شایق کندیمیز

وب سايت روستای شایق در شهرستان سرعین ، استان اردبیل

جشن شکوفه ها در مدرسه ابتدائی ستوده روستای شایق

امروز سه شنبه 88/6/31در مدرسه ابتدائی ستوده شایق  با حضور دانش آموزان کلاس اوّل  اولیای محترم ومدیر مدرسه وتنی چند از معلمان ودهیارشایق وبهورز  جشن شکوفه ها با شکوه هرچه تمام تر برگزار شد.
مدیر مدرسه آقای شهبازی ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین وتبریک هفته دفاع مقدس دانش آموزان را برای تحصیل علم ورعایت ادب واخلاق واحترام به پدر ومادر را تاکید نمودندودر ادامه آقایان ولی اللّه رنجبر بهورز روستا واسد سیفیان دهیار روستا به اولیاء ومعلمان ودانش آموزان هفته دفاع مقدّس واین روز عزیز را تبریک گفته وبرای دانش آموزان آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگی از جمله در تحصیل علم از خداوند متعال مسئلت نمودند .
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 19:1  توسط اسد سیفیان  | 

عملیات ساخت پل وکانال محوطه مدارس روستای شایق توسط دهیاری شایق

1-عملیات ساخت پلهای مدارس وزیبا سازی محوطه واصلاح نهر زراعی معبر آب زمینهای کشاورزی که از کنار مدارس روستا گذشته ومانع تردد در اهالی ومخصوصا"دانش آموزان وفرهنگیان روستا می شود از طریق ساخت کانال  پوشش نهر بطول حدودا"70متر از دهیاری روستای شایق از دیروز مورخه 88/6/30 شروع شده است .
2-ایزوگام  پشت بام مسجد جامع  وغسالخانه روستای شایق امروز سه شنبه توسط آقای احمد برقی شایق کشیده می شود .
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 9:33  توسط اسد سیفیان  | 

تصاویر از روستای شایق نیاز دارم

دوستان عزیز سلام

من برای وبلاگ شایق کندیمیز ( وبلاگ روستای شایق ) نیاز به تصاویر شما دارم . اگه می تونید با دوربین دیجیتال یا موبایل از موضوعات مختلف برام عکس هاتون ایمیل کنید تا به نام خودتون در وبلاگ قرار بدم .

عکس از :

محل های طبیعی روستای شایق
منازل روستای شایق
صنایع مختلف روستای شایق
فرهنگ های مختلف روستای شایق
پوشاک سنتی مردان و زنان روستای شایق
عروسی در روستای شایق
اماکن روستای شایق
مراکز مذهبی روستای شایق
بزرگان روستای شایق
فصول مختلف در روستای شایق
جلوه های ویژه در روستای شایق
تصاویر حیوانان روستای شاق
تصاویر پوشش گیاهی روستای شایق
...................

هر چی شما فکر می کنید بهتره نشون داده بشه

....... منتظرتون هستم ...................... اگه موبایل تون دوربین داره عکس هاتون به آقا اسد سیفیان در روستای شایق یا به ایمیل من ارسال کنید . ایمیل من psototoudeh@ gmail.com 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۸ساعت 17:7  توسط پرویز ستوده شایق  | 

از قشر زحمتکش معلم در روستای شایق چه خبر ؟

با سلام
خیلی دوست داشتم یه پست رو به معلمین محترمی که در روستای شایق خدمت کرده اند اطلاعاتی را در اختیار همشهریان محترم قرار بدهم .
خیلی دوست دارم دوست اگر در این زمینه اطلاعات دارند ، ممنون می شم جهت درج در وبلاگ شایق کندیمیز در اختیارمان قرار دهند .

منتظرتان هستم .


برچسب‌ها: فرهنگی روستای شایق
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۸ساعت 20:8  توسط پرویز ستوده شایق  | 

موفقیت تحصیلات تکمیلی جوانان روستای شایق

   از انجائیکه میزان پیشرفت حقیقی ودر واقع راندمان کار چندین ساله زحمات پدران ومادران ومعلمان وتمام افرادی که برای فرهنگ روستای شایق دل می سوزانند وچشم به راه ترقّی و موفّقیت فرزندانشان دوخته اند در خروجی سیستم کار که همان قبولی در کنکور سراسری  ویا تکمیل دوره های دانشگاهی واخذ مدارج  ومدارک علمی در سطوح بالاتر وعالی به سرانجام مقصود می رسد ویا اینکه در یکی از کارهای اداری وغیر اداری مشغول شده وبرای انسانها وکشور مثمر ثمر ومفید باشد.بحمداللّه تعالی افراد زیادی از فرزندان این خطّه سبلان که شمارش دقیق در حال حاضر برایم مشگل است در دانشگاهای معتبر کشور مشغول تحصیل علم بوده وروزبروز موجبات فرحبخشی وبالندگی را برای اهل قلم این روستا به ارمغان می آورند وآینده ایی باافق روشن وافتخار آمیزی را انشاا... به روی این روستا خواهند گشود برای مثال دو نمونه بارز از میان آنها را ذکر می کنم :
1-آقای محمّد درستکار فرزند علی گرشاد تابستان امسال موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی مهندسی اصلاح وژنتیک دام از دانشگاه ملّی تبریز شده است .
2-آقای شهرام حسن زاده فرزند سبز علی موفّق به اخذ درجه کارشناسیارشد در رشته حسابداری  از دانشگاه ملّی شهید بهشتی تهران  شده است .
3-افتخار آینده روستای شایق  با درجه دکتری؟
4-؟
5-؟
...                            
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:40  توسط اسد سیفیان  | 

عید سعید فطر برتمام مسلمانان جهان مبارک باد

عید سعید فطر برعموم مسلمانان جهان مبارک ومیمون باد .
 عید سعید فطر در روستای شایق :
مناجات قبل از نماز صبح وفراخوانی اهالی محترم برای ادای فریضه نماز عید سعید فطر شروع می شود .مردم در مسجد جامع جمع شده وپس از ادای نماز صبح به همدیگر عید را تبریک گفته وقبولی طاعات وعبادات همدیگر را از خداوند مهربان خواستار می شوند وصفوف زیبای ادای نماز دورکعتی فطر تشکیل می گردد ومومنان با چهره های بسیار بشاش ونورانی وسیمای معصومی که  پیدا کرده اند چون تحت تاثیر یکماه تمام رحمت ومغفرت خدای رحمان واقع شده اند ودر واقع با الطاف الهی خودشان را شستشو داده وتیرگیها را از وجودشان زدوده اند ونورایت خاصی بر چهر ها نمایان گشته است خلاصه فریضه نماز عید سعید فطر به امامت یکی از مومنان (آقای کربلایی یاور نیک بخت )ادا می شود  وپس از ادای نماز مردم با همدیگر مصافحه کرده وروی وپیشانی یکدیگر را می بوسند وبرای یکدیگر آرزوی توفیق وقبولی عبادات وبندگی از درگاه احدیت می نمایند وبا شیرینی وخرما وچایی از اهالی محترم پذیرایی می شود وسپس مسجد را ترک کرده وبصورت دسته جمعی به آرامگاه شهدا وآباءواجداد خویش رفته وبا ذکر فاتحه وسوره های قرآن کریم یاد وخاطره در گذشتگان خویش را گرامی می دارند ونیز بصورت دسته جمعی به خانه آنهایی که امسال عزادار هستند می روند وبا فاتحه ودلداری خانواده معزّا آنان را به صبر وبردباری دعوت می کنند وزکات فطره را به واجدین شرایط   ادا می کنند (البته بحمد اللّه تعالی در روستای ما واجد شرایط  زکات فطره وجود ندارد) معمولا" از قدیم الایام در روستای شایق مرسوم است که برای نهار تمام اهالی  شیر برنج ویا کشمش پلو با نام محلی (چوکه) می پزند وضمنا"به صله ارحام هدیه وکادو ارسال می کنند .
در پایان بنده به نوبه خودم سعادت وخوشبختی تمام انسانهای کره زمین ومخصوصا"شایقیهایی مقیم مرکز وهر کجای این کره خاکی هستند آرزوی موفقیت وبهروزی وتندرستی دارم -با نشاط وپیروز باشید.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۸ساعت 11:12  توسط اسد سیفیان  | 

اوّلین برف تابستان ارتفاعات کوه سبلان وحرم های زیبای آن ودامنه های پایین دست را سفید پوش کرد

دیروز پس از نزول باران رحمت در منطقه ییلاقی سبلان دمای هوا افت قابل ملاحظه ایی کرد که بدنبال آن اولین برف که نمی شود نامی برایش گذاشت قله سبلان وحرم های زیبای اطراف آن ودامنه های پایین دست را سفید پوش کرد واین یک نوع اخطار وآماده باش برای ساکنان منطقه می باشد تا سوخت زمستانی را ذخیره کنند وبرای عشایر ساکن در ییلاقات سبلان نیز یک نوع اخطار کتبی برای تغییر مکان به مناطق گرمسیر دشت مغان وشروع کوچ پاییزی است .
+ نوشته شده در  جمعه ۲۷ شهریور۱۳۸۸ساعت 19:36  توسط اسد سیفیان  | 

سفر عشق (سفر به دیار مهرووفا وصداقت وایثار وشهادت )

 السّلام علیک یا امیر المومنین  یا ولی اللّه -السّلام علیک یا اخا الحوراء-السّلام علیک یا صدره المنتهی السّلام علیک یا قمر بنی هاشم  ابوالفضل العباّ س -
دیشب  روستای شایق میزبان زائر سرزمین عشق بود وهمراه با نزول باران  رحمت  وشور واشتیاق  وصفای دلها وپرواز دلهای عاشق بسوی آن زیارتگاه فرشتگان  وپیامبران وتمام ملایک بود :
آقای حاج دلاور نیکبخت وهمسر مکرمه اش در تاریخ 88/6/25 روز چهارشنبه  شب ساعت 11/5   بطرف کربلای معلی ونجف اشرف مشرّف شدند .
ضمن آرزوی قبولی زیارت وسلامتی برای آنها وتمام زائرین حرم  زیبای ائمه معصومین (علیهم اسلام )در سراسر عالم چنین سفر معنوی وسعادتمند برای هر آرزومندی از خدای بزرگ مسئلت دارم .
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۶ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:41  توسط اسد سیفیان  | 

موفقیت های علمی در روستای شایق

در صورتیکه از درخشش جوانان روستای شایق در کنکور سراسری امسال کسی اطلاعاتی دارد لطفا اطلاع دهید . تا به سایر عزیزان در وبلاگ روستای شایق (شایق کندیمیز ) 
همینطور در سایر مقاطع اگر دوستانی را می شناسید که از لحاظ علمی پیشرفت داشته و موفقیت هایی را کسب نموده است بی خبرمان نگذارید .
 منتظرم.

برچسب‌ها: اخبار روستای شایق, فرهنگی روستای شایق
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۶ شهریور۱۳۸۸ساعت 15:39  توسط پرویز ستوده شایق  | 

شال ساللاماق

جوانان و نوجوانان آذربايجاني روستاهای اردبیل با برداشتن شال يا توبره‌اي در چهارشنبه سوري خود را براي اجراي اين رسم قديمي آماده مي‌كنند و اغلب با تاريكي هوا به خانه‌ي دوست و آشنا و فاميل و حتی ديگران مي‌روند و شال خود را آويزان مي‌كنند؛ به طوريكه ديده نشوند 

در گذشته اكثر خانه‌ها در سقف دريچه‌اي براي تهويه داشتند  (باجا ) و معمولا شال از آن قسمت آويزان مي‌شد؛ تا صاحبخانه هديه‌اي را در آن بپيچد. اما امروزه اين رسم حالتي ديگر يافته است. براي مثال در را مي‌كوبند و وقتي صاحبخانه در را باز كرد بدون ديده شدن بخشي از شال را به داخل خانه در حاليكه‌ي گوشه‌ي شال را در دست دارند، در را به روي صاحب‌خانه مي‌بندند و بعد از گرفتن هديه شال را برداشته فرار مي‌كنند.
هديه‌ي گذاشته شده در داخل شال مي‌تواند چيزهاي مختلفي باشد كه از آن جمله مي‌توان به انواع شيريني و آجيل چهارشنبه سوري و ميوه و ... اشاره كرد

شهريار نيز در اثر ماندگار حيدربابايه سلام خود به اين آيين سنتي اشاره داشته است

بايرامي دي گئجه قوشي اوخوردي                                                                             
آداخلي قئز بيك جورابين توخوردي                                                            
هر كس شالئن بيرباجادان سوخوردي                                                                       
آي نه گوزل قايدادي شال ساللاماق                                                                        
بيك شالئنا بايراملئقئن باغلاماق                                                               
شال ايسته‌ديم منده ائوده آغلادئم                                                       
بيرشال آلئب تئز بئليمه باغلادئم                                                 
غلام گيله قاشدئم شالي ساللادئم                                                          
فاطمه خالا منه جوراب باغلادي                                                                    
خان ننه‌مي يادا سالئب آغلادي                                                                                


برچسب‌ها: آداب و رسوم و مراسم آیینی
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 12:12  توسط پرویز ستوده شایق  | 

عشایر

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 11:38  توسط پرویز ستوده شایق  | 

سبلان و دامنه هاي آن

      سبلان در غرب شهر اردبيل، 4811 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. ارتفاع نسبي آن نسبت به دره قره سو درحدود 3400 متر است. رشته كوه آتشفشاني خاموش سبلان از دره قره سو در شمال غرب اردبيل آغاز ميشود و در جهت شرقي-غربي به طول 60 كيلومتر و عرض تقريبي 48 كيلومتر تا كوه قوشاداغ در جنوب اهر امتداد مي يابد.
سبلان پس از دماوند معروف ترين كوه آتشفشاني خاموش ايران است كه بر اثر فعاليتهاي آتشفشاني، مخروط قله آن شكل گرفته است و در دهانه مخروطي آتشفشان ، درياچه اي بسيار زيبا بوجود آمده است كه درطول سال پوشيده از برف و يخ است.
دامنه شمالي سبلان با شيبي تند به سوي جلگه قره سو و اهرچاي امتداد مي يابد ولي دامنه جنوبي آن به فلات حدفاصل بين سهند و سبلان شيبي ملايم دارد.
قله مخروطي سبلان داراي برفهاي دايمي است و علت آن، وجود نواحي كوهستاني و وضع عرض جغرافيايي آن است. در كوه سبلان، محل هايي ديده ميشود كه برف دايمي و يخچال جاوداني دارند و علت آن بارندگي به نسبت زياد و ارتفاع نقاط است. حدود برفهاي دايمي سبلان از 4000 متر تا 4100 متر دامنه شمالي است كه آثار يخچال قديمي نيز در اين حدود به خوبي ديده مي شود.

