) مي‌اندازد.

  اين پژوهشگر در مورد فلسفه قيام امام حسين گفت: حرکت شتاب ‌آلود کاروان امام حسين با هدف درگير نشدن در مسير و حرکت کاروان، سخنرانيهاي آتشين امام و نامه‌هاي آن حضرت به معاويه بيانگر عمق و فلسفه قيام امام حسين است که هر فردي مي‌ تواند با بررسي آنها به خيلي از پرسشهاي خود پاسخ بگيرد.

  طشت گذاري در روستاهاي اردبيل

  مراسم طشت گذاري در تمام روستاهاي استان اردبيل نيز با نظم و ترتيب زماني و مکاني خلل ناپذير و البته با آداب و رسوم مخصوص هر روستا که در ظاهر شايد اختلاف بسيار اندکي با هم داشته باشند اما در محتوا يکي هستند، برگزار مي شود.

  در روستاي "شايق" نيز که يکي از بزرگترين روستاهاي تابعه شهرستان سرعين مي باشد، اين مراسم در نزديکترين پنجشنبه به اوّل ماه محرم بعداز نماز ظهر و عصر، برگزار مي شود.

  يکي از اهالي اين روستا در خصوص برگزاري مراسم طشت گذاري در اين روستا و ساير روستاهاي اين منطقه به خبرنگار مهر گفت: يکي دو روز قبل از برگزاري مراسم طشت گذاري، طشت مورد نظر را از مسجد بر مي دارند و بعد از تميز و معطرکردن، پارچه سياه روي آن مي کشند.

  اسد سيفيان اظهار داشت: در روزي که قرار است مراسم طشت گذاري برگزار شود، از بلند گوي مسجد اعلام مي شود تا تمام اهالي، هيئت امناي مسجد، خادمين ،مداّح و زنجير زنان در مسجد جامع روستاي شايق حاضر شوند. پس از نوحه و روضه اهالي به صورت دسته جات منظم با برداشتن طشت عزاداري از مسجد، آن را در دو نطقه و در منزل دو نفر از قديميهاي روستا مي گردانند و با برداشتن طشت اين منازل به مسجد برمي گردند.

  وي با بيان اينکه اين حرکت و برگشت از آيين خاصي برخوردار مي باشد، افزود: دسته جات در دو ستون منظم که بيرقهاي عزاداري در جلوي آن قرار دارد به حرکت درآمده و هر کدام از اين ستونها با زمزمه "شابت" يا سر دسته ستون و با صداي بلند، يک ستون "حسين" و در جواب آن ستون ديگر "مظلوم" مي گويند و به همين ترتيب تا خانه حاوي طشت اين مسير پيموده مي شود و در آنجا با ذکر مصيبت کوتاه، طشت عزا برداشته شده و از مسير ديگر به سوي مسجد حرکت مي کنند.

  وي ابراز داشت: در طول مسير، طشت توسط اهالي بدرقه و در عزاي آن طلايه داران آزادي و مردانگي، اشک ريخته و نذورات خود را پس از زيارت طشت به داخل آن مي ريزند و يا بيشتر مردم نذرات قرباني خود را جلوي طشت و دسته عزادار ذبح کرده و پس از ذکر مصيبت همه رو به قبله ايستاده و دعاي شفاي مريضها و بيماران و بر آورده شدن حاجات نيازمندان دعاي حاجت خوانده مي شود.

  سيفيان خاطر نشان کرد: بسياري از مردم پس از اينکه طشت در محل اصلي خود در داخل مسجد قرار گرفت دوباره با ترتيب خاص طشت را زيارت و ضمن اداي احترام به ساحت مقدس ائمه معصومين به نوحه خواني و زنجير زني مي پردازند که پس از اتمام آن مراسم طشت گذاري نيز به پايان مي رسد. برخي از مردم نيز دست به طشت و آب آن مي زنند که به معني بيعت با امام حسين (ع) و حمايت از عباس (ع) بوده و آب طشتها را مردم در شيشه هايي براي شفا و تبرک بر مي دارند.

  وي مردم روستاي شايق را "حسين چي" يعني حسيني و عاشق خاندان عصمت و طهارت عنوان کرد و ياد آور شد: در طول دهه محرم و نيز تا پايان ماه صفر سيماي روستا دگرگون شده و پرچمهاي سياه در تمام نقاط روستا بر افراشته مي شود و از يک هفته مانده به اول محرم تا يک هفته بعد از پايان ماه صفر برگزاري مراسم جشن و شادي و عروسي تعطيل مي شود.

  با آغاز مراسم طشت گذاري در اردبيل به مانند تمام شهرهاي کشورعروسيها و جشنها تعطيل و تفريحات معمولي کمتر مي شود. مغازه ها و به خصوص مغازه هاي داخل بازار سنتي سياه پوش و مساجد و تکايا  براي برگزاري مراسم آماده مي شوند. علاوه بر روضه خوانيهاي معمول در طول سال که در منازل و مساجد برگزار مي شود، دهه اول محرم عزاداريهاي ديگري هم دارد که اين عزاداري خاص، توسط دسته هاي زنجير زني يا سينه زني انجام مي شود.