بلندترين قله سبلان ‹‹ سلطان ساوالان ›› نام دارد و دومين قله آن را ‹‹ حرم داغي ›› مي گويند كه نوكي تيز و غيرقابل صعود دارد. قله سوم كه ارتفاع آن نسبت به سلطان ساوالان كم تر است، كوه ‹‹ جنوار داغي›› نام دارد. به جز حرم داغي و سلطان ساوالان، چندكوه و قله ديگر نيز وجود دارد كه ازآن جمله ميتوان به گؤي داغ، كسري داغ، آغان داغ و قزل گل داغي اشاره كرد.
ناحيه سبلان و دامنه هاي آن بسيار حاصل خيز است. دره هاي اين كوهستان پهن و انباشته از رسوبهاي بسيار غني است. بخشي از دشت مغان و همة مناطق حومه سبلان، نتيجه رسوب گذاري رودخانه هايي است كه از بلندي هاي سبلان سرچشمه مي گيرند. آب رودخانه هاي متعدد از برفهاي دايمي كه همواره دهانه مخروطي آتشفشان را مي پوشاند، تأمين مي شود و در جلگه ها رطوبت دايمي، سرسبزي و طراوت و خرمي ايجاد مي كند. گردنه هاي سبلان، ‹‹يالان››، ‹‹ ايري ›› و ‹‹ صائين ›› ناميده مي شوند.
يكي از ويژگي هاي بارز منطقه سبلان، وجود دهها چشمه معدني آبگرم است كه در اطراف اين كوهستان از سرعين گرفته تا ‹‹ قوتورسو›› پراكنده اند. اين آبها، بيشتر در سرعين متمركزاند. تجزيه شيميايي و مطالعه هيدرولوژي آبها نشان ميدهد منشأ اعماق زمين است كه ضمن عبور از لايه هاي مختلف ، مقداري موادمعدني مانند كربنات ها و سولفاتها را درخود حل مي كند.
سبلان از ديدگاه زيست محيطي، منطقه اي پربار است. وجود زيستگاههاي حيات وحش، درياچه ها، بركه هاي آب بعنوان زيستگاه پرندگان و گياهان متنوع ، مراتع گسترده، رودخانه هاي پرآب، چشمه هاي زلال و گوارا، آب و هواي مطبوع همه و همه حكايت از باروري منطقه با اكولوژي بي مانند دارد.
موقعيت فيزيكي و طبيعي منطقه سبلان موجب شده است بارشهاي آسماني در درياچه ها و بركه هاي متعدد جمع شوند. اين بركه ها كه دورتادور سبلان و ديگر ارتفاعات بطور فراوان وجود دارند، زيستگاههايي مناسب براي پرندگان بومي و مهاجراند. اين بركه ها و درياچه ها زمينه هاي زيست محيطي مطلوبي براي پرورش و زيست انواع ماهي ها بوجود آورده اند.گزارش سازمان حفاظت محيط زيست استان مندرج در كتاب بيولوژي سبلان، حاكي است كه اين كوهستان بيش از 3000 نوع رستني دارد كه در ميان آنها تيره هاي نعناع، گل سرخ، خشخاش، زنبق، نخود، شب بو، آلاله و انواع گياهان به وفور ديده مي شود.
براساس اين گزارش ، در اين زيستگاه ها كل و بز، قوچ و ميش، خرس قهوه اي، خوك، خرگوش، روباه، گرگ، كبك دري، آهو و مرغابي زندگي مي كنند

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 10:54  توسط پرویز ستوده شایق  | 

پيست اسكي آلوارس

اين پيست اسكي در فاصله 12كيلومتري روستاي آلوارس و 24 كيلومتري سرعين قرار گرفته است و از آنجائي كه پيست فوق در ارتفاع 3200متري از سطح دريا قرار دارد به سبب بارندگي برف فراوان در طول پائيز و زمستان و به جهت دير ذوب شدن برفهاي اين منطقه مي تواند در حدود شش الي هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گيرد. ازجمله كارهائي كه جهت آماده سازي و بهره برداري انجام شده مي توان به موارد زير اشاره كرد:
احداث جاده اي آسفالت به طول 24 كيلومتر تا پاي پيست، نصب و راه اندازي دستگاه و خط تله سي ايژ به طول 1250 متر ساخت شركت دوپل مايراتريش، نصب و راه اندازي يك خط تله اسكي جهت آموزش و استفاده علاقه مندان، احداث دوباب ايستگاه كلاسهاي آموزشي، ساختمان اداري، مهمانسرا، رستوران، خريد دستگاه برف كوب، همچنين انجام طرحهاي مقدماتي و كارهاي عملياتي هتلي مدرن و مجهز، كه تاحدي مي تواند جوابگوي انتظار و تمايل علاقه مندان باشد.
از ويژگيهاي بارز منطقه اي كه مجتمع ورزشهاي زمستاني آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه هاي زمستاني مي توان به جاذبه هاي بهاري و تابستاني آن ازجمله روي آوردن عشايران با گله هاي خود به مناطق حوالي آن، هواي خنك و معتدل در اوج تابستان، پوشش گياهي و گلهاي رنگارنگ بصورت دشتهاي وسيعي از شقايقهاي كوهي، گل ختمي، گون و غيره همچنين قرار گرفتن مسيرهاي صعود به قله سبلان و قلل ديگر از فاصله نزديك كمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهاي سرعين، نير، اردبيل مي باشد كه استفاده از آن را در تمامي فصول سال مفيد و خاطره انگيز مي نمايد.
عکس از منصور سبحانی آلوارس
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 10:23  توسط پرویز ستوده شایق  | 

معرفی استان اردبیل

استان اردبیل با 17953 کیلومتر مربع وسعت در شمال غربی فلات ایران جای گرفته و حدوداً 09/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد.
این استان از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است. 5 شهرستان این استان حدود 382 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد که در 159 کیلومتر آن رودهای ارس و بالهارود جریان دارد.
سه عامل شکل دهنده اقلیم آب و هوایی استان، توپوگرافی، زاویه تابش نور و جریانات هوایی می باشد. سبلان با وسعت حدود 6 هزار کیلومتر مربع و 4811 متر ارتفاع در بین دو دشت پهناور مشکین شهر و اردبیل واقع شده است.

براساس آخرین تقسیمات کشوری استان اردبیل شامل 9 شهرستان، 25 بخش، 22 شهر و 66 دهستان است. این استان طبق آخرین سرشماری دارای بیش از  1228155 نفر جمعیت است که شهر اردبیل بعنوان مرکز استان بیش از 418262 نفر از آن را در خود جای داده است.

منابع:

  1:وزارت كشور،فهرست عناصر تقسيماتي استان اردبيل،تهيه شده در معاونت سياسي  دفتر تقسيمات كشوري واحد كامپيوتر و آمار و اطلاعات 
 2:بر اساس گزارش پايگاه اطلاعاتي دفترآمار و اطلاعات استانداري اردبيل  


برچسب‌ها: استان اردبیل, گردشگری و ایرانگردی اردبیل
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 9:24  توسط پرویز ستوده شایق  | 

نٍهره وتولوخ

تولوخ ونهره :دووسیله ویادو ابزار برای بدست آوردن کره محلی حیوانی از ماست بکار می رود .

کدامیک بر دیگری قدمت وبرتری دارد ؟

هردو به یک اندازه در رفع مشکل وکارایی لازم کار برد دارد !زیرا نهره مانند کوزه بزرگی است که در  قسمت شکم حجم زیادی را اشغال می کند وماست در این قسمت قرار می گیردودهانه آن بشکل دایره بوده وبه اندازه ایی است که دست را می شور در آن فروبردودر قسمت شکم یک محفظه ویا سوراخ در نزدیکی دسته آن وجود دارد که برای تخلیه باد حاصله از هنگام واکنش تبدیل ماست به چربی حاصل می شود دهانه در هنگام شروع بکار توسط چرم مخصوص که از پستانهای گاو درزمان کشتار تهیه شده است وآثار برجستگی های پستانها گویای ابن مطلب می باشد وبایستی خیلی مواظب گربه بود!چون فورا"می دزد ومی خورد.

جنس آن از خاک بوده وکوزه گران در کنار کار کوزه گری می سازند البته زیر مجموعه ایی از کوزه های سفالی می باشد با اینکه از نظر ساختمان فیزیکی از کوزه بزرگتر است ! در هنگام کار ماست را در داخل آن ریخته ودهانه وسوراخ تخلیه را بسته ودهانه ودسته بطرف فرد باید باشد وزیر آن نیز یک چیز متکا مانند که نهره التیخی نام دارد می گزارند تا در زمان تکان دادن به آن برای استحصال کره نه غلطد ومحتویاتش فرو نریزد وتوسط مادران به حرکت در می آید تا در اثر تکان های وارده کره ها بصورت ذرات گلوله شده ودر روی دوغ (آیران) قرار می گیرد .چطوره مادر متوجه کره شدن ماست می شود ؟ با چوب نازک که از سوراخ نهره بداخل فرو برده باچسبیدن کره ها در کناره چوب حاکی  از رسیدن نهره وریختن در دیگهای بزرگ برای گلوله کردن کره (چالخام )نام دارد ورنگ کره های گاوی اکثرا"برنگ زرد روشن وکره های گاومیش وگوسفند سفید سفید می باشد.

در کنار دسته  استخوان ودعای وان یکاد وغیره آویزان می کنند تا از چشم بد در امان باشد!

تولوخ نیز همان کاربرد رادارد ولی از پوست گوسفند بوده ودر زمان کشتار وکندن پوست دقت لازم را بعمل می آورند تا پاره نشود وبصورت کلی جدا می کنند واین بیشتر در ایلات وعشایر بکار میرود چون اوّلا":حمل آن آسان وسبک است وثانیا": شکننده نیست وآن را آویزان کرده وتکان می دهند و....

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ شهریور۱۳۸۸ساعت 11:51  توسط اسد سیفیان  | 

روستاهای همجوار روستای شایق

شهرستان سرعین دارای 27 روستای کوچک وبزرگ بوده که عبارتند از:
1- شایق
2-آلوارس
3- اردیموسی
4- کنزق
5-آتشگاه
6- سئین
7- کلخوران ویند
8- ویند
9- اوجور
10-علیداشین
11- بنمار
12-کرده ده
13- ویلادره
14-ارجستان
15- شمس آباد
16- در آباد
17- لاطران
18-وره نیاب
19-آق قلعه
20-اندر آب
21-گازیر
22- سامان لو
23- تازه کند سامان لو
24- آلوچه
25-اسبمرز
26- ورگه سران
27-کلور 
روستاهای گازیر وکرده ده وکنزق ووره نیاب با شهرستان سرعین مرز مشترک دارند وتقریبا"در محدوده تعریف شده آن واقع شده اند .که به مرور زمان نامی از این روستاهای باقی نخواهد ماند غیر از پسوند در شناسنامه های اهالی آنان چون گسترش شهر به طرف آنها بوده ودر شهر سرعین ادغام شده وجزوه حاشیه ویا قسمتی از این شهر توریستی به حساب خواهد آمد.
***از نظر سطح فرهنگ کلاسیک روستای شایق در مقام اول قرار دارد زیرا تمام مقاطع تحصیلی بغیر از دانشگاه بحمداللّه تعالی در روستای ما وجود دارد وبزودی انشاا... شاهد باز گشایی کتابخانه عمومی نیز خواهیم بود .البته ناگفته پیداست که روی این موضوع کار شده است در اینجا لازمست از زنده یاد  یوسفعلی فکری یادی بکنم که در شکل گیری مقطع راهنمایی زحمات زیادی را کشیده است که به روح پر فتوحش سلام ودرود وصلوات می فرستم واز خدای بزرگ مغفرت وحاصل زحمات ایشان را توشه را آخرت قرار دهدوبقیه مقاطع چه دخترانه وچه پسرانه را خدای بزرگ توفیق عنایت فرموده در سایه پیگیریهای این حقیر به ثمر نشسته است که امیدوارم توفیقات بیشتری راخدای علیم مرحمت فرماید وبه ذره ایی مغرور نباشم وخدمت بزرگتری را به زادگاه وسرزمین آباءواجدادی خویش بکنم .
***در چهار جهت اصلی شایق :
شمالا":        با اسبمرز وورگه سران واوجور  
جنوبا":         میمند وپیرنق ازروستاهای توابع شهرستان نیر 
شرقا":         علیداشین 
غربا":           آلوارس 
جنوب شرق :روستاهای شیران وگلستان از توابع شهرستان نیر قرار دارد .
***راهای مواصلاتی به روستای شایق :
1- اوجور یولی 2- استمزیولی 3- شهر یولی 4- میمند یولی 5- گلستان یولی 6- شیران یولی 7- پیرنی یولی 8-آلوارس یولی 9- آغ یول 10-خداویرن یولی 

از نظرات شما

یکشنبه 22 شهریور1388 ساعت: 0:2 توسط:پرویز ستوده شایق
با سلام
آقا اسد این پست بسیار عالی است و بدینوسیله از شما تشکر می کنم . امیدوارم دوستانی که دید کلی نسبت به روستای شایق ندارند با این تعریف موقعیت جغرافیایی آنرا بهتر بشناسند .
در ضمن اگه به صورت نقشه هم روستاهای همجوار و اطراف را داشته باشیم گویا تر خواهد شد .
 وب سایت   پست الکترونیک
روستاهای همجوار روستای شایق

شنبه 21 شهریور1388 ساعت: 17:1 توسط:میثم سیف اله زاده
بسم الله الرحمن الرحیم
باسلام خدمت آقای سیفیان.
باعرض تسلیت به مناسبت شهادت امیر المومنین حضرت علی(ع)
میخواستم از شما بابت زهمت هایی که برای تنظیم وبلاگ میکشید تشکر کنم.
خوشحال میشم اگه بتونم کمکتون کنم.
شهادت امیر مومنان علی (ع) برتمام عالم امکان تسلیت باد

شنبه 21 شهریور1388 ساعت: 16:53 توسط:میثم سیف اله زاده

بسم الله الرحمان الرحیم
باسلام وخسته نباشید خدمت آقای ستوده.
میخواستم از شما بابت وبلاگی تشکر کنم.خوشحال شدم که هنوز کسی هست که به یاد بزرگان شایق هست.
خوشحال میشم که بتونم کمکتون کنم.


پاسخ مدیر شایق کندیمیز
سلام آقا میثم
ممنون که شایق کندیمیز را مفتخر کردید . پاسخ مفصل در ایمیل و وبلاگتان گذاشتم
در عین حال خدمتتان عرض می کنم که شایق کندیمیز متعلق به همه عزیزان و همشهریان دارد و فقط ما آغازگر حرکتی بودیم که اعتقاد داشتیم با این وسیله می توانیم پلی برای شناساندن روستای شایق به افراد مهاجرت کرده به شهرهای دیگر و  نسل جوان و تقدیر از بزرگان و زحمتکشان این روستای مذهبی و اعتقادی داشته باشیم .
   از تمامی دوستان انتظار یاری داریم تا ما بدینوسیله نیز فرهنگ و آداب و رسوم خود را معرفی کنیم و مطمئن هستیم که فرهنگ روستای شایق به قدری غنی و انسان ساز است که در بسیار موارد می تواند به عنوان الگو مطرح شود . هر چند کم و کاستی روستا نیز بخشی از حرف دل اهالی وروستائیان محترم می باشد که در این کنکاش باید خود را در دید تصمیم گیران قرار دهیم و از حرکت های اجتماعی مفیدی که باعث ارتقاء سطح فرهنگ و اقتصاد منطقه و به خصوص روستای شایق می شود استقبال نماییم .

+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:30  توسط اسد سیفیان  | 

شهادت امیر مومنان علی (ع) برتمام عالم امکان تسلیت باد

خاطره ایی از مسجد مقدّس کوفه:
زیارت عتبات عالیات وحرم مطهّر ائمه معصومین (علیهم السلام)از الطاف بزرگ الهی است که خداوند متعال انشا... نصیب تمام ارادتمندان بکند ودر رشد وشکوفایی باورهای اعتقادی بسیار حائز اهمیت ومهم می باشدو انسان را بطرف کمال وآرامش سوق می دهد .
چون زیارت دوره ایی در نجف اشرف وکربلای معلی قبل از ظهر است تمام کاروانهای اعزامی برای زیارت در یک زمان معین ومشخص مشرف به زیارت وانجام اعمال مخصوص مسجد مقدس کوفه وسایر مکانهای زیارتی می شوند به این علت شلوغ وازدحام جمعیت بسیار می شود در دوّمین بار که عازم کربلای معلی شده بودم به دهه اول محرم وایام عزاداری سالار شهیدان خورده بود .شکوه وعظمت شخصیت وجودی امامان معصوم علیهم اسلام قابل وصف نبوده ونخواهد بود برای همین هم دشمنان ائمه نسبت به این مسئله حساسند وچشم دیدن آنان ودوستان آنان را ندارند خدا قسمت کند بعد متوجه شوید که محرم وعزاداری امام حسین ع در حرم خود ودر همان مکانهایی که این واقعه اتفاق افتاده چقدر شیرین وباشکوه است .به همراه پدر ومادر زیارت لطف دیگری دارد!یک خانم زائر از تعداد کاروانما کم بود  بعداز زیارت در محوطه مسجد مقدس کوفه جمع شدیم سوار اتوبوس شویم تا به نجف اشرف باز گردیم من وچند نفر از دوستان بدنبال این خانم با پرچم کاروان دوباره وارد داخل مسجد وصحن آن شدیم کم کم کاروانها خارج می شدند داخل مسجد هم باز بوده وچهارچوب مسجد که همان دیوار ها باشد محل مقام های انبیائ واولیا اللّه بوده وهرکدام نماز وذکر ویزه خود را دارد البته عالی کار شده وتمام داخل مسد ووسطآن که باز است با سنگهای گرانیت اعلا سنگ فرش شده است وعظمت مسجد انسان را به تامل وا می دارد ودومین مسجد بزرگ بعد از مسجد انبی در عربستان در کره زمین می باشد که توسط زائران بصورت دسته جمعی با ذاکر وخادم عراقی بجا  می آورند محراب ومحل ضربت خوردن مولا علی ع فوق العاده شلوغ وپرجمعیت بود هرچه سعی کردیم نتوانستیم زیارت کنیم فقط به زور با دست لمسش کردیم این دفعه که در جستجوی آن خانم تهرانی بودم متوجه شدم که محراب کاملا"خالی است بسرعت شتافتم وبعداز زیارت نماز خواندم ودعا کردم واین را از الطاف مخصوص مولا دانستم که به خاطر اینکه دلشکسته شده بودم با آن بهانه اجازه زیارت عطا فرمودند واز مولایم تشکر کردم وواسطه قرار دادم از خدای کریم استدعا نمودم که فرج واذن ظهور فرزند علی ع ،مهدی عج را بدهد وداخل مسجد را دور زده وخدا حافظی کردم وخبر رسید که آن خانم تنها به نجف اشرف به هتل  رفته است وهمه خوشحال شدیم وسوار اتوبوس شده وبه نجف اشرف باز گشتیم...انشاللّه نصیب شما ها هم بشود (آمین یارب العالمین )
+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ شهریور۱۳۸۸ساعت 11:13  توسط اسد سیفیان  | 

استاد حاج جابر کفایتی آلوارس

آقای جابر کفایتی آلوارس در حال حاضر ساکن تهران شهرک کاروان می باشد .حدود 26سال پیش به تهران مهاجرت کرده است وزادگاه ایشان روستای آلوارس واقع در دامنه کوه سبلان  می باشد .اومتولد 1323 بوده ودر روستای مذکور در یک خانواده مذهبی وکشاورز دیده به جهان گشوده است و زمین کشاورزی ومنزل مسکونی دارد .فوق العاده به آستان مقدس اهل بیت (علیهم السلام)اردات دارد واین خصوصیات ویزه او باعث شده به هئیت های مناطق مختلف در تهران روی آورده ویک فرد کاملا"ولایی واز پیر غلامان ارباب معرفت امام حسین (ع)بوده ومداح اهل بیت عصمت وطهارت می باشدو طبع شعری بزبان فارسی وآذری در روحیات ایشان عجین شده است ویکفرد فعّال در عرصه شعر ومرثیه سرایی وغزلهای عرفانی است گزیده ایی از اشعار آذری این عارف دلسوخته در مدح مولا علی (ع) تقدیم دوستداران امام علی (ع):
بسمه تعالی 
هر ایکی دونیاده وار عزّ ووقارون یاعلی        خلقتنا" چونکی اولوب کامل عیارون یاعلی 
خلقت انسانیده احسن دیوبدور ذات حق       چون سنیدون قصدی او پروردگارون یاعلی 
آیه ایی قراندا وار السّابقون السّابقون           سن سن اصل مطلب حیّ کبارون  یاعلی 
حامی اسلام ودین سن سرپرست شیعیان    اولمادی کفریله هرگز سازگارون  یاعلی 
بت لری نابود ائدیب کفّاریله جنگ ایلدون        دشمنه اوت یاغدراردی ذولفقارون یاعلی 
لا فتی الّا علی سوتی ملک لردن گلوب        اوندا کی گوردی ملک لر کارزارون یاعلی 
دیده  ی  اهل ولایه توتیا مثلینده دور           مرکبون نعلیندن او قالخان غبارون یاعلی 
سن مسیحا تک دیریلدر دون ائولن انسانلاری    وصفه گلمز معجزات بی شمارون یا علی 
سن دئدون سلونی قبل تفقدونی امته           حیف امت بیلمدی قدر ووقارون  یا علی 
سن اوزون مظلوم عالم  یاور مظلوم لر             عمده بیر شاهد دیی فرق زخم دارون یاعلی 
ای علی المرتضی سنده خانم زهرا کیمی       سالها گیزلینده  قالموشدی مزارون یاعلی 
ناگهان هجران زهرا داغدار ائدی سنی           ابر تک آغلاردی  چشم اشکبارون یاعلی 
نصف شب لر قبر زهرایه دییردون دردوی          چون خزان اولدی سنون او نوبهارون یاعلی  
روز محشر ده شفیع اول جابره یاسیّدی         عفو ائده جرمون خدای دادیارون  یاعلی 
.

از نظرات شما :
چهارشنبه 18 شهریور1388 ساعت: 21:23 توسط:احمد کفایتی
سلام از جنابعالی متشکرم که که ابیاتی چند از اشعار پدر بزرگوار بنده را در وبلاگ شایق کندیمیز چاپ نموده اید.باشد تا خداوند مرا یاری نماید تا دیوان اشعار پدرم را چاپ نمایم. با تشکر.
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۸ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:25  توسط اسد سیفیان  | 

برو ای گدای مسکین در خانه علی زن که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را (شهریار)

خدا با اسم اعظم يا علي گفت ملك در اولين دم يا علي گفت
عجب سري است در خلقت كه از خاك چو برمي خواست ادم يا علي گفت

عصا در دست موسي اژدها شد كليم انجا مسلم يا علي گفت

مسيحا هم دم از اعجاز مي زد ز بس بيچاره مريم يا علي گفت

محمد در شب معراج برخاست به قصد قرب اعظم يا علي گفت

ز ليلي من شنيدم يا علي گفت به مجنون هم رسيدم يا علي گفت

مگر اين وادي دارالجنون است كه هر ديوانه ديدم يا علي گفت
چمن با ريزش باران رحمت دعايي كرد و او هم يا علي گفت

نسيمي غنچه اي را باز مي كرد به گوش غنچه كم كم يا علي گفت

مگر خيبر ز جايش كنده مي شد يقين انجا علي هم يا علي گفت

علي را ضربتي كاري نمي شد گمانم ابن ملجم يا علي گفت

دلا باید که هردم یا علی گفت نه هر دم بل دمادم یا علی گفت
که در روز ازل قالوبلا را هر آنچه بود عالم یا علی گفت

محمد در شب معراج بشنید ندایی آمد آنهم یا علی گفت

پیمبر در عروج از آسمانها بقصد قرب اعظم یا علی گفت

به هنگام فرو رفتن به طوفان نبی الله اکرم یا علی گفت

به هنگام فکندن داخل نار خلیل الله اعظم یا علی گفت
کجا مرده به آدم زنده میشد یقین عیسی بن مریم یا علی گفت

علی در خم به دوش آن پیمبر قدم بنهاد و آندم یا علی گفت 

مرو ای گدای مسکین به در سرای مولا      که علی همیشه می زد در خانه گدارا
                                  (زنده یاد شاعر اهل بیت استاد گرانقدر رحیم منزوی )
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۸ شهریور۱۳۸۸ساعت 11:12  توسط اسد سیفیان  | 

امام علی (ع )تجسم عدل مظلوم

ضربت خوردن امام عاشقان ،عارفان  ،مولای موحدان ،مولی الموالی  علی العالی  توسط ارذلترین انسان  منافق به حضرت ولیعصر (ارواحنا لترابه مقدمه الفدا) وبه تمام انسانهای آزاده تسلیت  وتعزیت باد .
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۸ شهریور۱۳۸۸ساعت 10:53  توسط اسد سیفیان  | 

گزارش کار مراسم جشن ولادت فرزند ارشد حضرت زهرا(س) در مسجد جامع روستای شایق

بر گلشن حسن ،جاویدان گل حسن است     گلواژه قاموس تکامل حسن است  
هر چند علی پدر بود امت را                         اما لقب مبارکش بوالحسن است      
ای حجّت جاویدان تو جان همه ایی                ای عرش نشین تو فرش را قائمه ایی
غیر از تو کسی ندارد این نام ونشان              فرزند رشید وارشد فاطمه ایی                  
   
                                بسمه تعالی
طبق معمول هر سال ،امسال نیز توفیق یار شامل حال ما شد .دوروز قبل از روز ولادت محوطه مسجد وداخل ووضوخانه توسط مشتاقان امام حسن (ع) تنظیف وداخل مسجد با پلاکارت وتزیینات در خور شایسته مکان مقدس آراسته ومزیین گردید وسفارش کیک وشیرینی داده شد.
از طریق بلند گوی مسجد تمام اهالی برای شرکت در این جشن وسرور دعوت شدند ودر ساعت 9/5 شب روز جمعه مورخه88/6/13 مراسم با قرائت قرآن کریم توسط مداح اهل بیت (علیهم السلام )شروع وسپس بنده اسد سیفیان خبر خوش کسر آب شهرک تخصصی روستای اسلام آباد از حقابه قانونی آن روستا را که توسط امورآب اردبیل به فرماندار محترم اردبیل در جواب نامه ما نوشته شده بود را قرائت نمودم وسپس با مداحی ،مداح معروف استان حاج آقای ابراهیم گرجانی بمدت 1ساعت غزل واشعار ویژه مولود خوانی با صدای رسا ی ایشان خوانده شد وبا کف زدن وشادی حضّار همراهی می شد وواقعا"صدای بسیار دل انگیز وگیرایی داشت ودر حین مراسم چایی وشیرینی به مدعوین داده شد ودر نهایت خوشحالی وسرور ادامه یافت تا اینکه در پایان مراسم توسط روحانی دعوت شده مباحث در باب زندگانی امام حسن (ع) وعلت صلح آن بزرگوار تشریح گردید وبا اشک شوق اهالی در ساعت 11شب مراسم به اتمام رسید.
در پایان از همکاری  آقا یان ولی اللّه رنجبر وحاج مطلب شایقی وقشم  سرمدی وخادمان مسجد تقدیر وتشکر می کنم      
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:15  توسط اسد سیفیان  | 

علی نیکبخت شایق

با سلام به علی نیکبخت شایق 

پیام شما :

"از وب سایت ی که برای شایق تهیه کردید ، زحمت کشیدید ، خیلی تشکر میکنم . دایی جان قربان شما ( علی نیکبخت ) پسر حاج دلاور  "

پیام کوتاه شما را دریافت کردم . بسیار خوشحال شدم علی جان ، امیدوار شاهد فعالیت ها و نظرات مفید شما در محیط مجازی وبلاگ شایق کندیمیز باشم . روستا و روستا نشینی از پاک ترین و سالم ترین زندگی های اجتماعی است ، به شرطی سلامت آنرا درک کنیم ، به بزرگترها احترام بگذارم و بدانیم به عنوان یک انسان رسالت خلیفهٌ الهی را بر دوش دارم .

درود بر شما و حاج دلاور  نیکبخت شایق
درود بر شما و حاج یاور    نیکبخت شایق
دورد بر شما و حاج سالار نیکبخت شایق
و دروز بر شما و اهالی محترم روستای شایق و بستگان محترم

همچنان در وبلاگ شایق کندیمیز منتظر حرف های تازه شما هستم .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ شهریور۱۳۸۸ساعت 7:57  توسط پرویز ستوده شایق  | 

یک حکایت واقعی (جهنمده بیتن گول)

 "جهنمده بیتن گول" حکایتی است واقعی از ماجرای عاشق شدن دختری (سوری) از "الموت" یکی از توابع قزوین به یک پسر اردبیلی به اسم ایوب که ظاهرا" آنجا دانشجو یا معلم بوده است.این ماجرا حدود 30- 40 سال پیش اتفاق افتاده و این دختر خانم "70" ساله (سوری) هم اکنون در اردبیل زندگی می کند، این حکایت را چند سال پیش استاد "عاصم اردبیلی" یکی از شاعران برجسته معاصر به صورت نظم و در کمال زیبایی نوشته است.


جهنمده بیتن گول

فلکین قانلی الیندن بیر آتیلمیش یئره اندی
بیر فلاکت آنانین جان شیره سندن سودون امدی
بوللو نیسگیل شله سین چیگنینه آلتدی
تای توشوندان دالی قالدی
ساری گول مثلی سارالدی
گونو تک باغری قارالدی
درد الیندن زارا گلدی
گونو گوندن قارا گلدی
خان چوبان سیز سئله تاپشیرسین اوزون
یوردوموزا بیر سارا گلدی
بیر وفاسیز یار الیندن سانا گلمز یارا گلدی
بیر یازیق قیز جان الیندن جانا گلمز جانا گلدی
گئچه جکده "الموت" دامنه سیندن بورایا درمانا گلدی
بیر آدامسیز "سوری" آدلی الی باغلی دیلی باغلی !؟

سوری کیم دیر ؟
سورو بیر گولدی جهننمده بیتیبدیر
سورو بیر دامجی دی گوزدن آخاراق ئوزده ایتیبدیر
سورو یول یولچوسودور اگری ده یوخ دوزده ایتیبدیر
سورو بیر مرثیه دیر اوخشایاراق سوزده ایتیبدیر
او کونول لرده کی ایتمیش دی ازلدن ادو گوزدن ده ایتبدیر
سوری بیر گوزلری باغلی اوزو داغلی سوزو داغلی
اولوب هاردان هارا باغلی !؟

بوشلایب دوغما دیارین اوموب البته یاریندان
ال ئوزوب هر نه واریندان
قورخمایب شهریمیزین قیشدا آمانسیز بورانیندان نه قاریندان
گزیر آواره تاپا یاندریجی دردینه چاره تاپا بیلمیر
چوخ سئویر عشقی باشیندان آتا آمما آتا بیلمیر
اوا باخ آوچی دالینجا قاچیر ! آمما چاتا بیلمیر
ایش دونوب لیلی توشوب چوللره مجنون سوراغیندا
شیرین الده تئشه داغ پارچالایر فرهاد اتورموش اوتاغیندا
تشنه لب قو نئجه گور جان وئری دریا قیراغیندا
واریغین سون اثری آز قالیر ایتسین یاناغیندا
سانکی بیر کوزدو بورونموش کوله وارلیق اوجاقیندا
کوزه ریر پیلته کیمین یاغ توکه نیب دیر چراغیندا
بوی آتیر رنج چاغیندا قوجالیر گنج چاغیندا
بیر آدامسیز "سوری آدلی" الی باغلی دیلی باغلی !

سوری جان ! اومما فلکدن فلکین یوخدی وفاسی
نه قدر یوخدی وفاسی او قدر چوخدی جفاسی
کوهنه رقاصه کیمین هر کسه بیر جوردی اداسی
او آیاقدان دوشه نی ایستر آیاقدان سالان اولسون
او تالانمیشلاری ایستر گونو گوندن تالان اولسون
او آتیلمیشلاری ایستر هامودان چوخ آتان اولسون
او ساتیلمیشلاری ایستر قول ائدرکن ساتان اولسون

نئیله مک قورقو بوجوردور
فلکین نظمی ازلدن اولوب اضدادیله باغلی
قاراسیز آغلار اولانمز
دره سیز داغلار اولانمز
اولوسوز ساغلار اولانمز
گره ک هر بیر گوزه له بیر دنه چیر کین ده یارانسین
بیری انسین یئره گویدن بیری عرشه اوجالانسین
بیری چالسین آیاق غم دنیزینده بیری ساحلده سئوینج ایله دایانسین
بیری ذلت پالازین باشه چکیب یاتسادا آنجاق بیری نین بختی اویانسین
بیری قویلانسادا نعمتلر ایچینده بیری ده قانه بویانسین
آی آدامسیز سوری آدلی ساچلاریندان دارا باغلی!