  منبع: مهر

  آفتاب

  جام جم


  برچسب‌ها: تاریخی روستای شایق, مذهبی روستای شایق, فرهنگی روستای شایق, آداب و رسوم و مراسم آیینی
  + نوشته شده در  شنبه ۲۸ آذر۱۳۸۸ساعت 16:55  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  آئين گل‌مالان روز عاشورا در خرم‌آباد

  آيين “گل اوفتان” (Gel oftaen) يا “گل مالان” يکي از آيينهاي سنتي و ديرينه شهر خرم آباد لرستان است. اين مراسم در روز عاشورا، موجب ايجاد تمايز ميان عزاداري مردم خرم‌آباد با ديگر شهرهاي کشور شده است.
  در صبح روز عاشورا، عزاداران در هيات‌ها حضور مي‌يابند و گلاب و خاک غربال شده را مخلوط کرده و با گل‌مالي کردن خود براي عزاداري آماده مي‌شوند.
  مردم پس از گل‌مالي کردن خود در کنار آتش‌هاي برافروخته حضور يافته و گل هاي سرد را خشک مي‌کنند.
  با آغاز صبح عاشورا، شهر خرم‌آباد شاهد حضور دسته‌جات و عزاداران گل مالي شده‌اي است که به عزاداري مشغول هستند.
  عزاداران با لباس‌هاي گل مالي شده و بعضا با پاي برهنه در سوگ سيدالشهدا به عزاداري مشغول مي‌شوند. اين مراسم تاظهر روز عاشورا ادامه دارد.

  شایق کندیمیز

  شایق کندیمیز

  شایق کندیمیز

  شایق کندیمیز

  با تشکر از سرکار خانم اسکندریان

  + نوشته شده در  پنجشنبه ۲۶ آذر۱۳۸۸ساعت 23:42  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  مراسم طشت گذاري در روستاي شايق

  سلام بر حسین (ع) ویاران با وفایش 
  سلام وعرض ادب واحترام .
  تصاويري از  مراسم طشت گذاری حضرت اباعبداللّه الحسین  روستای شایق روز سه شنبه مورخه 88/9/24 جهت تبرک ونور چشمی حضرتعالی وتمام ارادتمندان امام حسین ویارانش(سلام ودرود ما بر او ویارانش باد )ارسال حضور می گردد  باشد که عزیزان توتیای چشم خود قرار داده وعزای این ابر مرد تاریخ وبشریت را هرچه باشکوهتر ودر شان مولا (ع)بپا دارند واز این انفاس آسمانی درمان جسم وروح خود سازند چرا که حسین ع درمان ومرحم تمام دردها ست ودر هدایت انسان به کمال ورتبه های انسانیت  یک شبه  آنچه را که می خواهند می دهند ویک شبه حلاّل مسائل می شوند اگر گوشه چشمی عنایت بخرج دهند :
  این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست ؟      وین چه شمعی ایست که جانها همه دیوانه اوست؟  اگه تصاوير ديده نمي شود اينجا را كليك كنيد

  برچسب‌ها: تاریخی روستای شایق, مذهبی روستای شایق, فرهنگی روستای شایق, آداب و رسوم و مراسم آیینی
  + نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ آذر۱۳۸۸ساعت 12:36  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  آلوارس جاذبه ای سحرانگیز در دامنه کوه سبلان

       منطقه آلوارس در دامنه جنوبی کوه 4811 متری سبلان به لحاظ چشم اندازهای کم نظیر ، هوای دلپذیر در تابستان و پیست اسکی از نقاط سیاحتی و تفریحی پرجاذبه استان اردبیل است که سالانه جمع کثیری از گردشگران به این مکان سفر می کنند.

    به گزارش خبرنگار ایرنا، جاده ای به طول 24 کیلومتر و عرض 18 متر از شهر سیاحتی سرعین که به لحاظ داشتن آب های گرم و سرد معدنی متعدد در دنیا بی- نظیر است، مشتاقان آلوارس را به سوی این منطقه هدایت می کند. جاده ای که از همان ابتدا پیچ و خم های تند و فرود و فرازهای آن در کنار دره های عمیق هیجان خاصی در دل رانندگان و سرنشینان خودروها ایجاد می کند و نظاره جوی های آب، درختان، مراتع، کشتزارها و صخره های رنگارنگ از بلندای این جاده در ته دره ها شگفتی انسان ها راازقدرت آفریدگار یکتا بر می انگیزد. شیب ها و سینه کش های این جاده با گذشت از روستای آلوارس تندتر می شود و در انتهای جاده و نزدیکی های پیست اسکی به اوج می رسد.

       منطقه گردشگری آلوارس جاذبه ای برای تمام فصول سال است و از کوهنوردی در تابستان گرفته تا امکان انجام ورزش های برفی در زمستان ویژگی مهم این مکان سیاحتی است. کارشناسان می گویند: پیست اسکی آلوارس به لحاظ داشتن پوشش برف طی شش ماه از سال و امکانات تفریحی جنبی از جمله نزدیک بودن به آبگرم های سرعین در دنیا کم نظیر است. پیست اسکی آلوارس با امکانات تله سی یژ در دامنه برف گرفته کوه 4811 متری سبلان مکان تفریحی دیگری است که علاقه مندان را به سوی خود جذب می کند. تله سیژ به طول 1250 متر، اقامت گاه ها و هتل آپارتمان های مجهز در شهر سرعین، آب های گرم سرعین و ذخایر برف و آب در حریم پیست از جمله امکانات جنبی این منطقه هستند.