نئیله مک ایش بئله گلمیش "چور" گلنده گوله گلمیش
فلکین اگری کمانینده اولان اوخ آتیلاندا دوزه دگمیش
دیلسیزین باغری دلینمیش اگری قالمیش "دوز" اگیلمیش
اونو خوشلار بو فلک
ائل ساراسین سئللر آپارسین
بولبول حسرت چکه رک گول ثمرین یئللر آپارسین
"قیسی" چوللرده قویوب "لیلی" نی محملر آپارسین
"خسرو"ی "شیرین" ایلن ال اله وئرسین "فرهاد"ین قامتین اگسین
باخاراق چرخ زمان نشئه یه گلسین کئفه دولسون
سوری لار سولسادا سولسون
بیری باش یولسادا یولسون

سیتقا بیر اولدوز اگر اولماسا اولدوزلار ایچینده بو سما ظلمته باتماز
داش آتان کول باشی قویموش داشینی اوزگه یه آتماز
سن یئتیشسن هدفه اوندا فلک مقصده چاتماز
داها افسانه یارانماز
سوری آی باشی بلالی زامانین قانلی غزالی

سوری بیر قوشدی خزان آیری سالیبدیر یوواسیندان
ال اوزوبدور آتاسیندان
جوجه دیر حیف اولا سود گورمه ییب اصلا آناسیندان
او زلیخا کیمی یوسف ایین آلمیر لباسیندان
بونا قانع دی تنفس ائله ییر یار هاواسیندان
درد وئرن درده سالیب آمما خبریوخ داواسیندان
آغلاییب سیتقایاراق بهره آپارمیر دوعاسیندان
او بیر آئینه دیر رسام چکیب اوستونه زنگار
اوندا یوخ قدرت گفتار ئوزو چیرکین دیلی بیمار
گنج وقتینده دل آزار
گوره سن کیمدی خطاکار!؟!
گوره سن کیمدی خطاکار!؟!
/عاصم اردبیلی/
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 14:41  توسط اسد سیفیان  | 

تبریک وشادباش

ضمن تبریک ولادت فرزند ارشد حضرت زهرا(س) کریم اهل بیت ، امام حسن المجتبی (ع) به پیشگاه حضرت ولیعصر (عج) وبه تمام شیعیان آنحضرت_. مجلس جشن وسرور ومولود خوانی با حضور اهالی محترم وجمعی از میهمانان ومداحان وبلبلان آن امام همام در مسجد جامع روستای شایق  برگزار خواهد شد وبرای حضار تربت مطهر امام حسین (ع) وهدیه دیار یار (کربلای معلی ونجف اشرف ) اهدا خواهد شد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۲ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:56  توسط اسد سیفیان  | 

امام حسن مجتبی علیه اسلام

 ولادت دوّمین اختر تابناک آسمان امامت وولایت امام حسن المجتبی (ع) به تمام آزادگان عالم  ومخصوصا"شیعیان آن بزرگوار تبریک تحنیت عرض می نمایم وولادت در نیمه ماه رمضان سوم هجری، اولین فرزند علی علیه‌السلام و فاطمه سلام الله علیها به دنیا آمد. پس از ولادت، نامگذاری از جانب مادر به پدر، و از او به رسول خدا محوّل شد و آن حضرت هم منتظر نامگذاری پروردگار ماند. 
تا اینکه جبرئیل ،امین وحی، فرود آمد و گفت: « خدایت سلام می‌رساند و می‌گوید چون علی برای تو همانند هارون برای موسی است، نام فرزندش را نام فرزند حضرت هارون علیه السلام یعنی شبّر قرار ده!» 
رسول خدا فرمود: « زبان من عربی است و شبّر، عبری است.» 
جبرئیل گفت: « شبّر در زبان عرب به معنای« حسن» است.» 
به این ترتیب، کودک، حسن نام گرفت. تنها کنیه‌ی آن حضرت « ابو محمد» و مشهورترین القابش« سیّد» و «سبط» و «تقی» است. 


نقش خاتم و انگشتر امام حسن را « العزه لله» گفته‏اند؛ روز هفتم پس از ولادت، رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم مستحبات ولادت را در مورد حسن به جا آوردند و حسن را به« ((ام فضل (لبابه)|ام الفضل))» ،همسر عمویشان، سپردند تا او را از شیری که به خاطر زایمان فرزندش، قثم، در پستان داشت، شیر دهد. بعدها نیز رسول خدا برای امام حسن، ادعیه‌ی عافیت و حرزهای مخصوص چشم‌زخم را خواندند. 


ذکر امام در قرآن 
ذکر امام حسن علیه السلام در قرآن : قرآن مجید مشتمل است بر یادکردی از شخصیت‌ها، از خوبان یا از بدان، لیکن این یادکرد گاهی همراه با ذکر نام است(همانند آنچه درباره موسی و فرعون ذکر شده است) و گاه فقط با توصیف، و بدون ذکر نام.( همانند آنچه درباره امام علی علیه‌السلام نازل شده است.) درباره امام حسن علیه السلام نیز آیاتی به صورت توصیف و بدون ذکر نام نازل شده است؛ همانند آیه تطهیر ، آیه ذوی القربی و آیه اولی الامر. 

رابطه امام حسن علیه السلام و رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم : امام حسن علیه السلام بیشتر از هفت سال با رسول خدا زندگی نکرد، ولی در همین مدت به شدت مورد عنایت آن حضرت بود و استفاده‏های علمی و تربیتی فراوانی برد. محبت رسول خدا به امام حسن بسیار فراوان بوده و آن حضرت، گاهی نوه‌اش را در کارهای بزرگی همانند بیعت رضوان و مباهله با نصارای نجران هم شرکت می‌داده است. رسول خدا درباره‌ی او تعریف و تمجیدهای فراوانی نموده است که امام بعدها به مناسبت‌های مختلف، از آنها برای معرفی شخصیت الهی خویش سود جست. 
امام حسن و فاطمه زهرا سلام الله علیها امام حسن علیه السلام با مادر خود، فاطمه‌ی اطهر، رابطه‏ای عمیق و متعالی داشت. فاطمه گاه با فرزندش بازی‌های کودکانه می‌کرد و گاه با ملاطفت مادرانه او را به عبادات مستحب تشویق می‌نمود. حسن نیز گزارش سخنان رسول خدا را پیش از هر کس، از مسجد به مادر می‌رساند و گاه در عبادت مادر دقت می‌کرد و از آن درس‌ها می‌گرفت. 

این ارتباط صمیمی در اواخر عمر مادر اوج گرفت؛ تا آنجا که این دو به همراه هم و با تن و قلبی آزرده به زیارت قبر رسول الله و بقیع می‌رفتند و شگفت آن که این رابطه پس از ارتحال مادر نیز باقی ماند؛ به طوری که فاطمه پس از وفات دست‌های مجروح خویش را از کفن بیرون آورد و حسنش را در آغوش کشید. امام حسن نیز سال‌ها بعد در حضور دشمنانی همانند معاویه و مغیره بن شعبه مصیبت مضروب شدن مادر را یادآور شد. 

امام حسن در دوران پیش از خلافت پدر : از این دوران اطلاع زیادی در دست نیست. فقط این مقدار مسلم است که امام علیه السلام در خدمت پدر بوده است؛ گاه از روی دلسوزی در تأمین رفاه پدر می‌کوشیده و گاه همراه او در برخی فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کرده است( همانند شرکت در شورای شش نفره‌ ی تعیین خلیفه پس از عمر و شرکت در بدرقه ابوذر به هنگام تبعید)، و گاه پاره‌ای مأموریت‌های مهم را از طرف پدر عهده‌دار بوده است (همانند آبرسانی به منزل عثمان در حال محاصره.) سیاست‌های عملی امام حسن علیه السلام کاملاً هماهنگ با پدر است، لذا همانند او در هیچ‌یک از جنگ‌ها و فتوحات پس از رسول خدا در تمام این دوره‌ی 25 ساله شرکت ننموده است. 

در دوران خلافت پدر 
امام حسن علیه السلام با پدر، از آغاز خلافت تا شهادت : امام حسن از آغاز بیعت مردم با حضرت علی علیه السلام تا لحظه شهادت آن حضرت در مقام قوی‏ترین بازوی آن حضرت عمل کرد. در جریان بیعت، حضوری جدی داشت؛ در سه جنگ جمل ، صفین و نهروان حاضر بود. پیش از جنگ جمل هم به همراه عمّار یاسر و قیس بن سعد به کوفه رفت و با سرکوب‌کردن فتنه‌ی ابو موسی اشعری ، مردم را به جنگ با مردم بصره فرا خواند. گهگاه به جای پدر نماز جمعه بر پا داشت. در شب ضربت خوردن پدر قصد داشت همراهی‌اش کند که با منع پدر، منصرف شد. پس از ضربت‌خوردن پدر نیز تمام تلاش خود را برای بهبود و استراحت آن حضرت به کار بست و در پایان به وصایای او گوش سپرد. 

جانشینی پس از شهادت پدر 
حضرت علی علیه السلام قبل از شهادت، امام حسن را وصی خود تعیین کرد. رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم نیز قبل از آن به دو گونه این وصایت را اعلام کرده بودند؛ یکی به صورت تصریح به امامت امام حسن و امام حسین علیهماالسلام پس از پدرشان، و دوم تصریح به امامت اوصیاء دوازده‌گانه‌ی خود، با ذکر اسامی آنها. 

امام پس از خلافت 
امام حسن علیه السلام پس از خلافت و قبل از صلح (دوران کوتاه خلافت ظاهری): دوران کوتاه چند ماهه خلافت ظاهری امام حسن علیه السلام، پر ماجرا سپری شد. بلافاصله پس از شهادت حضرت علی علیه السلام، امام حسن به مسجد آمد و در سخنانی شیوا تلویحاً مردم را به بیعت با خویش فراخواندند. 

پس از سخنرانی و با تبلیغ نافذابن عباس مردم کوفه با آن حضرتبیعت کردند. امام نیز بیعتشان را براین اساس که از او پیروی کنند و با هر کس جنگید، بجنگند و با هر کس صلح کرد، صلح کنند، پذیرفت؛ و سپس به تحکیم پایه‌های حکومت خویش پرداخت، ابن ملجم ،قاتل پدر، را گردن زد و اکثر فرمانداران مناطق را که به دست پدرش نصب شده بودند، تثبیت نمود و برخی را تغییر داد. 
جاسوس‌های معاویه را پیدا کرد و گردن زد، نامه‌ی تندی به وی نوشت و او را تهدید به جنگ نمود. نامه‌‌‌نگاری میان حضرت و معاویه ادامه یافت تا اینکه معاویه لشکری عظیم به سوی عراق گسیل داشت و حضرت نیز درصدد تهیه لشکری برای مقابله با او برآمد. 

صلح امام 
مهمترین حادثه در زندگی امام حسن علیه‌السلام جریان صلح معاویه با آن حضرت است. تحلیل این حادثه ضروری به نظر می رسد زیرا خود امام صلحش را حجتی بر آیندگان می‌داند؛ یعنی بر اساس عملکرد حضرت، وظیفه انسان نیز در شرایط مشابه با آن زمان، صلح و مصالحه است. 

بررسی مقدمات و شرایط و عللی که صلح را ایجاب کرد و دقت در کیفیت وقوع صلح و مواد صلحنامه و موشکافی نتایج شیرین صلح برای جناح حق و ضربه‌های سهمگین آن بر جناح باطل به‌خوبی روشن می‌کند که صلح آن حضرت در حقیقت انقلاب سبزی بود که زمینه انقلاب سرخ حسینی را فراهم ساخت و این نرمش قهرمانانه در کنار آن جنبش ظلم‌ستیزانه، پایه‌ریز انقلاب علمی امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام در عصر طلایی خلأ انتقال قدرت از بنی‌امیه به بنی‌عباس گشت و به این ترتیب، اسلام ناب محمدی که در تشیع جلوه‌گر بود، نهال خود را آبیاری نمود و به درخت تنومندی تبدیل کرد. 

امام پس از صلح تا شهادت 
تمامی تلاش امام حسن پس از قبول صلح این بود که فواید مورد نظرش را از صلح به نتیجه برساند و بر این اساس در تمام این مدت به حفظ نیروهای کیفی و خالص ، بازسازی نیروهای خسته و وازده و تفسیر صحیح اسلام پرداخت. 
عملکرد دشمن‌شکن حضرت پس از صلح چنان قدرتمند بود که معاویه را به فکر شهادت آن حضرت انداخت. 
صورت و شمایل امام 
امام حسن علیه السلام به رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم از همه شبیه‌تر بود. زیبایی بی‌نظیری داشت.رنگش سفید بود و اندکی متمایل به سرخ، چشمانش درشت و سیاه، و محاسنش انبوه. جثه‌ای قوی، تنومند و چهارشانه داشت. مویش مجعد (فردار) و قامتش متوسط بود. 

سیرت و فضائل و مناقب امام : شمارش مناقب هیچ‌یک از اهل بیت عصمت علیهم السلام ممکن نیست. در زیارت جامعه خطاب به آنان می‌گوییم: « سروران من! ستایش شما را شماره نتوانم کرد و به آنچه در شأن شماست نتوانم رسید و به اندازه و قدرتان وصف نتوانم گفت.» 

امام حسن علیه السلام نه تنها از این خطاب مستثنی نیست بلکه به خصائصی از قبیل« سبط اکبر» بودن نیز برخوردار است. 

حلم بی‌‌پایان، علم فراوان، جود و عبادت، زهد و بلاغت، تواضع و شجاعت آن حضرت، نه دوست بلکه دشمن را به اعتراف و اعجاب واداشته است؛ و فضیلت و افتخار، آن است که دشمن به آن گواهی دهد. 

معجزات امام : از معجزات آن حضرت جز اندکی در تاریخ نقل نشده است( همانند اینکه پدر را پس از شهادتش به صورت زنده به گروهی نشان داد.) و نیز نمونه‌هایی از استجابت دعا و نفرین‌های آن حضرت (همانند رطب دادن نخلی خشکیده به دعای او.) ولی اکثر معجزات و کرامات حضرت در اخبار از غیب و پیشگویی‌ها تجلّی کرده است. 

شهادت امام 
تلاش موفق امام حسن برای به‌کرسی نشاندن اهداف صلح باعث شد که معاویه طرح قتل حضرت را پیگیری نماید تا بتواند به خواسته دیرین خود یعنی تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت موروثی، جامه‌ی عمل بپوشاند. به این ترتیب سمی مهلک تهیه کرد و آن را توسط همسر آن حضرت به او خوراند. 
حضرت پس از مدتی درد و رنج، در روز 28 ماه صفر سال 50 هجری به لقاء الله شتافت. 
برادرش امام حسین علیه السلام، جنازه‌ی او را پس از تغسیل و نماز برای دفن به سوی مسجد و روضه پیامبر برد ولی سرانجام بر اثر ممانعت بنی‌امیه در بقیع به خاک سپرد. 

ثواب عزاداری و گریه بر امام حسن 
رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم سال‌ها پیش از شهادت امام حسن فرموده بود : « هر کس بر حسن گریه کند، چشمش روزی که دیده‌ها کور می شوند (روزقیامت)، کور نمی شود و هرکس در مصیبت او اندوهگین شود، روزی که همه دلها اندوهگین است، غم و اندوهی ندارد. زیارت حسن مایه‌ی استواری قدم‌ها در قیامت است.» 

شاگردان و یاران امام 
نام بیش از 30 نفر از شاگردان و یاران آن حضرت در تاریخ ثبت شده است. 

همسران امام 
بررسی موضوع زنان امام حسن علیه السلام بسیار لازم است زیرا زشت‌ترین تهمتی که به حضرت از طرف دشمنان و دوستان نادان زده شده است، کثرت اغراق‌آمیز ازدواج‌ها و طلاق‌های اوست؛ تا جایی که برخی، تعداد همسران آن حضرت را 400 نفر گفته‌اند. 

مجموعه زنانی که نام خود و پدرشان در تاریخ ثبت است و به عنوان همسر حضرت ذکر شده‌اند، صحیح یا ناصحیح، به ده نفر نمی‌رسد؛ و در حقیقت بنی‌امیه خواسته‌اند با تهمت لذت‌طلبی مفرط به آن حضرت، صلح او را به صورتی تحریف‌یافته تفسیر کنند. 

فرزندان امام 
کمترین عددی که درباره فرزندان حضرت نوشته‌اند 7 نفر و بیشترین عدد 23 نفر است. شیخ مفید ، فرزندان حضرت را 15 نفر می‌داند( هشت پسر و هفت دختر.) 

از دختران حضرت 4 نفر و از پسرانش نیز 4 نفر صاحب فرزند شده اند. البته دو تن از پسران، فرزند پسر نیاوردند و به همین جهت نسل تمامی سادات حسنی به آن دو پسر دیگر که فرزند پسر آورده اند زید و حسن مثنّی) منتهی می‌گردد. در سلسله سادات حسنی، دانشمندان، سلاطین، محدّثان و انقلابیون متعددی وجود دارد. 

گزیده سخنان امام 
علی‌رغم شخصیت منحصر به فرد امام حسن علیه‌السلام، متأسفانه مقدار سخنانی که از حضرتش باقی مانده، اندک است و این به خاطر فشارهای غاصبان خلافت و بنی‌امیه بوده است. 
سخنانی که از حضرت به دست ما رسیده، در سه قالب اشعار ، احتجاجات واحادیث است که گونه سوم، گاه به صورت سخنرانی و گاه به صورت پاسخ به سؤالی یا جواب نامه‌ای بوده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۲ شهریور۱۳۸۸ساعت 9:57  توسط اسد سیفیان  | 

صلح امام حسن (ع) زمینه ساز قیامی دیگر

باسمه تعالی

«صلح از برای قیامی دگر» 
 
پس از شهادت امیرالمومنین (علیه السلام)، در کوفه شیعیان با حسن بن علی (علیه السلام) بیعت کردند و او با لشکری که پدرش در روزهای آخر عمر خود فراهم کرده بود، به قصد جنگ با معاویه بیرون آمد. آن حضرت قیس بن عباده را با دوازده هزار نفر پیش فرستاد و خود روانه مدائن شد. از آن طرف هم معاویه با لشکر خود در نزدیکی موصل فرود آمد. 
روزی در لشکر امام حسن (علیه السلام) کسی ندا در داد که: «قیس بن عباده کشته شد، فرار کنید.» مردم در هم ریختند و جمعی سراپرده امام مجتبی (علیه السلام) را غارت کردند و حتی فرش زیر پای او را کشیدند و یکی از شورشیان نیز خنجری بر پای امام زد. با این وضع، مسلم شد که با چنین مردمی به جنگ معاویه و لشکر منظم و مطیع او رفتن بیهوده است.(1)
 امام حسن مجتبی (علیه السلام) پس از شهادت پدر، با اجتماعی متشتت و جامعه ای بی بنیه روبرو شد؛ اجتماعی که از یک سو جنگهای پیاپی جمل، صفین و نهروان را پشت سر نهاده بود. از سوی دیگر، سالها مرکز اسلام (مکه و مدینه) از وجود یک مربی بزرگ خالی مانده بود. صدها حیله و اشتباه انگیزی در میان امت نفوذ داده شده بود و همه بلاد اسلامی از نظر روح تربیت اسلامی مسخ گردیده بود. اجتماع اسلامی آن روز یک چشم انداز مطمئن کننده نداشت تا امام حسن (علیه السلام) بتواند بر پایه آن از نیروی خلق یکجا استفاده نماید و با یک فتوای قاطع، قشر ها را به پا خیزاند و حکومت غاصب را از پای در آورد. لذا بر فرض که او خویشتن را به کشتن می‌داد، برای خون مطهر او اثری به صورت مطلوب و آرمانی مترتب نبود.
به علاوه، قراین تاریخی نشان می‌دهد که اگر امام با سپاه سست عنصری که دور او را گرفته بودند بر می‌خاست، او را بزودی مانند یک شهید قهرمان نمی‌کشتند، بلکه او را اسیر می‌کردند. معاویه می‌خواست ننگی که او و خاندانش از دست سربازان اسلام دیده بودند و روزی بدست سربازان اسلام اسیر شده بودند را از طریق اسیر کردن یکی از بزرگان آل محمد (علیهم السلام) جبران کند. پس امام، بصورت شهیدی قهرمان، مانند حماسه عاشورا کشته نمی‌شد، بلکه اسیر می‌شد و سر انجام بگونه ای نامعلوم تلف می‌گشت. این موضوع، یکی از زیانهای بزرگی بود که در آن روز متوجه موضع حق می‌شد. 
در کنار این، اگر امام بپا می‌خاست، از زمینه سازیهای که سرانجام آن حضرت توانست از آن برای آفریدن یک نهضت عمیق شیعی استفاده کند، باز می‌ماند. لذا در تفهیم و تفسیر رفتار امام حسن بر مبنای فقه سیاسی می‌گوییم: لازم بود به معاویه مهلت بیشتری داده شود. آری، می‌بایست معاویه هویت خویش و حکومتش را، که خواص از آن آگاه بودند، برای عامه امت نیز روشن کند، علی را سب کند، سنن اسلام را زیر پا گزارد، نماز جمعه را در روز چهارشنبه بخواند، آزادگان را به جرم بردن نام علی (علیه السلام) از دم شمشیر بگذراند و ... 
این شد که امام از قیام دوباره دست کشید و به پرورش استعدادهای پوشیده روی آورد و مکتب انقلاب را از مطمئن ترین راه اجتماعی(2) شروع به نشر کرد و زمینه نهضت خونین و ابدی عاشورا را در زیربنای جامعه اسلامی پایه ریزی نمود. این حرکت امام خودبخود سستیها را طرد می‌کرد و نیروها را می‌فشرد و زیانهای عدم انسجام را برای شیعه آن روز روشن تر می‌نمود تا اگر همه، مانند شهدای عاشورا تا آستان بلند شهادت نتازند، دست کم در معبد شهادت بایستند و بر حماسه شهادت نماز آورند؛ تا توابین پدید آیند؛ تا زید بن علی خروج کند؛ تا یحیی بن زید بپا خیزد و حماسه خونین را تا سرخس و بلخ و هرات و بیهق و جوزجان برساند؛ تا شهدای فخ برآشوبند و ... و تا این مشعل خونرنگ تا جاودان بر پای ماند- مشعل حماسه جاوید. 
 
(برگرفته از کتاب "امام در عینیت جامعه"، نوشته محمدرضا حکیمی، با اندکی تصرف)

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۲ شهریور۱۳۸۸ساعت 9:41  توسط اسد سیفیان  | 

خواب حضرت فاطمه بنت اسد در باره امام علی (ع)

خواب حضرت فاطمه بنت اسد درباره امام علی علیه السلام  فرهنگ > الهیات > دین اسلام > شیعه > دوران زندگی > پیش از ولادت (cached) 

فاطمه بنت اسد می‌گوید: 
« هنگامی که فرزندم علی را در شکم داشتم، در ماه آخر بارداری، در خواب دیدم که گویا تیغه‌ای آهنین از سرم جدا شد، در هوا درخشید و به آسمان رفت، و دوباره به سوی خودم بازگشت. 

در خواب پرسیدم :«این چه صحنه‌ای است؟» 
پاسخ شنیدم که:« او کشنده کافران است و هم‌عهد‌ و ‌پیمان با پیروزی. قدرت او بسیار است و دشمنان از او می‌ترسند. یاور الهی برای پیامبر خداست و پیامبر را در برابر دشمنانش تأیید می‌کند.» 
مدتی پس از این خواب علی ولادت یافت. 

منابع: 
بحارالانوار، ج 19، ص 14، حدیث 14 ------ کنزالکراجکی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 19:46  توسط اسد سیفیان  | 

مادر امام علی (ع)

فاطمه بنت اسد  فرهنگ > الهیات > دین اسلام > شیعه > کلیات > شخصیت ها (cached) 

همسر حضرت ابوطالب و مادر امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) و از طایفه بنی‌هاشم و دختر عموی ابوطالب و زنی هوشمند، باکمال، عفیف، نیکوسیرت و دانا بود. 
فاطمه دختر اسد بن هاشم با ابوطالب پسر عبدالمطلب بن هاشم قرشی ازدواج کرد. وی تنها همسر ابوطالب بود و برای او چهار پسر و دو دختر به دنیا آورد که عبارتند از: طالب، عقیل، جعفر، علی علیه السلام، ام هانی و جمانه. 
او و ابوطالب اولین زن و مرد هاشمی بودند که با یکدیگر ازدواج کردند. 
فاطمه بنت اسد زنی پاک‌دامن و موحد بود. هنگامی که به علی علیه السلام حامله بود به طواف خانه خدا اّمد و در همان حال درد زایمان به سراغش آمد. او نیز پروردگار کعبه را به یاری طلبید. 
ناگهان دیوار کعبه شکافت و وی به درون خانه خدا داخل شد و در اّن جا « علی بن ابی طالب » را به دنیا آورد. 
علامه امینی در کتاب گران‌سنگ الغدیر از کتاب‌های متعددی از اهل سنت نقل نموده که علی (علیه السلام) در درون کعبه به دنیا آمده و آن را از قضایای مشهور تاریخ به شمار آورده است. 
فاطمه بنت اسد نه تنها مادر علی (علیه السلام) بلکه مادر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز بوده است؛ زیرا ابوطالب پس از مرگ پدرش عبدالمطلب برادرزاده اش محمد صلی الله علیه و آله وسلم را -که حدود 8 سال سن داشت- به سرای خود آورد و همسرش فاطمه بنت اسد، چونان مادری به وی مهر می‌ورزید و همیشه محمد صلی الله علیه و آله و سلم را بر فرزندانش برتر و مقدم می‌داشت؛ چنان که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم این نکته را بارها بر زبان می‌آورد و از او به نیکی یاد می‌کرد. 
فاطمه در همان سال‌های نخستین بعثت به پسر عمویش محمد صلی الله علیه و آله و سلم ایمان آورد و پیامبری وی را تصدیق نمود. او به اتفاق پسرش علی علیه السلام و فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیه، اندکی پس از هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به مدینه، به آن دیار مهاجرت نمود و در قبا به حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ملحق شد. 
او تا سال چهارم هجرت در کنار بستگان خود در مدینه زیست و به طور طبیعی در مجلس عروسی علی و فاطمه سلام‌الله‌علیه حضور داشت و دو نوه عزیز خود حسن و حسین (علیهما السلام) را نیز دید و سرانجام در سال چهارم هجرت در شهر مدینه دار فانی را وداع گفت. نقل است که امیرالمومنین (علیه السلام) خبر وفات مادرش را به پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم رساند . 
آن حضرت سخت گریست و فرمود: علی جان، او تنها مادر تو نبود؛ بلکه مادر من نیز بود. آن گاه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عمامه خود را داد تا کفن فاطمه قرار دهند. سپس خود بر پیکر او نماز گزارد. وقتی قبر فاطمه آماده شد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به داخل قبر رفت و قدری قرآن تلاوت نمود و لختی بر قبر آرمید و سپس بیرون آمد. عمار علت این حرکت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم را از آن حضرت جویا شد. 
حضرتش فرمود: ابایقظان ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍(کنیه عمار)، فاطمه استحقاق این رفتار را دارد؛ چه آن که بعد از مادرم آمنه، او مادرم بود. با این که خود فرزندان زیادی داشت و در تنگ‌دستی به سر می‌برد، همیشه مرا در لباس، غذا و رسیدگی به سایر امور، بر فرزندانش مقدم می‌داشت . . . 
مزار فاطمه بنت اسد، مادر و جده امامان معصوم علیهم السلام در قبرستان بقیع قرار دارد . 

منابع : 
اعیان الشیعه، ج 8،‌ ص 388؛ الطبقات، ‌ج 8، ص 222؛ اسد الغابه،‌ج 7، ‌ص 217؛‌الغدیر، ج 6،‌ ص 21

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 19:38  توسط اسد سیفیان  | 

علت نام گذاری قوم موسی (ع)به یهوداوقوم عیسی(ع)به نصاری

علت نام گذاری قوم موسی (ع) به یهود و قوم عیسی (ع) به نصاریاسرائیل،یکی از نام های یعقوب پدر یوسف می باشد و مورخان غیر مسلمان درباره ی علت نام گذاری یعقوب به این نام مطالبی گفته اند.
«قاموس» کتاب مقدس می نویسد:اسرائیل به معنای کسی است که بر خدا مظفر گشت و این کلمه لقب یعقوب بن اسحاق است که در هنگام «کشتی گرفتن» با فرشته خدا به آن ملقب گردید.
و باز در ذیل کلمه «یعقوب» می گوید:یعقوب ثبات و استقامت و ایمان خود را ظاهر ساخت،در این حال خداوند اسم وی را تغییر داده «اسرائیل» نامید و وعده داد که پدر جمهور طوایف خواهد شد...و در کمال پیری درگذشت و مثل یکی از سلاطین دنیا مدفون گشت و اسم یعقوب و اسرائیل بر تمام قومش اطلاق می شود و در ذیل کلمه «اسرائیل» می نویسد: این اسم را موارد بسیار است که منظور از آن نسل اسرائیل و نسل یعقوب است.
ولی مفسر معروف شیعه «طبرسی» می نویسد: اسرائیل همان یعقوب فرزند اسحاق،پسر ابراهیم (ع) است.
در «معانی الاخبار» از «ابن فضال» نقل شده که می گوید:به حضرت رضا (ع) عرض کردم چرا نصاری را نصاری نامیدند؟فرمود:چون از قریه ای بودند از شهرهای شام که نام آن «ناصره» بوده و مریم و عیسی بعد از مراجعت از مصر به آنجا وارد شدند و در روایتی دیگر علت نامیدن یهود به این نام این است که از اولاد «یهودا» فرزند یعقوب هستند. 


 


منبع: کتاب نگرش وحی بر یهود و مسیحیت «جلد۱»

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۸ساعت 19:35  توسط اسد سیفیان  | 

با خاطرات زلزله روز جمعه 10اسفند 1375 در روستای شایق

به ارواح پاک انسانهایی که در زلزله 1375 استان اردبیل مظلومانه جان عزیز خویش را از دست دادند صلوات ودرود می فرستم مخصوصا"40نفر از ساکنان روستای شایق که در زیر خروارها خاک وسنگ وچوب و یخ وبرف  با چهره ایی غبار آلود وخونین بطرز شهادت گونه  به دیدار حق شتافتند 
 هرزمان آن روزها را بیاد می آورم دنیایی از غم واندوه بر وجودم سنگینی می کند زیرا آنان مظلومانه تسلیم قهر طبیعت شدند در صورتیکه علت اصلی آن عدم استحکام فیزیکی لازم ساختمانهای روستایی بود !که متاسفانه مسئولان طبق روال معمول بعد از حادثه شروع به فکر وچاره اساسی افتادند اماّ چه فایده که شاهد قربانی شدن 40 نفر وداغدار شدن همه منجر شد. ولی طبق فرمایش بزرگان ما :در میان مصیبت ها سعادتها نهفته است.
مادر تخم مرغ را به پسرش می دهد تا به مغازه برده وکبریت بخرد ساعت دقیقا"4/5 بعدازظهر وهمه در بیرون خانه ها بودند چون روستا آب شرب بهداشتی وسالم نداشت وبه خاط کمی مقدار آب منبع آب روزانه دو مرتبه صبح وعصر از طریق آبدار (میر آب) باز وبسته می شد واهالی در آن زمان آب پر می کردند ولباسهایشان را می شستند وبه احشام خود آب می دادند زیرا غفلت مساوی با خالی ماندن ظرف آب وبی آبی می شد.برای پسر دستشویی ورفع حاجت دست  میدهد در وسط حیاط فقط یک خط راه برای عبور ومرور وجود داشت زیرا برف زیادی باریده بود نوجوان تخم مرغ را کنار خط معبر می گذارد تا بعداز بیرون آمدن از توالت برای خرید کبریت به مغازه برود! ناگهان خشم طبیعت شروع می شود وزلزله بقدرت 5/2 در مقیاس ریشتر به مدت 30ثانیه  زمین را تکان می دهد  وایشان در داخل دستشویی گرفتار می گردد وتولت ودیوارهای مجاور فرو می ریزدودر زیر دیوار وخشت وسنگ وچوب محبوس می شود . تمام ساختمانهای اطراف به طرز فجیعی ویران می شود  همانطوریکه عرض شد 70% مردم در خارج از خانه واتاقهای نشیمن بودند پدر ومادر وسایرین که از خانه فرار ویا بیرون بودند بدنبال نوجوان خود می گردند ولی هیچ اثری از نوجوان ویا خانه وجود ندارد وهمه جا به ویرانه تبدیل شده وبا خاک یکسان گشته است .همه جا را می جویند اثری از فرزند خود نمی یابند وخیال می کنند که حتما"در زیر یکی از دیوار ها مدفون شده است تقریبا"یک ساعتی از زمان زلزله می گذرد وپس لرزه ها نیز امان وتمرکز حواس را از مردم می گیرد بعد از اینکه اوضاع کمی آرام می شود وهمه عزادار وگریان به این طرف وآن طرف می رود چون گرفتار مسئله ایی شده اند که نه آموزش لازم را دیده باشند ونه تا بحال چنین چیزی را تجربه کرده اند ! مات وحیران در کوچه های وپس کوچه های کوچک روستا به این سو وآن سو می گشتند البته امواج ساطع از زلزله بر اعصاب وروان اثر منفی می گذارد وبی حس ومنفعل می کند مخصوصا"شخص عجول وترسو باشد که تاثیرش بسیار خواهد شد!
نا گهان چشمشان به تخم مرغ می افتد ومتوجه می شوند که بداخل دستشویی رفته است ویک عده هم که به مردم برای کمک ویاری وآوردن قربانیان از زبر آوار مشغول بودند آقای قابیل نوریان مسیرش به خانه آقای افشار فرهادی می افتد وخانم ایشان می گوید مشهدی قابیل ما می دانیم که پسرمان مرده است لااقل جنازه اورا پیدا کنید واز روی نشانه (تخم مرغ )می روند به طرف توالت وپس از پاکسازی خاک و چوب و... متوجه یک تکان در زیر آوار می شوند صدایش می کنند ومی بینند جواب می دهد وبه طریق اورا از زیر آوار وسنگ وچوب بیرون می آورند وایشان می گوید قابیل عمی اوزومنن اوپ! واو نامش بهروز فرهادی ایست که بطور معجزه آسا نجات می یابد والان ساکن روستاست  وبحمد اللّه صاحب فرزند وخانواده است ومشغول کشاورزی وتلاش است . 