       منطقه آلوارس به لحاظ داشتن ذخایر برف در طول دست کم شش ماه از سال رتبه نخست کشور را دارد و این منطقه به همراه امکانات تفریحی و ورزشی که در آن ایجاد شده نقش به سزایی در توسعه ورزش های زمستانی، جذب گردشگران خارجی ، ایجاد اشتغال و پرکردن اوقات فراغت جوانان و در یک کلام تکمیل موقعیت ویژه گردشگری در شهر سرعین دارد. آلوارس بهترین نقطه گردشگری محسوب می شود و دارای باغ های بسیار سرسبز و چشمه های خروشان با آب های زلال و پرخاصیت می باشد. منطقه نمونه گردشگری آلوارس دارای سه فاز است که در فاز اول آن امکانات تله سیژ، سالن پذیرایی، پیست موتورسواری ، پارک بازی کودکان ، سرسره روی چمن و بازی های بادی نصب شده است. در فازهای بعدی تله کابین تابستانی، توسعه تله سیژ، احداث هتل ها و خرید ماشین آلات و تجهیزات برفروبی پیش بینی شده است. برای اجرای فازهای دوم و سوم این پیست 60 میلیارد ریال هزینه پیش بینی شده است.

   


  برچسب‌ها: سرعین, گردشگری و ایرانگردی اردبیل, روستاهای استان اردبیل
  + نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ آذر۱۳۸۸ساعت 20:40  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  ایردموسی در یک نگاه

      روستای اردیموسی در فاصله 14 كیلومتری غرب اردبیل در پهنه دشت اردبیل واقع گردیده است آب و هوای این روستا كوهستانی و معتدل می‌باشد . این روستا مانند سایر مناطق اردبیل در بهار و تابستان دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب و در زمستان نیز دارای آب و هوای خنک می‌باشد این روستا در مسیر جاده اردبیل ارجستان دومین محور مواصلاتی اردبیل سرعین واقع شده است كه در فصل تابستان پذیرای قسمتی زیادی از گردشگران شهر سرعین می‌باشد.

      نتایج آخرین سرشماری ها نشانگر این است كه جمعیت این روستا ۹۱۳ نفر در قالب  ۲۰۳خانوار ثابت و در فصول بهار و تابستان جمعیت به بیش از ۳۰۰۰ نفر ، در قالب ۵۲۰ خانوار كه از شهرهای دیگر در اینجا بصورت فصلی اقامت دارند. این روستا بدلیل پتانسیلهای بالا در تمام زمینه های اقتصادی ،‌ كشاورزی، فرهنگی و اجتماعی و گردشگری بخصوص در زمینه مناظر زیبای طبیعی از جمله وجود استخر آب معدنی معروف به جن آقا كه دارای خواص بسیار در بیمارهای پوستی ،‌ مفاصلی ، روماتیسم و.... و با دارا بودن دره زیبای ساری دره و حاصل خیز در اطراف این چشمه و قرار گرفتن در مسیر اردیموسی سرعین كه این دره تا نزدیكی های شهر سرعین امتداد دارد توجه هر گردشگری را به خود جلب می كند . که این روستا از این مسیر تا شهرستان سرعین ۵ کیلومتر فاصله دارد . چمنزارهای وسیع و زیبا در این منطقه و مراتع سرسبز ، تپه‌ها ، كوهپایه های بلند و وجود چندین رودخانه دائمی با دبی آب زیاد و دائمی كه از چشمه‌های اطراف كوهپایه‌های سبلان سرچشمه میگردند . یكی دیگر از ویژه‌گیهای مهم این منطقه تنوع گیاهان علی الخصوص گیاهان دارویی ، گلهای زیبای طبیعی و درختان در منطقه میباشد در این روستا درختان میوه كه بصورت وحشی رویده اند و بیشتر آن درختها  آلوچه و زالزالك و... میباشد  كه بصورت وسیعی در منطقه گسترش یافته علاوه بر آن درختان جنگلی در سطح منطقه در داخل دره و اطراف روستا توجه هر گردشگری را به خود جلب میكند . این منطقه در فاصله ۷ كیلومتری شهر توریستی سرعین واقع شده است كه از این روستا سه جاده مواصلاتی وجود دارد كه در مسیر این جاده ها مناظر ذكر شده در بالا قابل رویت می‌باشد .

  از: سایت رسمی ایردموسی


  برچسب‌ها: استان اردبیل, گردشگری و ایرانگردی اردبیل, روستاهای استان اردبیل
  + نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ آذر۱۳۸۸ساعت 19:40  توسط پرویز ستوده شایق  | 

  مطالب جدیدتر
  مطالب قدیمی‌تر