برچسب‌ها: زلزله در روستای شایق
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۸ساعت 15:50  توسط اسد سیفیان  | 

درس زندگی

آموخته ام ...... بهترين كلاس درس دنيا كلاسي است كه زير پاي پير ترين فرد دنياست .
آ‌موخته ام ...... وقتي كه عاشق هستيد عشق شما در ظاهر نيز نمايان مي شود
آموخته ام ...... تنها كسي كه مرا در زندگي شاد مي كند كسي است كه به من مي گويد : تومرا . شاد كردي
آموخته ام ...... داشتن كودكي كه در آغوش شما به خواب رفته زيباترين حسي است كه در دنيا وجود دارد

آموخته ام ...... كه هرگز نبايد به هديه اي از طرف كودكي ( نه ) گفت
آموخته ام ...... كه هميشه براي كسي كه به هيچ عنوان قادر به كمك كردنش نيستم دعا كنم
آموخته ام ...... كه مهم نيست كه زندگي تا چه حد از شما جدي بودن را انتظار دارد همه ما احتياج به دوستي داريم كه لحظه اي با وي به دور از جدي بودن باشيم


آموخته ام ...... كه زندگي مثل يك دستمال لوله اي است هر چه به انتهايش نزديكتر مي شويم سريعتر حركت مي كند
آموخته ام ...... كه پول شخصيت نمي خرد
آموخته ام ...... كه تنها اتفاقات كوچك روزانه است كه زندگي را تماشايي مي كند

آموخته ام ...... كه چشم پوشي از حقايق آنها را تغيير نمي دهد
آموخته ام ...... كه اين عشق است كه زخمها را شفا مي دهد نه زمان
آموخته ام ...... كه وقتي با كسي روبرو مي شويم انتظار لبخندي از سوي ما را دارد
آموخته ام ...... كه هيچ كس در نظر ما كامل نيست تا زماني كه عاشق بشويم
آموخته ام ...... كه زندگي دشوار است اما من از او سخت ترم
آموخته ام ...... كه فرصتها هيچگاه از بين نمي روند ،‌ بلكه شخص ديگري فرصت از دست داده ما را تصاحب خواهد كرد
آموخته ام ...... كه لبخند ارزانترين راهي است كه مي شود با آن نگاه را وسعت داد.
آموخته ام ...... كه نمي توانم احساسم را انتخاب كنم اما مي توانم نحوه بر خورد با آنرا انتخاب كنم
آموخته ام ...... كه همه مي خواهند روي قله كوه زندگي كنند ، اما تمام شادي ها و پيشرفتها وقتي رخ مي دهد كه در حال بالا رفتن از كوه هستيد

آموخته ام ...... بهترين موقعيت براي نصيحت در دو زمان است : وقتي كه از شما خواسته مي شود ،‌ و زماني كه درس زندگي دادن فرا مي رسد

آموخته ام ...... كه گاهي تمام چيزهايي كه يك نفر مي خواهد فقط دستي است براي گرفتن دست او و قلبي است براي فهميدن وي

برگرفته از وبلاگ نشاط کوهستان

+ نوشته شده در  دوشنبه ۹ شهریور۱۳۸۸ساعت 9:56  توسط پرویز ستوده شایق  | 

مژده به دوستداران کتاب وکتابخانه

در جلسه مورخه 88/6/7 روزشنبه بخشدارمحترم سرعین ومسئول کتابخانه های عمومی شهرستان سرعین مقرر شدانشاءاللّه بزودی عملیات تکمیلی ساختمان کتابخانه عمومی شایق شروع شود .لازم به ذکر است که اولین روستای تابع شهرستان سرعین است که ساختمان 400 مترمربع مصوب شده که فندانسیونهای آن پارسال ریخته شده است وزمین آن را خانم گلی خدادادی وخانم فاطمه خدادادی فرزندان مرحوم حاج مولاقلی خدادادی اهدا نموده اند.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ شهریور۱۳۸۸ساعت 19:31  توسط اسد سیفیان  | 

حاجی باغی در بافت قدیمی روستای شایق

روستای شایق مثل روستاها وشهرهای کشور عزیزمان ایران شاهد تغییر وتحولات زیادی شده است واین طبیعی بوده وبا افزایش جمعیت روند توسعه وترقی بیشتر شده است در این راستا در حدود یکصد سال پیش فرزندان مرحو حاج عباداللّه شایقی بنامهای حاج مولا شایقی (بانی مسجد روستای شایق) وحاج سیف اللّه شایقی (بانی چشمه آب شرب وسیبند وکاتب کل قرآن مجید ) که در واقع صاحبان اصلی مالکیت اراضی روستا ی شایق بوده اند در قسمت شمال شرق وشرق روستا باغی به وسعت حدودا"5 یا 6 هکتار با نظم خاصی احداث کرده بودند که درختان سیب قرمز وسبز وگردو وآلوچه وگیلاس و... در آن کاشته بودند وباتکیه بر نقل قولهای افراد مسن روستا وآنها هم از مرحوم کربلای ایمان ومشهدی محمود بزرگ طایفه نصرلی که خادمان وساربان حاج موله وحاج سیف اللّه بوده اند تمام قسمت زمین باغ بر گردان شده وکود دامی غربال شده مخلوط کرده اند و جنس ونژاد در ختان نیز با درایت مسلیقه آن مردان بزرگ سعی شده بود از مراغه وتبریز وکشور عراق که در مسیر تجارت شلن بوده آورده شده است وضمنا"در داخل باغ سیفی جات ومیوه جات قابل کشت نیز کاشته می شده است.ومرحوم حاج انشااللّه محمدی نقل می کرد که بوی مخصوص سیب وسایر میوه جات مشام هر نظاره گری را سیراب می کرد وبه روستا می پیچید.

در مورد تامین آب طوری طراحی شده بود که بالای سر باغ یک استخر بزرگ بنام محلی گول که آب آن نیز از آب سرریز شده از چشمه (بلاغ ) داخل روستا تامین وجمع آوری می شد وپس از پرشدن استخر اقدام به آبیاری باغ می نمودند مثل یک سیستم بسته عمل می کرد .

البته چون گذشته گان قلب سلیم ونسبت بهم فوق العاده مهربان بوده اند حاصل باغ را تمام اهالی می خوردندویک نکته جالب این است که همه می گویند وتا این اواخر نیز پابرجا مانده بود یک درخت بسیار بلند گردو در وسط باغ بوده که ابهت وعظمت غیر قابل توصیف به زیبایی باغ بخشیده بود وزمانیکه از اردبیل خارج می شدی از فرسنگها راه دور معلوم بوده است وتمام اهالی آنرا دوست می داشتند ویک درخت افسانه ایی برای همه شده بود (طبق نقل اکثر اهالی که دیده اند)که متاسفانه پس از فوت آن دوبرادر باغ بدست خان های اردبیل ویک عده اهالی افتاده بدلیل جهالت وقساوت قلبی  برای اینکه نشانه  آنهارا از بین ببرند عمدا" درخت تنومند گردو را بریده اند وبعلت نداشتن مدیریت لازم بعدها افراد ناوارد باغ را تبدیل به زمین زراعی وسرانجام به ساختمان های مسکونی شده است وتقریبا"آثار قابل لمس آن تاریخ باغ وجود ندارد غیر از گول یااستخر نزدیک خانه مرحوم حاج انشا... که آنهم در این اواخر پر کرده وبه کوچه وخیابان  مبدل شده است . 

اکنون ساختمانهای زینال -فرامرز نوریان کربلای مهرعلی وفرزندانش -کربلای راهیب -مجید ارشد -خانه بهداشت -حیاط بزرگ حاج انعام-حاج مطلب -صابیر نوریان - فریدون محمدجانی - جمال مهاجری  -کربلای ماشاا... مرحوم تیرماه -حاج کریم کربلای انتقام وکربلای عوض  جایگزین این باغ تاریخی ومهم شده است .

گوشه کوچکی از این باغ دردست حاج انعام فرزانه می باشد که امید می رود با اقدامات شایسته ایی که ایشان در مورد عمران وآبادی روستا باور دارد با گذشت زمان شکوفا شود .

      دیگران کاشتند و ماخوردیم           ما به کاریم ودیگران به خورند

امیدوارم اهالی محترم روستای شایق به کاشت درختان میوه وسایر درختان که فضای منطقه وروستا را سبز وزیبا می کند ودرآمد خوبی هم دارد نسبت این کار حسنه بپردازند مخصوصا"مابین دو روستای شایق وآلوارس که آب حقابه زراعی ما از آنجا می آید وهمیشه در نهر زراعی  آب وجوددارد با کاشت درخت در کنار نهر آب ومواظبت دوسه ساله خود به خود موجب بوجود آمدن انبوهی از درختان میوه وغیره شده ودر نهایت جلوه وچهره منطقه را زیبا کرده وجلب بیشتر توریست وطبیعت دوستان زیادی را شده ودر افزایش درآمد منطقه موثر خواهد بود واین شدنی است اگر هر فرد فقط یک نهال امید = درخت در زمین بکارد...

همیشه مثل درختان میوه مثمر ثمر وسبز وبانشاط وخرم باشید

+ نوشته شده در  جمعه ۶ شهریور۱۳۸۸ساعت 13:14  توسط اسد سیفیان  | 

مبادا خفته باشید

انتظار ظهور مهدى موعود از حساس‏ترين و تاريخ‏سازترين فرازهاى عقيدتى اسلامى است كه عمرى به درازاى عمر اسلام دارد. پيامبر اكرم (ص) و خاندان پاكش، همواره مردم را به اين »چشم به راهى« خوانده‏اند. در ميان آثار فرقه‏ها و گروههاى مسلمان نيز، از اين آرمان، نشانه‏هاى بسيار به چشم مى‏آيد؛ تنها كافى است بدانيم كه پس از يك پژوهش كوتاه در اين زمينه نام بيش از پانصد كتاب، از دانشوران مسلمان به دست آمده كه به يقين با تحقيقات عميق‏تر اين رقم از هزار تجاوز خواهد نمود.پيامبراكرم(ص) فرمودند:
»اگر از دوام دنيا يك روز بيشتر نمانده باشد؛ خداى بزرگ آن را چنان درازا دهد تا مردى از دودمان مرا برانگيزاند كه زمين را از عدالت و داد پر سازد همانگونه كه از ستم و بيداد آكنده باشد.«
نخستين نكته‏اى كه با عنايت به مفهوم »انتظار« به ذهن ما مى‏آيد خواستار شدن »ظهور« است از صميم دل؛ زيرا تا دوستدار و دلبسته چيزى نباشى چشم به راهش نخواهى بود. لازمه اين خواستن و اشتياق وجود دو زمينه قلبى است: يكى شناخت و آگاهى از محتواى ظهور و دوم گرايش و جويايى نسبت به آن محتوا.
لازمه درك بهتر حقيقت از مفهوم »انتظار«، »شناخت درونى« و »خواست قلبى« است. پس انتظار چيزى نيست مگر نيت ظهور.
منتظران حقيقى، پيوسته تصوير ظهور را در برابر ديدگان دارند و از دل و جان آن را مى‏جويند و براى تحقق آن مى‏كوشند. انتظار نه فقط ظهور را در دل و جان ما پايدار مى‏سازد بلكه در قلمرو تن ما نيز نقش و نشانى از آن را آشكار مى‏نمايد، مگر نه اين كه چشم، زبان، گوش، دهان و دست و پاى ما، بندگان فرمانبردار دل ما هستند. پس اگر انديشه و پندار ما به رنگ ظهور درآمد گفتار و كردارمان را نيز همرنگ خود خواهد ساخت. مبادا اين حقيقت را خيال و رؤيا پنداريد و از خاصيت و اهميت ايده‏اى چنين بلند و عالى غافل بمانيد. چه خوب سروده مولوى:
از يك انديشه كه آيد در درون
صد جهان گردد به يك دم سرنگون
اميد به ظهور ايجاد جاذبه مى‏كند؛ انسان را به راه مى‏اندازد و به سوى خود مى‏كشاند. جوهره اين »اميدوارى« همان »خوش‏بينى« نسبت به آينده بشريت است و پشتوانه آن نويد حتمى و مژده قطعى خدا به پيروزى مستضعفان و فرمانروايى صالحان و نيك‏فرجامى پرهيزكاران.
اميد و انتظار مقدمه هجرت و جهاد است، نه زمينه رخوت و ركود. امام صادق(ع) مى‏فرمايد:
»هر كس دوست دارد از ياران حضرت قائم باشد، بايستى انتظار او را داشته و به نيكويى و پرهيزگارى رفتار نمايد. پس اگر به اين حال، پيش از قيام او از دنيا رود، پاداش ياران مهدى را خواهد گرفت. بنابراين بكوشيد و جديت كنيد و چشم به راه باشيد كه بر شما گوارا باد.«
نخستين گام انتظار، خودسازى است؛ يعنى رشد و تربيت جسم و روح و چندان هم دشوار نيست؛ زيرا شوق ديدار او مردمان را مى‏سازد چه رسد به اشتياق درك ظهورش، پس لختى به خود بينديشيم.
تلاشها و سازندگيهاى ناشى از انتظار اگر هم به دوران ظهورش نرسد دست كم در زندگى عمومى جامعه تأثيرى بسيار مثبت دارد؛ زيرا تربيت افراد و تجهيز آنان به يقين، جامعه را به پيش مى‏برد و نيرومند و توانگر مى‏سازد، در برابر دشمن پايدارى و مقاومت مى‏بخشد و در نتيجه آسايشى نسبى براى همگان فراهم مى‏آورد.
انتظار امام زمان بدون محبت و علاقه به او كارى از پيش نخواهد برد؛ زيرا كه حماسه‏ها همواره در فضاى شور و احساس زاده و پرورده مى‏شوند، كافى نيست كه نسبت به حضرتش تنها پذيرش ذهن و پسند فكرى داشته باشيم، كشش روحى و پيوند قلبى در اينجا به كار مى‏آيد. اگر در روزگار دشوار غيبت بر فراز آسمان بلند انتظار، گهگاه شاهد درخشش ستارگان بوده‏ايم، ناشى از عواطف پاك آن كواكب به خورشيد نهان در ابر بوده است.
منتظران راستين در عين حال وظيفه دارند كه علاوه بر اصلاح خويش در اصلاح ديگران نيز بكوشند؛ زيرا برنامه عظيم و سنگينى كه انتظارش را مى‏كشند يك برنامه فردى نيست؛ برنامه‏اى است كه تمام عناصر تحول بايد در آن شركت جويد؛ بايد كارى به صورت دسته‏جمعى و همگانى باشد، كوششها و تلاشها بايد هماهنگ گردد و عمق و وسعت اين هماهنگى بايد به عظمت همان برنامه انقلاب جهانى باشد كه انتظار آن را دارند.
انتظار يعنى آماده‏باش كامل. من اگر ظالم و ستمگرم چگونه ممكن است در انتظار كسى باشم كه طعمه شمشيرش خون ستمگران است؟! من اگر آلوده و ناپاكم چگونه مى‏توانم منتظر انقلابى باشم كه شعله اولش دامان آلودگان را مى‏گيرد؟!
اكنون مى‏فهميم چرا منتظران واقعى گاهى مانند كسانى شمرده شده‏اند كه در خيمه حضرت مهدى (عج) و يا زير پرچم اويند. يا چون كسى هستند كه در راه خدا شمشير مى‏زند و يا در راه خدا به شهادت مى‏رسد.
اينها مراحل مختلف و درجه مجاهده در راه حق و عدالت است كه متناسب با مقدار آمادگى در انتظار افراد است؛ يعنى همانطور كه ميزان فداكارى مجاهدان راه خدا و نقش آنها با هم متفاوت است، انتظار و خودسازى و آمادگى نيز درجات مختلفى دارد كه هر كدام از اينها با يكى از آنها از نظر مقدمات و نتيجه شباهت دارند.
پس بيدار باشيد؛ زيرا نمى‏دانيد كه در چه وقت، صاحبخانه مى‏آيد، در شام يا نصف شب، يا بانگ خروس، يا صبح، مبادا ناگهان آمده، شما را خفته يابد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:6  توسط اسد سیفیان  | 

طوفان خورشیدی در راه است!

سال 2012 تمام دنيا خاموش مي شودتوفان خورشيدي در راه است

ناسا در هشداري اعلام كرد كه يك توفان خورشيدي كه در سال 2012 به زمين مي رسد موجب خواهد شد كه برق تمام دنيا خاموش شود. 
به گزارش خبرگزاري مهر، در هشدار ناسا و آكادمي ملي علوم آمده است كه ميليونها نفر در سال 2012 بدون برق و در نتيجه بدون غذا و دارو خواهند ماند و تمام يخچالها، تلفنهاي همراه و ماهواره ها خاموش مي شوند. 
از ماه دسامبر فعاليت خورشيد به آهستگي روبه افزايش مي رود. نيروي مغناطيسي اين ستاره هر 11 سال يكبار به نقطه اي مي رسد كه در آن پيك پديده هاي فورانهاي خورشيدي و پرتاب تاجهاي خورشيدي بزرگ مشاهده مي شود. اين پديده ها منجر به آزاد شدن ميزان زيادي انرژي و تشعشعات مي شود. اين فورانها مي تواند به زمين نيز برسد و منجر به ايجاد توفانهاي ژئومغناطيسي زمين شود. 
اتمسفر زمين مي تواند از اين برخوردها خود را مصون نگه دارد اما خسارات جدي را بر روي ساختارهاي اجتماعي و اقتصادي روي زمين وارد مي كند. 
ستاره شناسان اين پديده ها را از سال 1859 رصد كرده اند. در آن زمان يك توفان ژئومغناطيسي ويژه در خطوط تلگراف اروپا و آمريكا اختلال ايجاد كرد. در ماه مي 1921 توفان ديگري بسياري از خطوط برق و تلفن را در دو سر اقيانوس اطلس خارج از استفاده كرد. 
در گزارش 132 صفحه اي ناسا و آكادمي ملي علوم آمده است: "انرژي برق كليد فناوري جامعه مدرن امروزي است و تمام زيرساختها و سرويسها به آن وابسته هستند. اگر توفان سال 1859 امروز اتفاق بيفتد به طور حتم خسارتهاي اجتماعي و اقتصادي وسيعي برجاي خواهد گذاشت." 
براساس گزارش نيوساينتيست، در سال 1989 شش ميليون نفر در كبك كانادا به مدت 9 ساعت به سبب يك توفان ژئومغناطيسي كه 10 برابر ضعيف تر از توفان سال 1921 بود بدون برق ماندند. اگر حادثه اي مشابه آنچه كه در سال 1921 رخ داد تكرار شود تعداد افراد بدون برق به 130 ميليون نفر افزايش خواهد يافت و تكرار حادثه اي مشابه سال 1859 كه بسيار قويتر از توفان 1921 بود دو هزار ميليارد دلار خسارت وارد خواهد كرد. 
به گفته دانشمندان ناسا، پيك بعدي اين توفانهاي خورشيدي بين سالهاي 2012 و 2013 خواهد بود كه جامعه علمي هنوز بر سر شدت فعاليت خورشيد در اين دوره جديد به توافق نرسيده اند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 17:20  توسط اسد سیفیان  | 

اطلاع به پلیس جهت تعقیب سارقان

by a thief to take money out of an ATM machine Mark you number reversed. So if your number is 1254 mark 4521. 
  The ATM machine will give you your money, but will automatically recognize this as a plea for help and will alert the police unknown to the thief. This option is in all ATM machine, but not many people know this. 

 Please pass this information on to others. 
اگر سارقان شما را وادار کردند که از کارت عابر بانکتان پول بگیرند شما  

میتوانید PASSWORD کارتتان را به صورت معکوس (یعنی از آخر به اول)

 وارد کنید مثلا اگر کلمه عبور شما 1254 میباشد شما عدد 4521 را وارد


 کنید. با این کار عابر بانک به شما پول میدهد ولی در عین حال دستگاه به

 صورت خودکار پلیس
را در جریان سرقت قرار میدهد. این قابلیتی است که تمام

 دستگاههای خودپرداز دارند ولی اکثر مردم از آن بی خبرند. لطفا این ایمیل را 
به همه کسانی که میشناسید ارسال کنید.
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 17:15  توسط اسد سیفیان  | 

حسین جلیل پور شایق

سه شنبه 3 شهریور1388 ساعت: 21:17 توسط:حسین جلیل پور شایق

من دوست دارم اذری بودنتان را ولی نباید در سایتتان حرف از جد بزرگوارتان بزنید راجع به مشخصات روستایمان ومشکلات مانند نداشتن گاز وخیلی چیزهای دیگر من به نوبع خودم شما را بخاطر زحمتهایتان دراین سایت موفق ستایش می کنم مردم سبز شایقی


سلام حسین آقای عزیز
می بخشید این مطلب را از طریق ایمیل شما می خواستم بفرستم میسر نشد ، در ضمن چون این موردی که شما اشاره کردید ممکن است حرف برخی دیگر از همشهریان و به خصوص هم روستائیان عزیزمان باشد با اجازه تا آنرا در اینجا درج می کنم و منتظر تماس های بعدی شما و سایر عزیزان هستم .
اولاً ممنون از اینکه به وبلاگ شایق کندیمیز قدم رنجه فرمودید
    همشهری و دوست عزیز ما محیطی را ایجاد کردیم که همشهریان محترم بتوانند ضمن معرفی افراد و بزرگان روستا و جغرافیای طبیعی و تاریخی روستای شایق از مشکلات و کمبود های آن نیز آگاه شوند  .
  در مورد معرفی افراد ، اعلام حسنه و کارهای خیری که توسط خیرین انجام شده است ، چه اشکالی وجود دارد که از افراد تاثیر گذار گفته شود . اگر جد بزرگوار ما معرفی می شود  به خاطر اقداماتی بوده که در روستای شایق صورت داده اند و تمامی اهالی روستا بر آن اذعان دارند و در ضمن افراد دیگر نیز معرفی می شوند و کارهای مثبت آنها نیز به اطلاع آنانی که نمی دانند رسانده می شود  .
   بنده خودم شخصاً در همه جای این وبلاگ از همشهریان عزیز خواسته ام اگر افرادی را می شناسند که حرکت های مثبتی در روستای شایق  داشته و یا قوم و قبیله ایی خاص بوده اند که اسمی از آنها برده نشده است اعلام کنند .
   ضمن تشکر از شما بابت حس مسولیتی که احساس می کنید ، از جنابعالی هم می خواهم اگر مطلبی در این مورد دارید برایمان ارسال کنید تا با نام خودتان در شایق کندیمیز درج نماییم .
  در مورد مشکلات هم خوب است فهرستی از مشکلات روستای شایق تهیه و برایم ارسال کنید تا از نظرات شما هم سایرین آگاه شوند و بتوانیم آنرا با درج در شایق کندیمیز به گوش مسئولین و دست اندرکاران برسانیم تا بلکه مورد پیگیری قرار گیرد . من به عنوان مدیر این وبلاگ به دوستانی مانند شما افتخار می کنم که تعصب قومی خود را حفظ کرده و خود را مسئول می داند ، دوست عزیزم یه مشکل کوچک جامعه ما اینه که از
خوب بلدیم  در هر کاری از همدیگر ایراد بگیریم ، ولی چیزی که حائز اهمیت است اینکه باید دست در دست هم دهیم و حرکتی که آغاز شده به سرانجام مقصود برسانیم
با کمک هم مطالبی مورد استفاده سایر عزیزان تهیه کنیم ، جوانان و نوجوانانی که هیچ اطلاع از گذشته روستای خود ندارند آگاه سازیم و بنویسیم تا ماندگار شوند .
در حال حاضر خوشحالیم که از این طریق دوستان خوبی مثل شما را پیدا کردیم که اهل قلم هستند و سایر عزیزانی که چه به صورت خصوصی یا عمومی برایمان پیغام می گذارند آشنا شویم ، اطلاعات زیادی از این طریق گرد آوری شده است که امیدواریم در آینده بتوانم آنرا به صورت یک کتاب تحت عنوان تاریخ و پیشینه روستای شایق و یا شایق کندیمیز و یا هر اسم دیگر انتشار دهیم تا هر کس با افتخار روستای شایق را بر زبان ها بیاورد . در اینجا هر کسی بیشتر اطلاعات را در اختیار شایق کندیمیز بگذارد بیشتر ثبت خواهد شد و آرزوی ما این است که دوستان دیگری به جمع ما بپیوندند تا این کار مشترک را انجام دهیم .
این وبلاگ نیز می تواند آغازی باشد تا از این طریق با مشکلات و نارسایی های روستای شایق بیشتر آشنا شده و آنر به گوش مسئولین برسانیم .
یا علی
نماز و روز شما و سایر عزیزان قبول
منتظر نظرات تان هستیم
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ساعت 9:1  توسط پرویز ستوده شایق  | 

گوزل آی - ماه زیبا

شعر زیر از طرف دوست عزیزم آقای مسعود سلامی برایم ارسال شده است . تقدیم به شما بزرگواران

بنام خدای مهربان

جناب آقای ستوده

سلام علیکم

الله الله نه گوزل آیدی بو آی            روسیه بنده لره پایدی بو آی

آچیلوب سفره ی احسان خدا          سفره ی رحمت و غفران خدا

گوز تیکوب عالم امکان صمده           هامی مهماندی خدای احده

آچیلوب عشقیله رحمت قاپوسی    خوار اولان بندیه ،عزت قاپوسی

یاتما ای عاشق شیدا گجه لر          سنی گوزلر حق یکتا گجه لر

یوزووی تپراقا قوی نیمه ی شب     صدقیلن سسله اورکدن یارب

دینن ای یر گویی ایجاد ایلین          غصه لی قلبیلری شاد ایلین

دانه ی مهری اورکلرده اکن             بنده لر سرینه ای پرده چکن

گنه یارب دوشوب عشقون باشیما   گئجه نون عالمی گلدیم قاپوا

قلبیمون قانی دولوبدور گوزومه       باغلانوب چوخ قاپی الان یوزومه

سینمه ،عشق اوخینی ساچمادیلار   ووردیم هر بیر قاپینی ،آچمادیلار

گنهیم چوخ ،کچیب عمریم یاریدان      وار امیدیم گنه سن تک تاریدان

عمرومی گور نه تباه ایلمیشم          هامیسین صرف گناه ایلمشم

هر طرفدن گنهه آماجم                    کرم و لطفوه من محتاجم

قالمیشام تک ،نجه بی دادرسم        تابع نفس و اسیر هوسم

منه رحم ایله سن ای حی قدیم     عملیم یوخ گوروسن بوشدی الیم

می غفلت منی مغرور ایلیوب         گور نجه گوزلریمی کور ایلیوب

چاتدی عمریم باشا غرق گنهم        الیم الدن ئوزولوب رو سیهم

کیمه اسراریمی ابراز ایلیم ؟         کیمه من دردیمی اظهار ایلیم ؟

کیم منه رحمت و احسان ایلر؟       کیم منیم دردیمه درمان ایلر؟

نا امید ایلمه ای رب جلیل             منم عالمده سنه عبد ذلیل

او قاچان بنده ام ای روزی وئرن     دائما ئوز ئوزینه ظلم ایلین

گرک عشقونده خدایا آلیشام         گئنه گلدیم گئجه وقتی باریشام

بندیه سن که یوخونسان آتادان      مهربانسان آتادان هم آنادان

نفس اماره هلاک ائتدی منی      ائویمی یخدی منیم نفس دنی

کرم و جودووه حیرانم من           بیر نظر ایله پشیمانم من

من نقدری ائلدیم جرم و خطا       اوننان آرتیق ائلدون لطف و عطا

آتش شرمیده یاندیم گلدیم               ئوزوم آخرده اوتاندیم گلدیم

وئردون ال ،السیز الیندن یاپیشام      چاره سیز مردمه خاطر چالیشام

رایگان نعمتی وئردون بشره             قدرینی بیلمدی ،وئردی هدره

دوزدی هر صالحی ،عفو ایلرسن         ولی نا اهل اولانی نیلرسن

عالمون عفوه صلاحیتی وار                 جاهلی عفو ایلسون لذتی وار

بیلورم منده لیاقت یوخدی                  سنون اما کرمون چوخ چوخدی

من حسین عشقینه دل باغلامیشام   هر زمان آدی گلیب ،آغلامیشام

ایتمیشم عالمه بو رتبه ده ناز           اونا خاطر آدیمی دفتره یاز

از شما دوست گرامی  التماس دعا دارم


برچسب‌ها: مذهبی روستای شایق, شعر
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ساعت 8:5  توسط پرویز ستوده شایق  | 

همه را دوست بداریم

 
دوستی در اسلام و روان شناسی


 

انسان به گونه ای آفریده شده است که مجبور است در جمع زندگی کند زیرا او نیازهای بسیاری دارد که تا در جمع زندگی نکند برآورده نمی شود. نیازهای جسمانی، نیازهای شناختی، نیازهای عاطفی، نیازهای اجتماعی از مهمترین نیازهای می باشند که تنها در زندگی جمعی و داشتن تعامل و روابط اجتماعی میسر است. بنابر این، یکی از ضروریات زندگی رفاقت و داشتن روابط دوستانه و صمیمانه است.

رابطه در اسلام بر پایه اخلاق انتفاعی و برای صِرف تبادل منافع استوار نیست بلکه برپایه تقرب به خدا استوار است. بر این اساس روابط انسانی بر اصل انسان دوستی و محبت استوار است و حتی پیامبر اسلام که پیامبر مهر و رحمت است، مزد رسالت خود را مودت و محبت به اهل بیت علیهم السلام معرفی کردند. ضرورت روابط انسانی

 اصل ارتباط در زندگی بسیار ضروری است زیرا بدون ارتباط هیچ نوع سخن، فهم، شادی، غم، و هیچ پیام و نیازی را نمی توان به دیگران انتقال داد. همچنین، آنچه را که می خواهید نمی توانید بدون بر قراری ارتباط به دست آورید. داشتن روابط دوستانه و یافتن دوستان خوب مهارت است. به عبارت دیگر دوستی و رفاقت ارتباط انسانی تر فهمیده تر، صمیمی تر، بی ریا تر، صریحتر و عینی تر است؛ کسی که آرزو دارد در زندگی شخصی، خانوادگی، و اجتماعی خود موفق ترباشد، سالمتر زندگی کند، و آرامش بیشتر داشته باشد، تلاش می کند که دوستانی بیشتر و بهتر پیدا کند و آنها را نگه دارد. بنابر این، خِرد انسانی حکم می کند که داشتن دوستان بیشتر یکی از مزیتها، هر فرد است. پیامبر (ص) می فرمایند «مودت، محبت و نیکی کردن با مردم نیمی از خِرد است[1]». 

برخی از روان شناسان معتقدند که انسان، نیازهای گوناگونی دارد، برخی نیازها، نیاز اولیه است مثل گرسنگی و تشنگی، برخی نیازها هستند مثل نیاز به امنیت، احساس تعلق داشتن، و عزت نفس، که شدت نیازهای اولیه را ندارد اما نیاز است و اگر برآورد نشود به خود شکوفای و کمال فرد صدمه می زند. بنابر دیدگاه آنان در اجتماعی که بین افراد عشق، دوست داشتن، ودوست داشته شدن از بین برود، هویت و عزت نفس از بین خواهد رفت. در نتیجه از خودشکوفایی باز خواهد ماند و بهداشت و سلامت روانی به مخاطره خواهدافتاد.[2] پس اگر شخص بخواهد به درجه بالای کمال انسانی یعنی به خود شکوفایی برسد باید روابط دوستانه و سالم با تعدادی بی شماری از انسانها بر قرار کند اگر بخواهد سالمتر زندگی کند و استعدادهای پنهانش بالنده شود، به پیوند دوستانه با دیگران نیاز دارد.

2. ضرورت روابط بر اساس ایمان 

در اسلام روابط اعم از رابطه دوستی باید بر اصول روابط ایمانی باشد، زیرا در روابط ایمانی ضمن اینکه روابط انسانی رعایت می گردد، تعامل انسانی بر اساس آموزه های دینی شکل می گیرد، خوشبختی هر دو جهان را به دنبال دارد. اساسی ترین اصولی که اسلام برآن تأکید می کند، عبارتند از: اصل ولایت و محبت، اصل اخوت، اصل مسئولیت اجتماعی، اصل همیاری در صبر، اصل روابط متقابل[3] ، اصل مشورت و نصیحت[4]، اصل توصیه های اخلاقی، اصل اخلاص و ایثار.[5]

محبت و مودت: در قرآن همه انسان ها را سفارش به محبت کرده است که مردان و زنان مؤمن بعض شان، اولیاء بعض شان هستند.[6] 

اخوت: اصل دوم ایمانی اخوت[7] برادری است. برادری ویژگیهای مهم دارد که ممکن است در روابط بین دو دوست نباشد. یعنی برادر ضمن اینکه دوست خوب است برادر هم است اما دوست خوب ممکن است برادرگونه نباشد. به همین دلیل اسلام، مسلمانان را برادر وخواهر می داند. در قرآن می فرماید همانا کسانی که ایمان آورده اند برادراند.انمالمؤمنون اخوه.[8] 

ملاک قطع ارتباط: 

در اسلام دو ملاک مهم ایمان و تقوا را معیار دوستی و عدم دوستی معرفی می کند.

1. ایمان .مهمترین ملاکهای که قرآن برای نداشته ارتباط معرفی میکند ملاک ایمان است یعنی کافران و مشرکان هرچند خویشاوندان مؤمن باشد اگر ایمان و دینداری را به باد انتقاد و تمسخر می گیرند شایسته دوستی نمی داند و می فرماید: «ای گروه باایمان کسانی را که از اهل کتاب و کافران دین شما را به تمسخر گرفته و یا بازیچه قرار داده اند دوستان خود نگیرید و از خدا بترسید اگر ایمان دارید.»[9] جای دیگر قرآن:« ای گروه با ایمان اگر پدران و برادران تان کفر را بر ایمان ترجیح داده اند آنها را یار مگرید.» [10] پیامد دوستی با افراد بی ایمان و نااهل را هم گوشزد میکند: «ای وای برمن ای کاش فلان شخص را به دوستی انتخاب نکرده بودم.» پیامبر(ص): مرد بر دین همنشین خویش است . المرء علی دین خلیله. [11] 

امام صادق (ع) می فرمایند: با اهل بدعت و ضلالت، مصاحبت و مجالست نکنید مبادا در نظر مردم فردی از آنان بشمار آیید[12]

تقوی: ملاک مهم دیگر ارتباط با دیگران، تقوا است رسول اکرم (ص): اسعدُ الناس من خالط کرام الناس[13]. سعادتمند ترین مردم کسانی هستند که با افراد با کرامت معاشرت می کنند. کرامت هم در تقوا است : ان اکرمکم عند الله اتقی کم.[14] امام علی (ع): «روانیست که مرد مسلمان با فاجر، احمق، و دروغگو طرح برادری بیفکند.»[15] 

 عوامل ثبات دوستی

چند ویژگی کلیدی اگر در دوستی ها رعایت شود، رفاقت بادوام خواهد ماند:  

یک. صداقت: منظور از صداقت داشتن این است که ظاهر و باطن او یکی باشد. دوست در زبان عربی به معنای صدیق است. صدیق کسی است که رفتار و گفتار و نیت شان مطابق باهم باشد و دوگونه و دوگانه نباشد. در واقع کسی که صداقت دارد از خود آگاهی دارد، خودش را پذیرفته و خودش را بیان می کند. 

دو. پذیرش: یعنی شخص را با تمام خوبی ها و بدیهایش بپذیرد. و اگر عیبی و نقصی دارد دوستانه تذکر دهد. زیرا امام معصوم علیهم السلام فرمود بهترین دوست من کسی است که عیبهای مرا به من هدیه کند. 

سه. احترام بگذارد، هرکس در زندگی شخصی، حوزه خصوصی دارد که سعی نشود در آستان حریم خصوصی با کنج کاوی و 

چهار. صمیمیت: منظور از صمیمیت ارتباطی گرم عاطفی و مثبت با افراد دیگر است. فرد آرزو دارد به وی توجه شود و ارزشمند تلقی گردد. .

پنج. همدلی : همدلی عبارت است از توان درک دیگری به همان شکل که او خودش ر ادرک می کند. فرد همدل می تواند در جلد فرد دیگری فرو رود و جهان را از دریچۀ چشم او ببیند.[16]

راههای سادۀ افزایش دوستی در کلام معصومین:

الف) خوشرویی و لطافت کلام: شیرین زبانی و خوشرویی راه افزایش دوستی است. امام علی(ع): والبشاشه حبالت الموده. خوشرویی دام محبت است.[17]

ابراز دوستی: امام صادق : هرگاه کسی را دوست می داری وی را از دوستی خود آگاه کن چرا که این عمل عامل ثبات محبت بین شما می شود. ازا احببت رجلا فاخبره بذالک فانه اثبت للمودت بینکما[18]

حدیث پایانی: « همنشین خوب از تنهایی بهتراست و تنهایی از همنشینی با افراد بدکار بهتر است.»[19]

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۳ شهریور۱۳۸۸ساعت 12:34  توسط اسد سیفیان  | 

ماه مبارک رمضان در روستای شایق

ماه ولادت امام حسن (ع) وماه شهادت مولای متقییان امام علی (ع) -ماه نزول قرآن کریم  -ماه شب قدر که مقام ومنزلت وفضیلت آن طبق قرآن از هزار ماه اشرف وبالاتر است - ماه ریزش رحمت بیکران الهی از زمین وهواودریا در خواب وبیداری در ایستاده ونشسته وحتی در نفس کشیدن بر تمام روزه داران وانسانهای طالب کمال مبارک باد.
در روستای شایق سه چهار روز قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان اقدام به شستن فرش های مسجد جامع  وتنظیف وپاکسازی محوطه وداخل مسجد وغبارروبی آن شروع می شود. اینکار اکثرا"توسط زنان انجام می شود وبه پیشواز واستقبال رمضان 3یا4 روز قبل اقدام به گرفتن روزه می کنند. کشمکش ها برای آوردن روحانی از قدیم الایام رواج بوده ومعمولا"نوعی رقابت میان مردم به وجود می آید سرانجام تبدیل به وحدت شده دو روحانی برای روضه خوانی در ظهر وشب دعوت می شود بیشتر از روحانیون روستای آلوارس  وگاه گاهی از دیگر وعّاظ دعوت بعمل می آید.رونق جلسات قرآن وذکر مصیبت ائمه علیهم السلام بیشتر می شود ودر دونوبت قبل از ظهر وشب برای روضه در مسجد جامع حاضر می شوند ودر روزهای احیا نیز شوق وشوق مضاعف می شود ومراسم دعای ویژه شب قدر ونماز های مخصوص هر روز بعمل می آید (بک یا اللّه ودعای جوشن کبیر  ودعاهای احیا وبر سر گرفتن قرآن )بعمل می آیدونذورات اهالی در مسجد احسان می شود .یکی از رسم ورسومات مخصوص که در کمتر جایی دیده می شود ختم قرآن در خانه های مردم است که به نیت احسان روزها رزرو شده وقاریان در خانه فرد حاضر شده وقرآن راختم می کنند وهمین قاریان که حدود 50یا60نفری می رسد بعلاوه دیگران دعوت شده برای افطاریه وصرف شام حاضر می شوند وجالب است که بدلیل منظم بودن وقت غذا وکیفیت بالای افطاریه ها واستراحت معده یک اضافه وزن در بعضی از قاریان دیده می شود! ومراسم ویژه شبی با قرآن توسط قاریان بر جسته استانی وکشوری ودر بعضی مواقع بین المللی در مسجد جامع برگزار می گردد.چون جمعیت زیادی در مسجد حاضر می شوند بازار سادات محترم وافراد بی بضاعت فوق العاده گرم است وانصافا"اهالی  پول خوبی هم می دهندوهر خانوار یک مقدار پول تحت عنوان پول امام به مسجد هدیه می کنند واز جمع آن پولها حق الزحمه روحانیون داده می شود ونذورات قند وشکر وچایی و... بحدی است که یک ریالی خرج نمی شود بللکه اضافه قند وچایی به حساب مسجد به مغازه ها فروخته شده ودر صندوق مسجد که موسوم به صندوق حضرت  ابوالفضل (ع) ریخته می شود وشب زنده داری در ایام احیا رویایی وبسیار عالی است.ودر اواسط ماه مبارک جشن تولد امام حسن علیه السلام بدلیل مظلومیت آن حضرت وواقع شدن در رمضان هر سال با شکوه فراوان برگزار می گردد.ودر آخرین روز که عید سعید فط است فطریه توسط کمیته امام  ویا به افراد واجد شرایط داده می شود بحمداللّه در روستای ما افراد ندار وجود ندارد.
سر انجام نماز عید فطر هر سال با جلوه تمام در مسجد جامع شایق ادا می شود ومردم در آن روز دسته جمعی به قبرستان رفته وبه گذشتگانشان فاتحه می خوانند وبه اتفاق هم به خانه عزیز از دست رفته می روند ودلاری می دهند وفاتحه می خوانند ودر کوچه وخیابان با یکدیگر مصافحه وروبوسی کرده وبه هم تبریک وقبول طاعات وعبادات می گویند وبیشتر اهالی در این روز کته ویا شیر برنج می پزند . 
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲ شهریور۱۳۸۸ساعت 15:53  توسط اسد سیفیان  | 

دیرینه شناسی روستای شایق

روستای شایق براساس مدارک ونقل قول افراد کهنسال که آنها نیز از اباءواجداد ونیاکان خود شنیده اند وسینه به سینه به ما ها رسیده است در سه نقطه جدا از هم با نام های 1-کلیم تپه سی که همان حسن دیرمانی امروزه می باشد که در مسیر پیست اسکی آلوارس نزدیکی کارخانه آبمعدنی واتا  واقع است وحد ومرز روستاهای شایق وآلوارس می باشد سکونت گاه انسانهای قبل از مرحوم حاج محمدیار بوده که به طرز نا معلومی از بین رفته اند مثلا"در اث زلزله ویا سیل ویا از طریق بیماریهای کشنده وواگیر بسیاری از زمین های حول وهوش آن متعلق به این نام  سند زده شده است .2-زال تپه سی  که در حال حاضر نیز به همین نام می باشد وزمین حسن مهاجری در آن قرار دارد این مکان محل زندگی انسانهایی بوده است که مربوط به چند صد سال پیش ویا بلکه هزا ران  سال قبل این  نظررا اوّلا":وجه تسمیه آن که همان زال تپه سی می باشد تقویت می کند .وثانیا":ابزار  وسفالهای موجود در آن نشان می دهد ودر زیر این تپه غاری وجود دارد که زمانی محل نشیمن ومحل زندگی بوده است که بر می گردد به دوران زندگی بشر در غار نشینی ودر حال حاضر دهانه غار ریزش کرده وفروریخته است وبصورت یک حفره فرورفته مشخص است ومکان این تپه جالب وقابل توجه است وآن اینکه دو دره را (دره روستا ودره پشت قبرستان شایق در این نقطه به هم می رسد وبشکل دماغ ماهی است )ومی گویند عتیقه های فراوانی در آن قرار دارد !ولی هیچکس جرات نکرده از قدیم بداخل آن رود این مکان زمانی مرکز ومحل زندگی بزرگان وسرداران بوده است وتقریبا"به منطقه مسلط بوده ودر گلوگاه جاده های قدیمی شاید یک قسمت جاده ابریشم از این نقطه از غرب به شرق می گذشته است وضمنا"در قسمت پایین تپه چشمه آبی موسوم به زا ل بلاغی وجود داشته است البته بنده که 38سال دارم از آب خنک وزلال آن آب خورده ام وبیشتر اهالی نیز همچنین .ولی متاسفانه در اثر بند کردن آبهای سطحی توسط بالادستها این چشمه خشک شده وفقط سنگ وفرو رفتگی کنار آن باقی مانده است ویک زمانی اهالی که به طرف روستاهای شیران وگلستان کشت وزرع می نمودنددر هنگام تشنگی به این چشمه متوسل می شده ورفع حاجت می کردند اما الان آن دستهای پر کار وپرتوان در زیر خروارها خاک به آرامش ابدی فرو رفته اند ودست شان از انجام اعمال نیک بسته شده با یک صلوات روح آن بزرگواران را شاد می کنیم !!!مقداری از زمینهای اطراف متعلق به این مکان وباآن نام خریدوفروش می شده است .
3-کلک لر تپه سی:این محل نیز با توجه به آثار باقی مانده در آن محل زندگی وزمانی برو بیایی داشته است وتنورهای موجود در آن وسفال وابزارهای پیدا شده در آن ونیز فندانسیونهای سنگی موجود در آن.با زال تپه سی اندکی فاصله دارد واین نیز در سر راه قدیمی  تجارت و تردد اقوام در شرق وغرب بوده است  وخرابه های آن باقی مانده بود که در اثر پیشرفت کشاورزی وعمران وآبادی منطقه با دستگاه سنگین از بین رفته است ولی باز هم معلوم است این مکان نیز محل اسکان بوده که به مرور زمان توسط قهر طبیعت (زلزله وقحطی وبیماری ویا چپاول راهزنان و... )از بین رفته اند واین ملک زمینهای اطراف در چهار جهت اصلی متعلق به آن بوده است  اکنون زمین کشاورزی بوده ودر سر راه شایق به روستاهای شیران وگلستان ودر سرراه میمند جاداسی قرار دارد.قبرهای قدیمی موسوم به گور حاکی از این مطلب می باشد که ابزارالات فراوان توسط افراد غافل وسودجو بیرون آورده شده وآثار ملی وشناسنامه منطقه را نابود کرده اند که جای بسیار تاسف واندوه است!!!
طبق نقل قول افراد قدیمی ومسن ودر عین حال آگاه قباله این سه نقطه رااز فروشنده آن که ناقل اسم آن را بیاد نمی آورد دیده فقط اسم خریدار مرحوم حاج محمّدیار بیک را در آن دیده است که در طوماری نوشته شده وحول یک محور چوبی پیچیده شده بود ودر خانه مرحوم آقالی نگهداری می شده است ودر چهار گوشه طومار سه چهار مهر حکومتی در آن حک شده بود.(حاج شیخ جلیل خدایی این موضوع را نقل می کرد وشاهد وناظر عینی بوده است .
به نظر می رسد خریدار که همان حاج محمد یار باشد وسط این سه نقطه را برای سکونت انتخاب کرده است زیرا مالکیت روستا واین سه مقوله مجموعا"هشت دانگ بوده است در حالیکه روستا شش دانگ است شاید در هم ادغام شده اند وهزاران شاید های دیگر ... 
لازم بذکر است که مرحوم حاج محمد یار رییس کل ایلات وعشایر آذربایجان شوروی وایران بوده است وشش فرزند پسر وچند دختر داشته وروستا در زمان تاسیس فقط شش خانوار بوده ودر ضرب المثل اهالی آلوارس (شایق آلتی ایولی ) مرسوم می باشد که مرحوم حاج محمد یار ساکن اصلی اش پارس آباد مغان بوده که فرزندانش را در روستا اسکان داده وروستا را بنا کرده است که در حال حاضر زیر شاخه های آن مرد بزرگ در طوایف مختلف در روستا ودر تهران ساکن هستند واین احتمال وجود دارد که بدلیل گذشت زمان غبار فراموشی وبی تفاوتی دامن گیر آنان شده وبیشتر شان همدیگر را نمی شناسند ولی این واقعیتی بود که بدون ملاحظه تمام عوامل وبه قصد اطلاع رسانی برای دوستان از محل زادگاه خویش وچگونگی پیدایش اولیه روستا به رشته تحریر در آوردم .اگر عزیزان اطلاعات دیگری در این زمینه دارند حتما"بنویسند تا تاریخ آباءو اجدادمان را بدور از هرگونه ملاحظات قومی وقبیله ایی وبصورت کاملا"صحیح وواقعی تکمیل نماییم .حقیر برای تمام شما عزیزان آرزوی خوشبختی وتندرستی را دارم .قربان شماها اسد سیفیان 
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 19:57  توسط اسد سیفیان  | 

کارایی اینترنت در روستای شایق

 با آنلاین شدن اینترنت در روستای شایق جهت تسهیل در انجام بعضی کارهای اداری در مرکز مخابرات روستای شایق صورت می گیرد برای مثال :ثبت نام وام ازدواج خانم الهام درستکار فرزند آقای ارشد درستکار وآقای نادر نوریان فرزند هاذر نوریان از طریق اینترنت مرکز روستای شایق انجام شد.
البته این آغاز کار است که بحمداللّه تعالی در آینده ایی نزدیک شاهد رشد قابل توجه فناوری اطلاعات وارتباطات در تمام زمینه های مختلف خواهیم بود .
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 18:16  توسط اسد سیفیان  |